Centrinės Afrikos Respublikos (CAR) prezidentas Francois Bozize ketvirtadienį kreipėsi į Jungtines Valstijas ir buvusią kolonijinę hegemonę Prancūziją prašydamas padėti atremti sukilėlių puolimą; saugumui sostinėje užtikrinti joje telkiamos didžiulės regioninės pajėgos.
"Prašome mūsų prancūziškų pusbrolių ir Jungtinių Amerikos Valstijų, didžiųjų galių, padėti mums atremti sukilėlius..., ir leisti pradėti dialogą Librevilyje, siekiant išspręsti susidariusią krizę", - sakė jis kalbėdamas sostinėje Bangyje.
"Negali būti ir kalbos apie leidimą jiems žudyti Centrinės Afrikos gyventojus, leidimą jiem griauti namus, plėšikauti ir laikant peilį prie mūsų gerklės reikalauti dialogo, - sakė F.Bozize, kuris pats paėmė valdžią per 2003 metų perversmą. - Tai yra sąmokslas prieš Centrinės Afrikos Respubliką, sąmokslas prieš jos žmones".
Sukilėlių koalicija "Seleka" nuo gruodžio 10 dienos, kai jos kovotojai ėmėsi ginklų, užėmė daugybę miestų šioje daug mineralinių išteklių turinčioje tačiau skurdo prislėgtoje šalyje.
Šiuo metu vyriausybės valdžia apribota beveik vien sostine, tačiau Čado pajėgos, kurios praeitą savaitę buvo pasiųstos į pagalbą svyruojančiam režimui, yra vienintelė reali kliūti sukilėliams, kurių pajėgos dabar yra už maždaug 300 kilometrų nuo Bangio.
Saugumui Bangyje užtikrinti jame telkiamos didelės regioninės pajėgos, tačiau Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) pareiškė, kad šalyje dislokuotos prancūzų pajėgos nesikiš į stiprėjantį sukilėlių ir vyriausybės konfliktą, nors iš pažiūros abi šalys sutinka surengti derybas Librevilyje.
"Mes čia esame ne tam, kad gintumėme režimą, mes esame, kad gintumėme savo tautiečius ir savo interesus, tačiau jokiais būdais nesikištume į bet kurios šalies vidaus reikalus, šiuo atveju - Centrinės Afrikos Respublikos, - sakė F.Hollande'as. - Tie laikai jau praėjo.
Bangio oro uoste Prancūzija yra dislokavusi maždaug 250 karių, kurie teikia techninę pagalbą centrinės Afrikos šalių ekonominės bendrijos (ECCAS) vadovaujamai taikdariškai misijai.
Nuo kolonizacijos pabaigos praėjusio amžiaus 7-ajame dešimtmetyje Prancūzijos kariai Vakarų Afrikoje dažnai ateidavo į pagalbą savo buvusių kolonijų režimams, atsidūrusiems prie nuvertimo ribos.
Sukilėlių koalicijos pajėgos sustojo nepasiekusios šalies sostinės, bet JT atstovas Martinas Nesirky Martinas Nesirkis) sako, kad sukilėlių skelbiami "prieštaringi pranešimai ir jų tęsiamas karinis puolimas gali reikšti, kad jie nusiteikę užimti Bangį".
Jungtinių Tautų (JT) politinė misija Centrinėje Afrikos Respublikoje - padėti vyriausybei nuraminti daugiau nei dešimtmečio nesantaiką.
JT trečiadienį nurodė išvykti iš CAR daugiau nei 200 nepagrindinių darbuotojų ir jų šeimų narių.
JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas griežtai pasmerkė ginkluotas sukilėlių atakas keliuose šalies miestuose.
Vašingtonas taip pat išreiškė "didelį susirūpinimą" ir paragino visus amerikiečius išvykti iš tos šalies, "kol saugumo padėtis pagerės".
ECCAS bloko vadovas Nassouras Ouaidou sakė AFP Librevilyje, kad ECCAS mėgina tarpininkauti derybose dėl paliaubų.
Šioje mineralinių išteklių turtingoje valstybėje, neturinčioje priėjimo prie jūros, gyvena mažiau nei 5 mln. žmonių. Kaip rodo naujausi Jungtinių Tautų (JT) duomenys, Centrinės Afrikos Respublika pagal išsivystymo indeksą užima 179 vietą tarp 187 šalių; joje dažnai pasitaiko perversmų ir maištų.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.