![]() |
Zenekos nuotrauka |
Gruodžio 27 d. vakarą Prezidentūros kolonų salėje pagerbti užsienyje gyvenantys lietuviai ar lietuvių kilmės asmenys, savo profesine veikla garsinantys Lietuvos vardą verslo, mokslo, meno ir kultūros srityse. „Globalios Lietuvos apdovanojimams 2012“ buvo nominuoti 48 kandidatai iš 18 pasaulio šalių.
Lietuviškaisiais „oskarais“ praminti apdovanojimai įteikti 12 laureatų, iš kurių į iškilmingą ceremoniją atvyko tik prof. A. Avižienis, planuotą Birutės Galdikas kelionę iš Indonezijos į Lietuvą sukliudė, kaip sakė apdovanojimą atsiėmusi B. Galdikas fondo direktorė Sandra Dastikienė, įkandęs nežinomas vabalas, šiuo metu antropologė guli ligoninėje.
![]() |
Zenekos nuotrauka |
Renginio pradžioje susirinkusius sveikino prezidentė Dalia Grybauskaitė, džiaugdamasi, jog per šventes užsienyje gyvenantys lietuviai sugrįžta į Lietuvą. Pasak jos, mūsų valstybė niekada nebuvo uždara, izoliuota, lietuvių pavardės yra įrašytos geriausių pasaulio universitetų metraščiuose. Prezidentės teigimu, tik išlaikydami atvirumo tradicijas galime konkuruoti globaliame pasaulyje.
Laureatai: ir žinomos asmenybės, ir rečiau girdimi vardai
Apdovanojimai įteikti keturiose kategorijose – kiekvienoje iš jų speciali komisija išrinko po tris laureatus. Pagrindiniai atrinkimo kriterijai buvo šie: asmens profesiniai pasiekimai, indėlis garsinant Lietuvos vardą ir potencialas įkvėpti.
Mokslo ir technologijų srityje „už indėlį į aplinkos išsaugojimą“ pagerbta antropologė Birutė Galdikas. Daugiau nei prieš 40 metų Indonezijoje ji įkūrė orangutanų stebėjimo centrą, vėliau įsteigė Tarptautinį fondą Los Andžele. B. Galdikas yra Indonezijos, JAV ir kitų tarptautinių mokslinių draugijų narė, apie jos gyvenimą ir mokslinę veiklą yra išleistos šešios knygos, sukurta dokumentinių filmų. Kitas laureatas šioje srityje – Kanados Queens universiteto organinės chemijos specialistas, mokslininkas Viktoras Sniečkus. Jam apdovanojimas įteiktas už „tarptautinių ryšių skatinimą chemijos moksle“, V. Sniečkus lietuvių mokslininkams padeda megzti tarptautinius ryšius, Lietuvoje yra surengęs keletą tarptautinių konferencijų, kuriose paskaitas skaitė ir Nobelio premijų laureatai. Trečiasis apdovanojimas mokslo ir technologijų kategorijoje atiteko lietuvių kilmės NASA astronautui Joseph Karol Bo Bobko - „už kosmoso technologijų idėjas Lietuvai“. Jis yra įtrauktas į JAV astronautų šlovės galeriją ir apdovanotas už išskirtinę tarnybą, 2011 metais lankėsi senelių gimtinėje Kėdainiuose, tarptautinėje kosmoso konferencijoje Lietuvoje pristatė savo asmeninę patirtį.
![]() |
Zenekos nuotrauka |
Verslo ir vadybos kategorijoje apdovanojimai iškeliavo į JAV ir Kolumbiją. Už pasaulinę verslo sėkmę įvertintas bendrovės „Glencore International“ vadovas Ivan Glasenberg iš PAR, jo tėvas buvo lietuvis, motina – afrikietė. Tai vienas stipriausių derybininkų pasaulyje, patenkantis į turtingiausių pasaulio milijardierių 20-uką. Lietuvių kilmės I. Glasenberg leidinys „Financial Times“ vadina didžiausia verslo pasaulio mįsle. Apdovanojimu „už įkvėpimą ir mentorystę augantiems Lietuvos talentams“ pagerbtas populiariausios pasaulyje atviros mobiliųjų žaidimų ir programėlių platinimo platformos „Get Jar“ įkūrėjas ir vadovas Ilja Laurs. Ši lietuvio sukurta platforma jau ne vieną kartą įvertinta tarptautinėje erdvėje: 2011 metais Pasaulio Ekonomikos forumas jam įteikė technologijos pionieriaus titulą, žurnalas „Time“ šią mobiliųjų aplikacijų platformą yra pavadinęs projektu, kuris pakeis mūsų gyvenimus. Trečiasis „oskaras“ iškeliavo į Kolumbiją politikui, matematikui, pacifistui, visuomenės veikėjui Antanui Mockui - „už sėkmingą pokyčių lyderystę“. Du kartus Bogotos meru išrinktas A. Mockus originaliai ir efektyviai švietė žmones, sėkmingai sumažino skurdą, smurtą, korupciją ir nusikalstamumą Kolumbijos sostinėje.
