Seimo pirmininkas galės turėti nebe šešis, o septynis pavaduotojus.
Seimas ketvirtadienį priėmė tai numatančias Seimo statuto pataisas. Už jas balsavo 73 Seimo nariai, prieš buvo 40, susilaikė keturi parlamentarai. Už papildomą pavaduotoją balsavo valdantieji, išskyrus vieną susilaikiusį socialdemokratą, prieš buvo arba susilaikė visi, išskyrus vieną, konservatoriai, "Drąsos kelio" frakcijos atstovai, liberalai.
Naujas postas tikriausiai būtų skiriamas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovui.
Papildomos pavaduotojo pareigybės būtinumą valdantieji aiškina būsimu Lietuvos pirmininkavimu Europos Sąjungai. Tačiau konservatoriaus Antano Matulo siūlymui, kad papildomas Seimo vicepirmininko etatas būtų steigiamas tik pirmininkavimo metu 2013 metams, nepritarta.
"2013 metais Lietuvai teks didelis uždavinys ir atsakomybė pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai. (...). Lietuva yra surengusi nemažai svarbių tarptautinės reikšmės renginių, tačiau tokios apimties darbo, į kurį bus įtrauktos visos Lietuvos valdžios institucijos iki šiol dar nebuvo. Atsižvelgiant į tai, iškyla septynių Seimo pirmininko pavaduotojų poreikis", - rašoma pataisos aiškinamajame rašte.
Opozicijos atstovai naują pareigybę įsteigusius valdančiuosius kaltino išlaidavimu. "Tiesiog einama įprastu koalicijai biurokratijos didinimo keliu. Visose ministerijose yra skyriai, departamentai, kurie visais šiais reikalais (pirmininkavimu ES - red.) rūpinasi, URM yra visas skyrius, kuris tuo rūpinasi. Kiekvienas turi dirbti savo darbą, o ne eiti biurokratijos keliu piktinant visuomenę dėl išlaidavimo", - sakė konservatorius Valentinas Stundys.
"Aš šį procesą suprantu ne kitaip kaip postų dalybas. Iš tikrųjų rodome labai negatyvų pavyzdį Lietuvos žmonėms, kalbame apie taupymą, sunkią ekonominę situaciją, o patys parodome visai kitokį pavyzdį", - sakė valstiečių žaliųjų atstovė Rima Baškienė.
Tuo tarpu "tvarkietis" Valentinas Mazuronis tivrtino, jog išlaidos papildomai pareigybei bus palyginti nežymios, ir tikrai ne 300 tūkst. litų per metus, kaip nurodė liberalas Kęstutis Glaveckas. "Ta kaina yra ne 300 tūkstančių, o keliskart mažiau, daryčiau prielaidą, kad jis neminusavo Seimo nario išlaidų ir dirbtinai sukėlė šitą kainą. Iš tiesų kaina yra ne 300 tūkst., o kelis kartus mažesnė, todėl, kad Seimo narys, kuris gauna atlyginimą, jau gauna, jam prisideda tapus pavaduotoju iš esmės nedidelė suma", - tvirtino V.Mazuronis.
Šiuo metu Seimo pirmininkas "darbietis" Vydas Gedvilas turi penkis pavaduotojus. Šias pareigas eina pirmasis pirmininko pavaduotojas "darbietis" Vytautas Gapšys, Seimo pirmininko pavaduotojai taip pat yra socialdemokratai Gediminas Kirkilas, Algirdas Sysas, "tvarkietis" Kęstas Komskis, opozicijos atstovė - konservatorė Irena Degutienė.
Pagal Seimo statutą, dar vienas parlamento vicepirmininko postas priklauso opozicijai, todėl septintuoju pirmininko pavaduotoju jau būtų paskirtas valdančiųjų atstovas. Vienintelė savo atstovo Seimo vadovybėje iš valdančiųjų neturi Lietuvos lenkų rinkimų akcija.
Projektą per pateikimą pristačiusi socialdemokratė Irena Šiaulienė tvirtino, kad dėl naujo etato Seimo išlaidas padidės nesmarkiai, tačiau kiek tiksliai, nenurodė.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.