Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61438

Rytas Staselis. Kas gaudys užsienio investicijas?

$
0
0

Autorius yra Verslo žinių bendradarbis.

LRT te­le­vi­zi­jos lai­dos „Pi­ni­gų kar­ta” ve­dė­jas An­drius Ta­pi­nas so­cia­li­nia­me „Fa­ce­bo­ok” tin­kle šią sa­vai­tę da­li­jo­si įspū­džiais apie iš anks­to įra­šy­tą in­ter­viu su ūkio mi­nist­re Bi­ru­te Vė­sai­te:

 „Po in­ter­viu su nau­ją­ja ūkio mi­nist­re – na, kaip čia pa­sa­kius. Ne kaž­ką. Vi­zi­jo­mis ne­kve­pia, šiaip taip po ke­lis kar­tus pa­kar­to­da­mi ir vie­nas ki­tam pa­dė­da­mi su­li­pi­no­me vien­ti­są sa­ki­nį apie ke­lias pa­grin­di­nes Ūkio mi­nis­te­ri­jos kryp­tis. Bet kas įdo­miau­sia – tai aki­vaiz­džiai prem­je­ro siųs­ta­me elek­tro­ni­nia­me laiš­ke su mi­nist­rų pa­var­dė­mis kaž­kur per­šo­ko vie­na ei­lu­tė ir su­si­pai­nio­jo mi­nis­te­ri­jos, nes Vė...sai­tė grei­čiau­siai tu­rė­jo va­do­vau­ti Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jai. Vie­nin­te­lė te­ma, ku­rio­je kal­ba drą­siai, ener­gin­gai (ne­sa­kau, kad tei­sin­gai) ir ne­ren­ka žo­džių vie­nas po ki­to. O po­kal­bio pa­bai­go­je mi­nist­rė ap­skri­tai už­si­mir­šo ir ke­lis kar­tus pa­sa­kė, jog „at­ėju­si va­do­vau­ti Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jai“, „Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jos gai­rės“ ir t. t. Ne­tai­siau jau, ką ten...Gal ir ge­riau bus, jei taip gal­vos.“

 Klau­si­mų ir abe­jo­nių dėl to, ar kai ku­rie nau­jo­jo mi­nist­rų ka­bi­ne­to na­riai tiks­liai įsi­vaiz­duo­ja, kur at­si­ra­dę po rin­ki­mų, ky­la ne tik ma­no ko­le­gai ir ne tik man. Vie­na ver­tus, ne­ga­li­ma sa­ky­ti, kad Ūkio mi­nis­te­ri­ja ir ener­ge­ti­kos sek­to­rius yra vie­nas nuo ki­to pa­ski­ri da­ly­kai. Po Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) di­rek­ty­vų rei­ka­lau­ja­mo elek­tros ener­ge­ti­kos ūkio val­dy­mo iš­skai­dy­mo Ūkio mi­nis­te­ri­ja ta­po at­sa­kin­ga už ūki­nę-ko­mer­ci­nę elek­tros ener­ge­ti­kos sri­tį. Į jos re­gu­lia­vi­mo sfe­rą pa­te­ko UAB Vi­sa­gi­no ato­mi­nė elek­tri­nė, AB „Lie­tu­vos ener­gi­ja“ ir skirs­to­muo­sius tin­klus val­dan­ti ak­ci­nė ben­dro­vė „Les­to“. Per­da­vi­mo sis­te­mos ope­ra­to­rė – AB „Lit­grid“ bu­vo pa­lik­ta Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jos re­gu­lia­vi­mo sfe­ro­je kar­tu su dviem pa­grin­di­niais stra­te­gi­niais in­fra­struk­tū­ros – jung­čių su Len­ki­ja ir Šve­di­ja – pro­jek­tais.

 Įžvelg­čiau net ke­lias gi­les­nes pro­ble­mas. Man­ding, Ūkio mi­nis­te­ri­jos per ar­ti­miau­sius ket­ve­rius me­tus lau­kia daug svar­bes­ni iš­šū­kiai nei kon­ser­va­to­rių ir li­be­ra­lų Vy­riau­sy­bės lai­kais pri­im­tų spren­di­mų re­vi­zi­ja ener­ge­ti­ko­je. Kaip ga­li­ma spręs­ti iš p. Vė­sai­tės ir prem­je­ro Al­gir­do But­ke­vi­čiaus en­tu­ziaz­mo.

