Australijoje formuojama nacionalinė komisija, kuri tirs, kaip į vaikų lytinį išnaudojimą reagavo religinės organizacijos, nepelno įstaigos, valstybinės agentūros, mokyklos ir policija. Gera idėja, tačiau ar ji palies problemos esmę?
Australijos premjerė Julia Gillard prieš keletą dienų pranešė, kad formuojama nacionalinė komisija dėl to, kaip į vaikų lytinį išnaudojimą reagavo religinės organizacijos, nepelno įstaigos, valstybinės agentūros, mokyklos ir policija. Šis pradėtas išsamus tyrimas gali užtrukti keletą metų.
Nors žiniasklaidos dėmesio centre – vaikų seksualinio išnaudojimo skandalai Katalikų Bažnyčioje, tačiau akivaizdu, kad seksualiniai išnaudojimo atvejai taip išplitę, jog tai nėra vienos denominacijos problema. Komisija sieks tirti toliau nei tik plačiai spaudoje nušviestus nesėkmingus Bažnyčios bandymus išspręsti šią problemą – iki valstybinių institucijų, vyriausybės prižiūrimų mokyklų, nepelno siekiančių organizacijų, tokių kaip skautai ar sporto komandos, pagalbos vaikams tarnybos ir net policijos veiklos.
Keli tyrimai dėl vaikų seksualinio išnaudojimo atvejų, susiję su Katalikų Bažnyčios nariais, jau vyksta Naujojo Pietų Velso ir Viktorijos valstijose.
Sidnėjaus kardinolas George Pellas sutiko bendradarbiauti su nacionaline komisija. Jis sako, kad reikia galutinai išsiaiškinti visą situaciją. „Mes neneigiame ir nesiekiame sumažinti kai kurių dvasininkų padarytų klaidų masto, tačiau norime, kad jis nebūtų išpūstas“, – sako kardinolas. Bažnyčia nori užtikrinti, kad rimtai ėmėsi spręsti šią problemą. Pasak kardinolo, iš žiniasklaidos pranešimų gali susidaryti įspūdis, jog priekabiavimo atvejai pasitaikė tik Katalikų Bažnyčioje, ir tai yra netiesa.
Tačiau komisijos tikslas nėra vien išvalyti kolektyvinę sąmonę ar paslėptus nusikaltimus išvilkti į dienos šviesą, o sustabdyti priekabiavimo atvejus ir vykdyti prevenciją. „Pastaruoju metu pastebėta, kad bandymai reaguoti į duomenis apie vaikų lytinio išnaudojimo atvejus ir apsaugoti vaikus dažnai yra nesėkmingi. Tad vienas pagrindinių komisijos tikslų – nustatyti, kokių priemonių reikia imtis prevencijai ir veikti efektyviai“, – sakė Gillard.
Situacija atskleidė, kad suimti ir nuteisti priekabiautojus yra paprasčiausia šio proceso dalis. Ši krizė nėra teisinė ar tvarkos krizė, veikiau kultūrinė. Užtikrinti, kad tai nenutiks vėl, gali būti neįmanoma užduotis visuomenėje, kuri užtvindyta seksualinės laisvės gundymais.
Kita problemos priežastis yra institucinė. Bažnyčios kritikai kaltino ją dėl siekio nuslėpti, sąmoningo vengimo spręsti šiuos dalykus, paprasčiausiai perkeliant nusikaltusius dvasininkus į kitą vietą, kad jų nusikaltimai būtų išlaikyti paslaptyje. Tačiau ši problema aktuali visose institucijose. Pastarojo meto skandalas, kurį išgyveno didžiausias Britanijos transliuotojas BBC, liudija, kad reikia didelių moralinių pastangų, norint atsilaikyti prieš spaudimą ginti kolegas. Paaiškėjo, kad Jimmy Savile, populiarus pramogų pasaulio atstovas, ilgametė BBC įžymybė, keliasdešimt metų seksualiai išnaudojo šimtus nepilnamečių. Praėjus metams po jo mirties, mažiausiai 300 vyrų ir moterų apkaltino jį tvirkinimu net BBC patalpose. Neįtikėtina, tačiau Savile naudojosi savo populiarumu lankydamas ligonines ir našlaičių prieglaudas tam, kad išnaudotų mergaites. Ar niekas apie tai nežinojo? Turėjo žinoti ar bent jau įtarti, tačiau niekas iš BBC vadovybės bei darbuotojų nieko dėl to nepadarė, nes jis buvo „saviškis“. Maža to, po jo mirties BBC pagerbė jo atminimą. Tačiau jei šiuo atveju būtų kalbama apie kokį asmenį „iš šono“, jo reputacija seniai būtų buvusi sužlugdyta, net gerai nepatikrinus duomenų tikrumo.
Institucijos gina savuosius, ir reikia gilaus teisingumo jausmo atsilaikyti prieš pagundą gintis, prisiimant atsakomybę ne tik už savo, bet ir pavaldinių nuopuolius.
Tačiau kaip perkeisti šią išnaudojimo kultūrą? Dauguma atvejų, aprašytų žiniasklaidoje, yra dešimtmečių senumo. Tiesa, jog visomis išgalėmis reikia stengtis nuteisti nusikaltusius ir įvykdyti teisingumą, tačiau svarbiausia apsaugoti jaunus žmones, kad šie netaptų priekabiautojais. Tuo metu, kai Australijos politikai piktinasi lytinio vaikų išnaudojimo skandalais, Naujojo Pietų Velso mokytojų sąjunga dalina lankstinukus, kur studentai mokomi kūrybiškai eksperimentuoti savo seksualumu ieškant lytinės tapatybės – ar jie heteroseksualūs, ar biseksualūs, ar homoseksualūs. Tačiau negi jie iš tiesų galvoja, jog toks eksperimentavimas sustabdys naująją kartą nuo priekabiavimo? „Turime padaryti viską, kad tai, kas nutiko praeityje, niekada nebenutiktų“, – sakė premjerė. Taigi, didžiausias klausimas – kaip ugdyti jaunąją kartą, kad praeities klaidos nebepasikartotų?
Parengta pagal Michael Cook, „MercatorNet“.