Lietuva susilaikys Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje balsuodama dėl aukštesnio statuso suteikimo palestiniečiams, kurie siekia valstybingumo pripažinimo, trečiadienį sakė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Lietuvoje susitikę Baltijos šalių prezidentai atsargiai įvertino palyginimus, kad palestiniečių kova prieš Izraelio okupaciją yra panaši į lietuvių, latvių ir estų kovą prieš sovietinę okupaciją.
"Kadangi ES, kuri jau turėtų formuoti tokias pozicijas bendriau, nėra suformavusi bendros pozicijos - mūsų žiniomis, apie devynias valstybes palaiko, kitos susilaiko, tai Lietuva rytoj balsuos susilaikydama", - žurnalistams sakė D.Grybauskaitė.
"Lyginti, ko gero, nelabai galima būtų, nors laisvės siekis mums suprantamas ir mes palaikome visas tautas, kurios siekia to taikiu būdu", - apie palestiniečių ir Baltijos šalių lyginimus kalbėjo prezidentė.
Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas sakė, kad Baltijos šalys norėtų, jog ES būtų vieninga per balsavimą dėl "neprisijungusios stebėtojos statuso" suteikimo Palestinos savivaldai, tačiau tiesiai neatsakė, kaip balsuos Estija.
Kalbėdamas apie Palestinos palyginimą su Baltijos šalimis, jis sakė: "Be abejo, yra panašumų, bet taip pat yra ir skirtumų".
"Nebuvo Palestinos valstybės, kuri būtų okupuota - okupuota buvo teritorija. Reikia būti labai atsargiam su istorinėmis analogijomis, ypač dėl to, kad praeityje istorinės analogijos būdavo išnaudojamos ir mes patys buvome to aukos", - sakė Estijos prezidentas.
Latvijos vadovas Andris Bėrzinis taip pat neatsakė, kaip balsuos Ryga, teigdamas, kad "Latvijos delegacija dar nematė paskutinės pasiūlymo versijos".
Balsavimas dėl ne valstybės narės stebėtojos statuso Palestinos savivaldai Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje vyks ketvirtadienį. Šis žingsnis netiesiogiai pripažintų Palestinos valstybingumą, suteiktų galimybę pateikti skundus Tarptautiniam baudžiamajam tribunolui Hagoje.
Stebėtojai neabejoja, kad palestiniečiai sulauks daugumos paramos, nepaisant Izraelio ir Jungtinių Valstijų pasipriešinimo. Prancūzija, Ispanija, Austrija ir Danija šiomis dienomis pranešė paremsianti palestiniečius.
Pernai Lietuva liko aiškioje mažumoje, kai balsavo prieš Palestinos priėmimą į Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizaciją (UNESCO), argumentuodama, kad tai apsunkins tarptautines pastangas ieškoti visiems priimtino sprendimo dėl palestiniečių valstybingumo siekio.
Be Lietuvos, prieš Palestinos narystę balsavo tik 13 šalių, už buvo 107 valstybės, o 52 susilaikė. Tuomet Europos Sąjungos (ES) šalių pozicijos išsiskyrė.
Tuomet Lietuvos žingsnį sukritikavo buvęs Islandijos užsienio reikalų ministras Jonas Baldvinas Hannibalssonas, kuris daug prisidėjo, kad Islandija pirmoji pasaulyje pripažintų Baltijos šalis 1991 metais - jo nuomone, palestiniečių ir Baltijos šalių panašumai yra akivaizdūs.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.