Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61469

Rimantas Stukas. Studentų mityba – nesveika

$
0
0

Sveika mityba – viena pagrindinių ilgaamžiškumo, darbingumo, sveikatos ir žvalumo sąlygų. Ji turi būti subalansuota ir nuosaiki. Maistas turi būti įvairus, kad žmogaus organizmas galėtų gauti reikiamą kiekį maistinių medžiagų. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos institutas atliko mitybos tyrimą, kurio metu buvo apklausti 428 VU Medicinos fakulteto studentai.

Respondentai buvo prašomi nurodyti, kaip patys vertina savo mitybą. Beveik pusė (49,2 proc.) apklaustųjų atsakė, kad savo mitybą vertina kaip netinkamą, 39,1 proc. mano, kad jų mityba gera, o likę 11,7 proc. apie savo mitybą neturi nuomonės. Panašiai savo mitybą vertina tiek merginos, tiek vaikinai. Kaip tinkamą savo mitybą įvardijo 38,5 proc. merginų ir 42,1 proc. vaikinų, o kaip netinkamą – 49,5 proc. merginų ir 47,4 proc. vaikinų. Lyginant tyrimo rezultatus su2009 m. studentų mitybos ypatumų tyrimo rezultatais pastebima panaši situacija: tada savo mitybą gerai vertinančių studentų buvo 51,1 proc., o patenkinamai – 40,5 proc.

Studentų mitybos režimo tyrimo rezultatai parodė, kad respondentai dažniausiai valgo tris kartus per dieną. Tokių studentų yra 47,7 proc. Keturis ir daugiau kartų per dieną valgo 36,7 proc. tiriamųjų, du kartus – 14,8 proc., o vieną kartą per dieną valgo tik vienas studentas – 0,8 proc. Vertinant tyrimo rezultatus nustatyta, kad vaikinai dažniausiai (52,6 proc.) valgo keturis ir daugiau kartų per dieną, o merginos dažniausiai (48,6 proc.) valgo tris kartus per dieną. Per mažai kartų valgančių yra 17,3 proc. merginų ir 5,3 proc. vaikinų.

Šio tyrimo rezultatai parodė, kad dauguma studentų valgo nereguliariai. Tuo pačiu metu kasdien maitinasi tik 16,4 proc. tiriamųjų. Merginų (17,4 proc.), valgančių tuo pačiu metu, yra truputį daugiau negu vaikinų (10,5 proc.).

Nustatyta, kad daugiau kaip pusė (69,5 proc.) studentų kartais užkandžiauja tarp pagrindinių valgymų. Ketvirtadalis (24,2 proc.) studentų užkandžiauja dažnai, nuolat papildomai valgančiųjų yra 3,9 proc., o niekada – 2,3 proc. tiriamųjų. Lyginant gautus rezultatus su2009 m. atlikto tyrimo rezultatais galima teigti, kad situacija beveik nepakito: ankstesnio tyrimo rezultatai parodė, kad tarp pagrindinių valgymų užkandžiavo 87,5 proc. merginų ir 84,2 proc. vaikinų.

Svarbu išsiaiškinti, kaip dažnai studentai vartoja šviežias ir termiškai apdorotas daržoves. Nustatyta, kad dažniausiai studentai šviežias daržoves valgo 3–5 kartus per savaitę. Tokių respondentų yra 38,3 proc. Termiškai apdorotas daržoves studentai dažniausiai (53,9 proc.) renkasi 1–2 kartus per savaitę. Visai nevartojančių šviežių daržovių yra 4,7 proc. tiriamųjų, o termiškai apdorotų daržovių visai nevalgo 21,9 proc. studentų. Daržovių studentai valgo nepakankamai ir dabar, ir anksčiau.2009 m. buvo nustatyta, kad tik 38,4 proc. tiriamųjų suvartojo pakankamą kiekį daržovių.

Rezultatai parodė, kad vaikinai šviežias daržoves renkasi valgyti dažniau negu merginos. Vaikinų, valgančių jas 3–5 kartus per savaitę, yra 47,4 proc., 6–7 kartus – 26,3 proc. 36,7 proc. merginų šviežias daržoves vartoja 3–5 kartus per savaitę, o 19,3 proc. – 6–7 kartus per savaitę. Jau paruoštas daržoves tiek merginos, tiek vaikinai vartoja panašiai. Dažniausiai 1–2 kartus per savaitę 41,3 proc. merginų ir 52,6 proc. vaikinų renkasi valgyti jau termiškai apdorotas daržoves.

Nustatyta, kaip dažnai studentai vartoja grūdinius produktus. Dažniausiai grūdiniai maisto produktai vartojami kiekvieną dieną – tokį atsakymo variantą pasirinko 39,8 proc. respondentų. 3–5 kartus per savaitę vartojančių grūdinius produktus yra 25,8 proc., 1–2 kartus per savaitę – 23,4 proc., o kelis kartus per dieną – 10,2 proc. tiriamųjų. Rezultatai parodė, kad grūdinius produktus dažniau vartoja vaikinai nei merginos. Kiekvieną dieną grūdinius maisto produktus renkasi daugiau kaip pusė (52,6 proc.) vaikinų ir 37,6 proc. merginų, o kelis kartus per dieną tokį maistą vartoja 15,8 proc. vaikinų ir 9,2 proc. merginų.