![]() |
Zenekos nuotrauka |
Už sėkminga veiklą meno ir kultūros srityje apdovanoti asmenys iš JAV bei Italijos. Rašytoja Rūta Šepetys pagerbta ne tik už Lietuvos istorijos garsinimą pasaulyje, bet ir už pagalbą Lietuvos autoriams. JAV bestseleriu tapusioje knygoje „Tarp pilkų debesų“ R. Šepetys pasakojo lietuvių tremties į Sibirą istoriją. Pristatydama savo romaną Lietuvoje rašytoja atvyko kartu su leidyklos „Penguin Books“ atstovais, šitaip padėdama lietuvių autoriams užmegzti ryšius su užsienio leidyklomis. Apdovanojimas už išskirtinį architektūros talentą paskirtas lietuvių kilmės architektui iš Italijos - Massimiliano Fuksui. Jis pripažįstamas vienu geriausių architektų pasaulyje, yra prisidėjęs prie Guggenhaimo muziejaus Vilniuje projekto sukūrimo. Nors kūrėjas gimė Romoje, abu jo tėvai buvo pabėgėliai iš Lietuvos. Trečiuoju laureatu meno ir kultūros kategorijoje tapo vienas garsiausių šių dienų iliustratorių Ray Rimvydas Bartkus. Daugiau nei 20 metų Niujorke gyvenantis dailininkas dar praėjusį mėnesį lankėsi Lietuvoje, VDA „Titanike“ pristatė savo naujausią tapybos ir instaliacijų ciklą. Menininkas labiausiai išgarsėjo iliustruodamas tokių garsių žurnalų kaip „The New York Times“, „Harper‘s, Wall Street Journal“, „Time“, „Newsweek“ viršelius.
Ketvirtoji kategorija už viso gyvenimo nuopelnus buvo įsteigta Užsienio reikalų ministerijos. Užsienio reikalų viceministras Neris Germanas, pristatęs laureatus, teigė, jog šie apdovanojimai – pastanga atkreipti dėmesį į drąsą turėti viziją ir ją įgyvendinti visą savo gyvenimą. Vienu iš trijų laureatų tapo verslininkas, filantropas, dr. Juozas Kazickas – „už indėlį stiprinant Lietuvos ekonomiką ir labdarystės tradicijas“. Jam taip pat paskirtas ir „Pasaulio lietuvio 2012“ apdovanojimas, kurį iš 9 nominantų, išsiskyrusių savo nuveiktais darbais ir Lietuvos garsinimu, rinko portalo Delfi skaitytojai. Už tarptautinės patirties diegimą Lietuvos mokslo sistemoje viso gyvenimo nuopelnų srityje pagerbtas Kalifornijos universiteto profesorius, mokslininkas, informatikas Algirdas Avižienis, kuris, atsiimdamas apdovanojimą, džiaugėsi juo kaip jaunosios kartos, paveldėjusios atsakomybę už Lietuvos ateitį, įvertinimu. Trečiuoju laureatu tapo avangardinio kino pradininkas Jonas Mekas – „už naujų meno formų lyderystę“. Savo nufilmuotoje padėkos kalboje, rodytoje renginio metu, filmininkas teigė, jog reikia labiau gerbti lietuvius, kurie yra pasaulinio masto. Visus laureatus viceministras N. Germanas pavadino geriausiais neformaliais Lietuvos ambasadoriais pasaulyje.
