Svarbiausių Vilniaus arkivyskupijos atlaidų tradicija siekia jau kelis šimtmečius. Jau XVIII a. pradžioje kiekvienais metais antrąją lapkričio savaitę Aušros Vartuose imta švęsti Dievo Motinos Globos šventę, kuri vėliau išaugo į iškilmingus aštuonias dienas trunkančius Aušros Vartų Gailestingumo Motinos Globos atlaidus. Kasmet visą savaitę prie stebuklingojo Gailestingumo Motinos paveikslo plaukia tūkstančiai maldininkų iš Lietuvos ir svetur.
Apie šeštadienio vakare prasidėjusių atlaidų akcentus „Bernardinai.lt“ skaitytojams pasakoja kun. Aušvydas Belickas, Vilniaus šv. Teresės parapijos kunigas.
Šiųmetinė Aušros vartų Gailestingumo Motinos atlaidų tema – Tikėjimas ir gailestingumas – Dievo dovana ir užduotis. Tai tarsi paraginimas pažvelgti į Tikėjimo metų kvietimą atnaujinti, gilinti tikėjimą?
Pagrindinė tema kviečia susitelkti sekant Tikėjimo metų mintimi į tikėjimo ugdymą; o kartu, kaip ir kiekvienais metais, ir kaip pats šventovės titulas skelbia, kreipiamas dėmesys į Dievo Gailestingumą. Taip pat kiekviena atlaidų diena turi savo temą, kurią tikintieji yra kviečiami apmąstyti. Įžanginės atlaidų dienos – šeštadienio akcentas – Tikėjimo metai, popiežiaus kvietimas gilinti tikėjimą, kad jis būtų aktyvus ir sąmoningas. Sekmadienį apmąstysime tikėjimo Dievu Tėvu paslaptis, kitomis dienomis stengsimės giliau pažinti ir priimti Dievo žodį, kurį priimame per Jėzų Kristų, kuris tapo regimu Dievo žodžiu. Kitos temos – Dievo Gailestingumas ir tikėjimas Senajame Testamente bei Naujajame Testamente, Bažnyčia, Dievo Gailestingumas Atgailos, Susitaikinimo sakramente, Dievo Gailestingumas kaip užduotis – ne tik prašyti Dievo Gailestingumo, bet kartu mokytis atleisti sau pačiam, atleisti artimui ir tas dorybes nuolat praktikuoti Kristaus prisikėlimo šviesoje.
Kokių matote pokyčių, piligrimystės tendencijų? Kaip kinta maldingumo tradicijos?
Aktyvumo atžvilgiu – labai įvairiai, priklauso netgi nuo oro, jei geresnis oras, paprastai susirenka daugiau maldininkų. Tai ryškiau matosi sekmadieniais, kai šv. Mišios vyksta lauke, žmonės susirenka gatvėje. Pernai buvo susirinkę daug gausiau nei keletą metų prieš tai.
Tai yra pagrindiniai Vilniaus arkivyskupijos atlaidai, žmonių išties atvyksta daug; judėjimas vyksta nuo ankstaus ryto – pirmosios pamaldos prasideda jau 6.15 val., ir taip visą dieną iki pat vakaro, nuolat aukojamos šv. Mišios, žmonės keičiasi, o bažnyčia ir koplyčia būna pilnos visuomet.
Prie sovietų, kai nebuvo sienų, daug maldininkų atvažiuodavo iš Baltarusijos. Vėliau šie srautai buvo kiek sumažėję, bet pastaraisiais metais atvažiuoja nemažai piligriminių grupių iš Baltarusijos.
Iš Lenkijos organizuotos piligrimystės vyksta vasarą, bet pavieniai piligrimai, kurie būna susiplanavę keliones į Vilnių, būtinai apsilanko ir atlaiduose.
Dėl ko tikintieji kasmet dalyvauja atlaiduose? Teko girdėti vieno jaunuolio pasakymą – buvau atlaiduose pernai, vėl bus tas pat. Ką jam atsakytumėte, dėl ko tikinčiajam svarbu dalyvauti liturginėse šventėse?
Atlaidai pasižymi ypatingomis malonėmis, tikėjimo atžvilgiu tai labai svarbus įvykis. Tomis dienomis atkreipiamas ypatingas dėmesys į pačią šventovę, Dievo Motinos Gailestingumą, taip pat yra kiti dalykai susiję su tuo. Vienas atlaidų tikslų – bausmės už jau atleistas nuodėmes išdildymas, išpildžius tam tikras sąlygas. Taip pat tai graži tradicija – žmonės, susirinkdami į Aušros Vartų atlaidus, paliudija bendruomeniškumą sau patiems ir kartu vienas kitam. Tai atlaidai šiuo atžvilgiu yra svarbūs.
Kokios sąlygos, norint gauti atlaidų malonę?
Būti malonės būsenos, pasimelsti Šventojo Tėvo intencija, dalyvauti šv. Mišiose. Be abejo, labai svarbus žmogaus vidinis įsipareigojimas – vengti blogio, pasirinkti gėrį.
Aušros Vartuose labai dažnai meldžiamasi ne tik prašant malonės sau, bet ir už artimuosius, ypač, jei jie patyrę nelaimę, ligą. Liudijimai, įvairių žmonių istorijos apie stebuklingus išgijimo atvejus žinomi ir iš seniau, ir dabar jų būna. Tą liudija gausybė votų, padėkos ženklų, kurie sukabinti koplyčioje, šalia Dievo Motinos stebuklingo paveikslo. Ir dabar šios malonės liejamos, Dievo Motinai užtariant.
Tikėti ir būti gailestingam – ar nėra sunkoka užduotis šių dienų vartotojiškumo ir paplitusio egoizmo, naudos ieškojimo kontekste?
Tai yra pamatiniai dalykai, gailestingumas kyla iš artimo meilės. Išties visuomenėje pasireiškia vartotojiškumo, susvetimėjimo, egoizmo tendencijos, būtent tai ir yra ir iššūkis, ir priminimas, kaip svarbu gręžtis į vertybes, kurias Jėzus Kristus liudijo ir liudija, ir kartu savyje jas įtvirtinti.
Atlaidai padeda puoselėti tas vertybes, išlaikyti bendruomeniškumą ir įkvepia tikėjimą.
2012 m. lapkričio 11–18 d. vyksiančių atlaidų programą rasite čia
Kalbino Dalia Žemaitytė