Šiandien mūsų namuose maža šventė – gaminsime arabiškus avinžirnių paplotėlius falafel. Tai ypatingas patiekalas – jame daug prieskoninių žolelių, nėra labai sudėtinga paruošti, gera proga pailsėti nuo mėsos, gana pigu. Todėl tai patiekalas, turintis daugybę privalumų. Šiuos paplotėlius galima valgyti su ryžiais, bulvių koše, daržovių salotomis arba ir kiek egzotiškiau – su salsa ir jogurto padažu.
Produktai:
![]() |
Paplotėliams reikės:
700–800 g avižirnių (geriausia – iš vakaro pamirkytų);
pusės citrinos,
šaukšto petražolių (tinka ir šaldytos, ir džiovintos),
trupučio džiovintos kalendros,
1 skiltelės česnako,
1 šaukštelio kukurūzų krakmolo,
1,5 šaukštelio maltų kmynų,
2 šaukštų alyvuogių aliejaus,
2 kiaušinių,
Duonos trupinių (džiūvėsių).
![]() |
Salsai reikės:
1 raudonojo svogūno,
kelių pomidorų,
šluotelės šviežių raudonėlių,
šaukšto alyvuogių aliejaus,
žiupsnelio druskos,
šiek tiek pipirų.
Jogurto padažui reikės:
200 g natūralaus nesaldinto jogurto, 1skiltelės česnako, šiek tiek skysto medaus, žiupsnelio druskos.
Jei gaminsite salsą ir jogurto padažą, gaminkite juos kiek anksčiau ir palikite pastovėti šaldytuve. Čia labai tinka švedų posakis, kad produktai ir jų skoniai turi „susituokti“.
Salsą pagaminti labai lengva. Tiesiog labai smulkiai supjasutykite raudonajį svogūną ir pomidorus bei raudonėlius, užpilkite alyvuogių aliejaus, pagardinkite druska ir juodaisiai pipirais. Viską išmaišykite.
Jogurto padažą pasigaminti taip pat labai paprasta. Į jogurtą ispauskite arba įtarkuokite vieną skiltelę česnako, įpilkite pusę šaukšto skysto medaus ir įberkite žiupsnelį druskos, gerai išmaišykite ir palikite šaldytuve.
![]() |
O dabar patys paplotėliai. Imkite didoką dubenį. Suberkite visus avižirnius (prieš tai juos nukoškite ir perplaukite), įspauskite arba įtarkuokite vieną skiltelę česnako, įberkite šaukštą petražolių, pusantro šaukštelio maltų kmynų, vieną šaukštelį maltos kalendros, šaukštelį druskos, šaukštelį kukurūzų krakmolo, įdėkite vieną kiaušinio trynį, įpilkite 2 šaukštus alyvuogių aliejaus ir išspauskite sultis iš pusės citrinos. Viską sumaišykite. Tuomet visa tai renkia sutrinti su mikseriu iki vientisos masės, kuri turėtų būti panaši i kietoką bulvių košę.
Tuomet vienoje gilesnėje lėkštelėje išplakite vieną kiaušinį su šaukštu vandens. Kitame dubenėlyje ar lėkštelėje įsiberkite druonos trupinių.
![]() |
Iš masės suformuokite apie 15–20 paplotėlių. Tai pats sudėtingiausias momentas, nes masė nėra kieta, tad patarčiau rankas vis pakišti po bėgančiu vandeniu, kad nebūtų taip lipnu. Paplotėlius pamirkykite plakinyje ir apvoliokite trupiniuose. Tuomet įkaitinkite keptuvę su aliejumi ir apkepkite paplotėlius, kol jie gražiai apskrus. Aliejaus turėtų būti tiek, kad paplotėlius apsemtų iki pusės.
Kai paplotėliai iškepa, juos valgykite su salsa ir padažu, bulvių koše, ryžiais, daržovių salotomis arba sugalvokite jums tinkamą variantą.
Gero apetito!
P. S. Šiek tiek informacijos apie avinžirnius:
![]() |
Avinžirniai – stambūs dideli balkšvi raukšlėti žirniai, senovėje auginti ir Lietuvos kaimuose. Avinžirniai – archaiška kultūra, kultivuota Pietų Azijoje jau prieš 9000 metų. Lengvai pasisavinami ir labai vertingi dėl savo baltymų, jogo virtuvėje visavertiškai pakeičia mėsos baltymus. Avinžirniai plačiai vartojami visame pasaulyje. Lotynų Amerikos virtuvėse ir visose kitose ispaniškai kalbančiose šalyse juos vadina „garbanzo", rusai - „турецкий горошек". Italijoje avinžirniai vadinami „ceci" ir iš jų miltų kepami papločiai, JAV ir kitose anglakalbėse šalyse avinžirnius vadina „chickpeas". Artimųjų Rytų šalyse avinžirnius trina į paštetą, taip vadinamą „Hummus" arba gruzdina „Falafel" - avinžirnių gruzdukus.