![]() |
Prezidentė įteikė apdovanojimą prof. A. Avižieniui |
![]() |
ir B. Galdikas fondo direktorei |
![]() |
Renginio inicijatorės organizacijos GLL patarėjas V. Lašas ir direktorė D. Petkevičienė |
„Sėkmingi užsienio lietuviai – didžiulė galimybė“
![]() |
G. Damušytė |
Tai Dalios Petkevičienės, apdovanojimus inicijavusios organizacijos „Global Lithuanian Leaders“ (GLL) direktorės žodžiai. Anot jos, garsius lietuvius reikia ne tik vertinti, bet ir pasitelkti juos į pagalbą, kuriant stiprią Lietuvą. To ir siekia GLL, veikdama kaip profesionalus iš Lietuvos jungiantis tinklas. Organizacijos darbą kaip puikų gyvesnės komunikacijos su užsienio lietuviais kūrimo per jungiantį tinklą bei mentorystės programas pavyzdį pateikė ir renginio viešnia, ambasadorė ryšiams su Pasaulio lietuvių bendruomene Gintė Damušytė. „Turime tiek talentingų lietuvių, visi geranoriškai nusiteikę iš tikrųjų padėti Lietuvai, pagaliau pradedame suprasti, jog užsienio lietuviai yra nacionalinis turtas, reikia išnaudoti visas jo galimybes, siekiant didesnės valstybės gerovės“, - sakė ambasadorė.
![]() |
A. Danys |
Po ceremonijos vykusioje diskusijoje, kurioje dalyvavo apdovanojimų laureatas prof. A. Avižienis, Baltic Institute of Corporate Governance atstovas Kristianas Mortensenas, „Swedbank Lietuva“ prezidentas Antanas Danys, advokatų kontoros „Norcous & Partners“ vadovas dr. Irmantas Norkus ir Pasaulio banko atstovė Lina Tolvaišaitė, buvo aptariami būdai, kaip išvykusius Lietuvos „protus“, sėkmingus profesionalus pasitelkti kuriant šalies gerovę. A. Danys pabrėžė, jog reikalinga mokiniams padėti pasirinkti specialybę „prie dūšios“, kad jie neišvyktų į užsienį. Anot jo, 60% dabartinių trečio kurso studentų sakosi esą nepatenkinti tuo, ką mokosi.
![]() |
L. Tolvaišaitė |
L. Tolvaišaitė, remdamasi savo asmenine patirtimi, dalyvaujant lietuvių studentų mentorystės projekte „LT Big Brother“, sakė, jog tokia programa padeda panaudoti užsienio lietuvių potencialą Lietuvos konkurencingumui keliais aspektais. Mentoriai ne tik padeda studentams pasirinkti geriausius universitetus ir pristato būdus, kaip ten patekti, suteikia profesinės praktikos galimybes, jie ir skatina užsienyje studijuojančius sugrįžti į Lietuvą, parodydami, jog gimtinėje esama nemažai aukštos klasės kompanijų, kur galima siekti karjeros.
![]() |
A. Avižienis |
Ši vyresniojo brolio – mentoriaus koncepcija, kai profesionalai padeda ir pataria jaunesniems patiko ir iš JAV į ceremoniją atskridusiam profesoriui Avižieniui. Jis pasiūlė idėją – įsijungti į pasaulio lietuvių mokslo ir kūrybos simpoziumus, vykstančius nuo 1969 m. bei įgyvendinti projekte „LT Big Brother“ veikiančią vyresniojo brolio koncepciją akademinėje veikloje – kad jauni lietuviai mokslininkai, profesionalai, dirbantys užsienyje, būtų pakviesti į Lietuvą, globojami mokslo institucijos ar firmos. „Tokiu būdu būtų galima priartinti tuos, kurie galbūt vieniši jaučiasi“, - sakė profesorius. Anot jo, būtina palaikyti ryšį su mokslininkais užsienyje, parodant, jog jie yra vertinami, svarbu išlaikyti jų emocinį prisirišimą prie Lietuvos. Pirmasis atkurtojo VDU rektorius studijuoti į užsienį išvykstantiems jaunuoliams patarė pasiteirauti patyrusių žmonių apie universitetų kokybę. „Būtų labai liūdna, jei jie sugaišintų laiką prastuose universitetuose“, - sakė A. Avižienis, nuo 1990 m. daugiau kaip pusę savo laiko praleidžiantis Lietuvoje. Profesorius atskleidė, jog daugiausia rūpesčio dėl švietimo politikos jam kelia pastovumo trūkumas: „Keičiantis vyriausybėms, nutrūksta geri darbai, projektai, norėčiau, kad būtų daugiau tęstinumo“. Antras profesoriaus pageidavimas – kad būtų daugiau pasimokoma iš gerų pavyzdžių užsienyje.
Kartu su organizacija „Global Lithuanian Leaders“ renginį organizavo Užsienio reikalų ministerija bei VšĮ „Versli Lietuva“. Apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo daugiau nei 100 svečių, tarp jų – karjeros aukštumas pasiekę lietuviai, gyvenantys įvairiose pasaulio šalyse. Renginio svečiams muzikinius momentus atliko Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO.
Parengė R. Garškaitė
Nuotraukos Zenekos