![]() |
Jono Damaskiečio, pagal kilmę arabo, tikrasis vardas buvo Yahia ibn Sargun ibn Mansur. Jis gimė maždaug VII amžiaus viduryje Damaske, mieste, kuriame malonės apakintas Paulius iš krikščionių persekiotojo virto aistringu Kristaus sekėju. Jono šeima buvo krikščioniška ir jo tėvai jį ugdė remdamiesi būtent šia religija.
Tais laikais Palestina ir Sirija buvo pavergtos arabų, bet jų valdymas buvo liberalus ir tolerantiškas, nes miesto kalifas į vieną iš aukščiausių valstybinių pareigų (galbūt į finansų ministro postą) buvo paskyręs krikščionį Jono tėvą. Vėliau didžiuoju viziriu paskirtas ir pats Jonas, kalifo draugas ir patarėjas.
Tačiau kartą tą idilę kažkas sugriovė. Kalifas, galbūt kokių nors baimių genamas, staiga pakeitė savo liberalią politiką ir išleido krikščionis engiančius įstatymus. Tad pasikeitus atmosferai, nepaprastai literatūroje ir filosofijoje išprusęs Jonas turėjo palikti dvarą bei jo teikiamus patogumus ir su savo broliu, būsimuoju Majumos vyskupu, pasitraukė į Šv. Sabo koloniją – nedidelį vienuolyną netoli Jeruzalės.
Tuo metu Konstantinopolyje valdingai nusiteikęs imperatorius Leonas III, vadinamas Izauru, atvaizdų kultą pavadinęs stabmeldišku uždraudė juos savo imperijos valdose ir išleido netgi beprotišką ir šventvagišką įsakymą atvaizdus naikinti.
Prieš despotišką imperatoriaus įsikišimą į teologijos bei dogmos sritį pasisakė Romoje popiežius Grigalius II, Konstantinopolyje – šventasis patriarchas Germanas, o Jeruzalėje – niekam nežinomas vienuolis, t. y. Jonas. Nuo tos akimirkos jis jau nebebuvo nežinomas.
Vienbalsiai palaikydami atvaizdų kulto teisėtumą, jie aiškino, jog tikrasis garbinimo objektas yra Dievas, o ne pats atvaizdas. Labiausiai tam pasirengęs ir sumaniausias iš visų trijų pasirodė esąs Jonas, kuris, užsidaręs Šv. Sabos vienuolyne, dar labiau pagilino teologijos ir Biblijos žinias. Taip į jo „Tris ginamąsias šventųjų atvaizdų kalbas“ dėmesį atkreipė ir jomis susižavėjo krikščioniškasis pasaulis.
Jį įsidėmėjo ir imperatorius Leonas III, jau spėjęs nuversti patriarchą Germaną, taip atkeršydamas už drąsų prieštaravimą. Tačiau imperatoriaus įtūžis negalėjo pasiekti arabų kalifo pavaldinio Jono. Tad jis pasitelkė niekšišką šmeižtą.
Padirbdamas (arba liepdamas padirbti) vienuolio rašyseną, surašė laišką, iš kurio buvo matyti, jog Jonas slapta rezgė kėslus, kad Damasko miestas vėl grįžtų Konstantinopolio valdžion.
Tas laiškas pakliuvo į kalifo rankas. Jis, kaip pasakoja legenda, tariamą laiško autorių nubaudė vadinamuoju atpildo įstatymu ir nukirsdino jam dešiniąją ranką. Tačiau Švenčiausioji Mergelė Marija naktį nelaimėliui padėjo ir stebuklingai jį išgydė. Dėl šio stebuklo Jonas sau pasižadėjo gražiausius savo krikščioniškuosius veikalus dedikuoti Marijai. Tačiau ir netikint šia legenda, Jonas Damaskietis – be galo produktyvus ir įvairiapusis rašytojas – kai kuriuos savo gražiausius kūrinius iš tiesų dedikavo Švenčiausiajai Mergelei Marijai.
Kitų jo kūrinių temos apima pačias įvairiausias religinių mokslų sritis: dogmą, apologetiką, askezę, egzegezę. Iš pamokslų ir poezijos matyti, kad jis buvo vienas labiausiai išsilavinusių ir apsišvietusių to meto rašytojų. Dėl vieno jo monumentalaus kūrinio – „Tikrasis tikėjimas“, – kuris yra galbūt geriausia, įtikinamiausia ir išsamiausia visos graikų teologinės tradicijos sintezė, kai kas jį netgi yra pavadinęs šv. Rytų Tomu Akviniečiu.
Jono mirties data nėra tiksliai žinoma. Kai kur yra pasakojama, jog jis mirė 749 metais.
787 metų visuotinis Nikėjos II Susirinkimas, padaręs galą ikonoklazmui, atitaisė jam imperatoriaus padarytą skriaudą ir pripažino jo išmintį bei šventumą, o 1890 metais Leonas XIII paskelbė jį Bažnyčios mokytoju.
Piero Lazzarin "Šventųjų knyga" Katalikų pasaulio leidiniai