Lietuvos ir Japonijos ambasados Švedijoje kartu su Stokholmo žydų bendruomenės centru lapkričio 14 dieną organizavo renginį apie žydus nuo Holokausto Kaune gelbėjusį Japonų vicekonsulą Čiunę Sugiharą, informuoja Užsienio reikalų ministerija.
Image may be NSFW. Clik here to view. ![]() |
Chiune Sugihara (Hiroki Sugihara; Courtesy of the USHMM Photo Archives |
Renginyje pavadinimu „Japonų Wallenbergas“ pasakota apie Antrojo pasaulinio karo metais tūkstančiams nacių persekiotų žydų iš Lietuvos pabėgti padėjusį japonų diplomatą Čiunę Sugiharą, ieškota paralelių tarp jo ir šią kilnią misiją Budapešte vykdžiusio švedų diplomato Raoulio Wallenbergo.
Pasak Lietuvos ambasadoriaus Švedijoje Eitvydo Bajarūno, šiuo metu Švedijoje minimi Roulio Wallenbergo metai yra gera proga Švedijos visuomenę supažindinti ir su kitų šalių didvyriais, prisidėjusiais prie žydų gelbėjimo.
Vakaro svečiams pristatytas Švedijoje gyvenančios vokiečių dokumentalistės Susanne Concha Emmerich dokumentinis filmas apie Č. Sugiharą.
Pranešimus taip pat skaitė Č. Sugiharos namų ir muziejaus Kaune direktorius Simonas Dovidavičius, filmo autorė S. Concha Emmerich, Japonijos ambasados ir Stokholmo žydų bendruomenės atstovai.
Tai ne pirmas bendras tokio pobūdžio Lietuvos ambasados ir Stokholmo žydų bendruomenės renginys. Birželį ambasados iniciatyva bendruomenės centre pristatyta nuotraukų paroda ir surengta diskusija apie Holokaustą ir žydų gyvenimą Lietuvoje.
Legendinis Japonijos vicekonsulas Lietuvoje Č. Sugihara stipriai rizikuodamas be oficialaus savo vyriausybės pritarimo Antrojo pasaulinio karo metu išdavinėjo tranzitines vizas tūkstančiams vilties netekusių žydų pabėgėlių iš Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos. Šios vadinamosios „gyvybės vizos“ nuo Holokausto išgelbėjo bent 6 tūkst. žydų.