Rugpjūčio 5-12 dienomis Pasaulinės Dievo Motinos ikonos piligrimystės „Nuo vandenyno iki vandenyno“ kelias nusidriekė per Lietuvą. Šį piligrimystė skirta apginti gyvybės ir meilės civilizacijai. Savo kelionę pradėjusi birželio 15 d. prie Ramiojo vandenyno Valdivostoke (Rusija), aplankiusi Kazachstaną, Baltarusiją ir Latviją rugpjūčio 5 d. buvo perduota Panevėžio vyskupijos atstovams. Dievo motinos ikona aplankiusi Šiaulių ir Telšių vyskupijas rugpjūčio 8 d. pasiekė Šiluvą ir Kauną. Prie Šiluvos koplyčios ir Kauno arkikatedros ikoną pasitiko Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius SJ.
Katechezėje prieš šv. Mišias Kauno I dekanato dekanas mons. Vytautas Grigaravičius kalbėjo apie Čenstakavos Dievo Motinos ikonos istoriją ir ragino melstis prašant Dievo malonės moterims ryžto atsinaujinti, atgimti, ir pasukti Švč. M. Marijos pasirinktu motiniškumo keliu. Šis paveikslas apipintas legendomis ir stebuklais, nukeliavo ilgą kelią kol atsidūrė Čentakavoje, Lenkijoje 1386 m. čia buvo pastatyta koplyčia, o 1906 m. jau gerokai padidintai šventovei suteiktas bazilikos titulas.
![]() |
Svetlanos Adler-Mikulėnienės nuotrauka |
Viena legenda pasakoja, kad evangelistas Lukas šią ikoną nutapė ant paties Jėzaus sukalto stalo. Nėra žinoma, ar šio atvaizdo Madona ir Kūdikis iš pat pradžių buvo tamsiaodžiai. Galbūt jie patamsėjo per gaisrą arba nuo gausybės žvakių, kurias dėkodami už pagalbą uždegdavo maldininkai. Todėl šis atvaizdas dabar vadinamas Juodąja Madona. Ilgus šimtmečius Čenstakavos Madona buvo lenkų tautinės sąmonės formavimosi centras. Ne kartą šalis buvo pavesta Marijos nekaltajai Širdžiai ir Čenstakavos Motinos globai.
Šv. Mišioms vadovavo Kauno arkivyskupas metropolitas S. Tamkevičius, kartu koncelebravo Kauno arkivyskupijos kunigai, giedojo Raseinių ir Kauno arkikatedros chorai. Homilijoje Šiluvoje arkivyskupas kalbėjo apie tris pagrindinius šios piligrimystės tikslus: siekį atkreipti žmonių dėmesį į daromą didelį nusikaltimą prieš gyvybę, kurio negalima pateisinti jokiais argumentais; branginti per santuoką sukurtą šeimą, nes tik tokiose šeimose gyvybei yra saugiausios sąlygos; melsti dangaus pagalbos, kad visi žmonės suvoktų, jog materialinė gerovė ar malonumas negali būti pagrindinė žmogaus siekiamybė, nes žmogus yra gyvas ne vien duona, bet ir Dievo žodžiu.
![]() |
Kaune homilijoje kun. Kęstutis Kėvalas sakė: „ši ikona leidosi į kelionę, kad mūsų visų tikinčiųjų – stačiatikių, katalikų ir visų kurie gerbia švč. Mergelės Marijos ypatingą vaidmenį žmonijos istorijoje, žvilgsniai būtų suvienyti, kad apgintume gyvybės ir meilės kultūrą. Žodis ikona reiškia atvaizdą - Dievo slėpinių liturginis atvaizdas, skirtas Dievo pagarbai ir asmeninei maldai. Tai tarsi liturginė knyga pasakojanti apie mūsų išganymą, kuris rašomas teptuku ir spalvomis. Svarbiausias ikonos tikslas nukreipti protus ir širdis į dangiškus dalykus. Šiandien žvelgiame per šią ikoną į kraštelį dangaus.“ Kun. K. Kėvalas atkreipė demesį, kad Evangelija yra skirta visam pasauliui, ji turi galią ir sekuliariam pasauliui bei ragino nesmerkti moterų kurios nusprendė atsisakyti pradėtos gyvybės, nes dažnai jos būna tokios pat aukos kaip ir jų sprendimu žūdomi kūdikiai. Jis ragino melstis už jas, padėti joms atrasti gydanti ir atnaujinatį Dievo gailestingumą.
![]() |
Po šv. Mišių vienuoliai ir kunigai vadovavo Akatisto giedojimui. Kauno šeimos centros kvietė į maldos vigiliją. Tiek Šiluvoje, tiek Kaune buvo skirta laiko visiems norintiems prieiti, pasimelsti ikonos artumoje tyloje.
Rugpjūčio 9 d. po šv. Mišių Dievo Motinos ikona išlydėta į Kaišiadorių vyskupiją, o pavakary ji pasiekė Vilnių. Rugpjūčio 10-11 d. ikona keliaus Vilniaus arkivyskupijoje Lietuvos Stačiatikių cerkvėse, o rugpjūčio 11-12 d. - Vilkaviškio vyskupijoje Marijampolėje. Rugpjūčio 12 d. 9.30 Dievo Motionos ikona bus perduota Lenkijos delegacijai ir toliau keliaus dar per 18 valstybių iki Atlanto vandenyno. Kelionė pasibaigs Portugalijoje Fatimoje. Daugiau informacijos galite rasti: www.nuovandenynoikivandenyno.lt
Teksto ir nuotraukų autorė Svetlana Adler-Mikulėnienė