Trečdalis (32 proc.) tirtų studentų visai nevalgo žuvies. 1–2 kartus per savaitę žuvį vartoja 61,7 proc., o 3–5 kartus per savaitę – 6,2 proc. tiriamųjų. Merginos žuvį valgo rečiau negu vaikinai. 1–2 kartus per savaitę žuvį valgančių merginų yra 60,6 proc., vaikinų – 68,4 proc., o visai nevartojančių žuvies ir jos produktų – atitinkamai 33 proc. ir 26,3 proc.

Zenekos nuotrauka

Aiškintasi, kaip studentai vartoja pieną ir pieno produktus. Kiekvieną dieną pieną vartoja 33,6 proc. tiriamųjų. 3–5 kartus per savaitę pieną renkasi 34,4 proc. studentų, 1–2 kartus per savaitę – 26,6 proc. Visai nevartoja pieno ir jo produktų 5,5 proc. respondentų. Pieną kiekvieną dieną vartoti rinkosi daugiau vaikinų (47,4 proc.) nei merginų (31,2 proc.).

Valgyti joduotą druską – tai vienas efektyviausių būdų, užtikrinančių, kad žmogaus organizmas gautų reikiamą kiekį jodo. Tyrimo duomenimis, joduotą druską vartoja didžioji dalis tyrime dalyvavusių studentų (69,5 proc.). Nustatyta, kad joduotą druską dažniau vartoja merginos negu vaikinai. Merginų, vartojančių joduotą druską, yra 72,5 proc., o vaikinų – 52,6 proc.

Sveikos mitybos taisyklėse nurodoma, kad žmonės turėtų riboti suvartojamą valgomosios druskos kiekį. Patariama, kad per dieną sveikam žmogui reikėtų suvartoti ne daugiau kaip 5 gramus valgomosios druskos. Atlikus tyrimą buvo nustatyta, ar studentai linkę papildomai sūdyti jau paruoštą maistą. Rezultatai parodė, kad niekada maisto papildomai nesūdo 42,2 proc. studentų. Pusė (50 proc.) tiriamųjų maistą sūdo kartais, jeigu šis nėra pakankamai sūrus, o nuolat papildomai į maistą druskos beriasi 7,8 proc. respondentų.

Zenekos nuotrauka

Nustatyta, kad net 93 proc. tiriamųjų lankosi greito maisto restoranuose. Kas savaitę ir dažniau į greito maisto restoranus užsuka 22,7 proc., o kelis kartus per mėnesį – 26,6 proc. apklaustųjų. Greito maisto restoranus daugiau renkasi vaikinai nei merginos. 2–3 kartus per savaitę greito maisto restoranuose apsilanko 15,8 proc. vaikinų ir 5,5 proc. merginų. Vieną kartą per savaitę tokiuose restoranuose lankosi 36,8 proc. vaikinų ir 11,9 proc. merginų. Visai nesilankančių greito maisto restoranuose vaikinų tarp tiriamųjų nėra, o tokios merginos sudaro 8,3 proc.

Atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad didžioji dalis studentų vartoja maisto papildus. Visai nevartoja maisto papildų 18 proc. tiriamųjų. Kiekvieną dieną maisto papildus vartojančių studentų yra 20,3 proc. Nustatyta, kad vaikinų, kasdien vartojančių maisto papildus, yra daugiau negu merginų, atitinkamai 31,6 proc. ir 18,3 proc. Visai maisto papildų nevartoja 18,3 proc. merginų ir 15,8 proc. vaikinų.

Atliekant apklausą studentai buvo prašomi nurodyti pagrindinį kriterijų, pagal kurį renkasi maisto produktus. Daugiau kaip pusė (57 proc.) respondentų nurodė, kad maistą renkasi pagal skonines savybes, 17,2 proc. maistą pritaiko sveikatai gerinti, 11,7 proc. studentų svarbi maisto produktų kaina, 8,6 proc. respondentų maisto pasirinkimui turi įtakos šeimos nariai ir 5,5 proc. tiriamųjų maistą renkasi dėl specialios dietos būtinumo. Daugiau vaikinų negu merginų maistą renkasi pagal skonines savybes, tokių vaikinų yra 68,4 proc., o merginų – 55 proc. Maisto produktus sveikatai gerinti rinkosi tik merginos (20,2 proc.).

IŠVADOS

1. Beveik pusė tirtų studentų savo mitybą vertina kaip netinkamą.

2. Dauguma tiriamųjų laikosi mitybos režimo ir maitinasi 3–4 kartus per dieną, tačiau nereguliariai.

3. Didžioji dalis tyrime dalyvavusių studentų užkandžiauja tarp pagrindinių valgymų.

4. Tik penktadalis respondentų suvartoja pakankamą kiekį šviežių daržovių.

5. Grūdinius maisto produktus kasdien vartoja daugiau kaip pusė tiriamųjų.

6. Trečdalis respondentų visai nevartoja žuvies ar jos produktų.

7. Didžioji dalis tiriamųjų vartoja joduotą druską. Papildomai sūdyti maistą linkę daugiau kaip pusė tiriamų studentų.

8. Greito maisto restoranuose lankosi dauguma studentų, dažniau vaikinai nei merginos.

9. Didžioji dalis respondentų vartoja maisto papildus.

Vilniaus universiteto žurnalas „Spectrum“, Nr.2 (17), 2012

Vilniaus universiteto žurnalas „Spectrum“


Viewing all articles
Browse latest Browse all 61469


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>