Dauguma egiptiečių išreiškė palaikymą prieštaringai vertinamai naujai konstitucijai per dviejų etapų referendumą, sekmadienį paskelbė valdantieji islamistai ir valstybinė žiniasklaida, nors sekuliarios pakraipos opozicija skundžiasi dėl įtariamų klastojimų ir svarsto savo tolesnius žingsnius.
Musulmonų brolija, iškėlusi į valdžią prezidentą Mohamedą Mursi, ir valstybinis dienraštis"al Ahram" paskelbė, kad apie 64 proc. rinkėjų pritarė konstitucijai, remiantis šeštadienį vykusio antrojo referendumo rato balsų skaičiavimo preliminariais rezultatais.
Per abu balsavimu rinkėjų aktyvumas buvo apie 32 proc., nurodė Musulmonų brolija.
Preliminarūs pranešimai buvo pagrįsti informacija apie referendumo rezultatus per abu balsavimo ratus, vykusius du šeštadienius iš eilės, gauta iš pareigūnų daugumoje balsavimo apylinkių. Galutinius rezultatus rinkimų komitetas paskelbs per dvi dienas.
"Egipto žmonės toliau žengia į galutinį šiuolaikiškos demokratinės valstybės sukūrimą, užvertę priespaudos puslapį", - sakoma Musulmonų brolijos politinio sparno - Laisvės ir teisingumo partijos pranešime.
Pagrindinis opozicijos aljansas - Nacionalinio gelbėjimo frontas (NGF) - šeštadienį pareiškė užfiksavęs klastojimų per abu balsavimo etapus. Sekmadienį jis planuoja surengti spaudos konferenciją apie 11 val. Grinvičo (13 val. Lietuvos) laiku.
NGF mėgino sužlugdyti balsavimą, rengdamas masines demonstracijas, taip pat agituodamas balsuoti prieš naująją konstituciją.
Jeigu naujas pagrindinis įstatymas bus priimtas, per du mėnesius įvyks nauji parlamento rinkimai.
JAV Atstovų Rūmų narė respublikonė Ileana Ros-Lehtinen, pirmininkaujanti Užsienio reikalų komitetui, pareiškė, kad šis referendumas "buvo pralaimėjimas Egipto žmonėms".
"Negalime švęsti autoritarinio režimo pakeitimo islamo diktatūra", - ji pridūrė pranešime, išplatintame prieš paskelbiant kokius nors rezultatus.
Šeštadienį vykusio balsavimo išvakarėse per susirėmimus Egipto antrajame didžiausiame mieste Aleksandrijoje buvo sužeisti 62 žmonės, o protestuotojai svaidė akmenis ir padeginėjo automobilius. Šie neramumai atspindėjo gilėjantį susipriešinimą daugiausiai gyventojų turinčioje arabų pasaulio šalyje.
Aštuoni žmonės žuvo, o dar šimtai buvo sužeisti per priešingų stovyklų demonstrantų susirėmimus gruodžio 5 dieną prie prezidentūros komplekso Kaire. Tokio smurto proveržio šalyje nebuvo nuo 2011 metų pradžioje įvykusio sukilimo, per kurį buvo nuverstas prezidentas H.Mubarakas.
Siekiant užtikrinti saugumą per referendumą, į gatves buvo pasiųsti 250 tūkst. policininkų ir karių. Armija taip pat nuo šio mėnesio pradžios dislokavo tankus prie prezidentūros.
Nacionalinio gelbėjimo fronto pranešime sakoma, kad per referendumą buvo pastebėta pažeidimų, o paprasti žmonės esą apsimesdavo teisėjais, prižiūrinčiais balsavimą.
M.Mursi viceprezidentas Mahmudas Mekki (Mahmudas Mekis), kurio postas neminimas naujoje konstitucijoje, šeštadienį paskelbė atsistatydinantis.
""politinis darbas nedera prie mano, kaip teisėjo, profesinio pobūdžio", - sakoma jo pranešime, turint omenyje M.Mekki ankstesnį darbą teisėjo pareigose.
Valstybinė televizija taip pat pranešė, kad atsistatydino centrinio banko vadovas Faruqas el Okda, tačiau vėliau citavo vieną ministrų kabineto šaltinį, kuris esą neigė, kad tas pareigūnas traukiasi iš posto.
Nedidelė balsų persvara ir menkas piliečių aktyvumas referendume tikriausiai padrąsins opoziciją, kuri matomai tęs savo kampaniją prieš M.Mursi ir Musulmonų broliją.
Kai konstitucija bus ratifikuota, islamistų dominuojamas Senatas dviem mėnesiams įgis visas įstatymų leidybos teises, kol įvyks nauji parlamento rinkimai. Ankstesnės sudėties žemuosius parlamento rūmus, kuriuose taip pat dominavo islamiškos jėgos, buvo paleistas teismo sprendimu prieš M.Mursi išrinkimą birželį.
Šeštadienį M.Mursi paskyrė 90 papildomų senatorių, tarp jų aštuonias moteris ir 12 krikščionių, siekiant toliau plėtoti "nacionalinį dialogą", sakoma prezidento atstovo pranešime.
Vienoje iš balsavimo apylinkių Kairo pietvakariniame priemiestyje Gizoje50-metė namų šeimininkė Zarifa Abdul Aziz sakė: "Balsuosiu "ne" tūkstantį kartų ... Man nejauku dėl Brolijos ir visko, ką ji daro."
Tačiau 19-metis teisės studentas Ahmedas Mohammedas sakė balsavęs už naują pagrindinį įstatymą, nes "Egiptui reikia konstitucijos, kad jis būtų stabilus".
Žmogaus teisių organizacijos teigia, kad konstitucija riboja religinių mažumų ir moterų teises, taip pat leidžia kariškiams, kurie išsaugojo didelę įtaką politikai, teisti civilius, kurie esą "kenkia" armijai.
M.Mursi buvo priverstas padalyti balsavimo procedūrą dviem šeštadieniams iš eilės, nes daugiau nei pusė Egipto teisėjų pareiškė nedalyvausiantys privalomame referendumo priežiūros procese balsavimo apylinkėse.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.