 Pa­mė­gin­siu iš­var­dy­ti ke­le­tą pro­ble­mų, dėl ku­rių, ma­no nuo­mo­ne, ky­la daug di­des­nio ne­ri­mo. Pir­mų pir­mu­čiau­sia – už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų pa­ieš­ka: ją mė­gi­no spręs­ti An­driaus Ku­bi­liaus ka­bi­ne­tas ir pa­sie­kė daug ža­dan­čių (2011 me­tais tie­sio­gi­nių už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų skai­čius Lie­tu­vo­je pa­di­dė­jo be­veik treč­da­liu), ta­čiau no­mi­na­liai vi­sos ES mas­tu vis dar kuk­lių re­zul­ta­tų. Bu­vu­sių­jų pa­tir­tis pa­ro­dė, kad šia­me fron­te bū­ti­nos mil­ži­niš­kos vi­sų vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jų ir kon­kre­čių po­li­ti­kų as­me­ni­nės pa­stan­gos. Ko­dėl tai svar­bu? Vi­sų pir­ma, tin­ka­mai su­prog­ra­ma­vus už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų pri­trau­ki­mo po­li­ti­ką, per ke­le­tą me­tų ga­li­ma ti­kė­tis at­si­ran­dant šim­tus ir tūks­tan­čius dar­bo vie­tų. Ir dar­bo vie­tos, o ne mi­ni­ma­lios al­gos ar bet ku­rios pa­šal­pos dy­dis yra prie­lai­da Lie­tu­vos pi­lie­čiams gy­ven­ti ge­riau. Ti­kė­ti­na, kad, ki­tą­met Lat­vi­jai įsi­ve­dus eu­rą, Lie­tu­vai, no­rint pa­siek­ti bent jau pa­na­šų už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų pri­trau­ki­mo re­zul­ta­tą, teks pri­dė­ti san­ty­ki­nai daug dau­giau pa­stan­gų.

 Po­no Ku­bi­liaus Vy­riau­sy­bės fi­nan­sų po­li­ti­ka ir ge­rė­jan­tys mak­ro­e­ko­no­mi­niai vek­to­riai tar­si lei­džia so­cial­de­mok­ra­tams ir jų part­ne­riams at­si­pūs­ti: kaip sa­ko kai ku­rie eks­per­tai, nau­jo­ji Lie­tu­vos Vy­riau­sy­bė tu­ri ga­li­my­bę bent po­rą me­tų val­dy­ti iš iner­ci­jos, be ypa­tin­gų dir­žų ver­ži­mo­si pa­stan­gų.

 Ta­čiau nau­jos Lie­tu­vos ap­lin­ko­je be­si­klos­tan­čios ap­lin­ky­bės jau ke­lia nau­jus už­da­vi­nius p. But­ke­vi­čiui ir jo ko­man­dai. Vie­na ver­tus, pa­dė­tis Eu­ro­pos rin­ko­se, į ku­rias Lie­tu­va eks­por­tuo­ja vie­ną di­de­lę da­lį sa­vo pro­duk­ci­jos, te­bė­ra ne­aiš­ki. Prog­no­zės čia – nuo at­sar­gaus op­ti­miz­mo iki skep­sio dėl Vo­kie­ti­jos ir, tar­ki­me, Suo­mi­jos eko­no­mi­kos. Ru­si­jos, į ku­rią Lie­tu­vos eks­por­tas au­go se­no­kai ne­ma­ty­tais pa­grei­čiais, kai ku­rių tos ša­lies eks­per­tų (pvz., bu­vu­sio Vla­di­mi­ro Pu­ti­no eko­no­mi­kos pa­ta­rė­jo An­dre­jaus Ila­rio­no­vo) nuo­mo­ne, ūkio au­gi­mas ma­žė­ja nuo 2010-ųjų rug­sė­jo, to­dėl vi­sai ti­kė­ti­na, kad Ry­tų kai­my­nės ne­tru­kus lau­kia il­ga­lai­kė stag­na­ci­ja. Tre­čia pro­ble­ma: po po­ros me­tų ga­ran­tuo­tai su­ma­žė­sian­ti Eu­ro­pos Są­jun­gos fi­nan­si­nė pa­ra­ma: ir dėl ša­lių do­no­rių ka­te­go­riš­ko rei­ka­la­vi­mo ma­žin­ti ES biu­dže­to iš­lai­das, ir dėl ma­žė­jan­čio Lie­tu­vos gy­ven­to­jų skai­čiaus. Ket­vir­ta: pra­ėju­sių me­tų pa­bai­go­je vie­šo­jo­je erd­vė­je im­ta ska­lam­by­ti apie ma­žė­jan­čias nau­jo­sios emig­ran­tų ban­gos pi­ni­gi­nes per­lai­das į Lie­tu­vą. Nors kol kas ne­aiš­kūs nei kon­kre­tūs skai­čiai, juo la­biau – prog­no­zės, ar tai il­ga­lai­kė ten­den­ci­ja, ši pro­ble­ma ga­li tap­ti ne­igia­mu veiks­niu ša­lies eko­no­mi­kai: 2011 me­tais pi­ni­gi­nių per­lai­dų iš už­sie­nio su­ma sie­kė 4,8 mlrd. li­tų ir su­da­rė apie 4,6 proc. Lie­tu­vos BVP (SEB ban­ko duo­me­nys). Pa­sak SEB ban­ko pre­zi­den­to pa­ta­rė­jo Gi­ta­no Nau­sė­dos, kiek­vie­nam ša­lies pen­si­nin­ko li­tui už­per­nai te­ko 90 cen­tų emig­ran­tų per­lai­dų (BNS).

 To­dėl ma­ny­čiau, kad ne įsi­vaiz­duo­ja­mų gu­lin­čių­jų spar­dy­mas, ki­taip ta­riant, ne es­mi­nė p. Ku­bi­liaus Vy­riau­sy­bės po­li­ti­kos re­vi­zi­ja (iš­sky­rus at­ski­ras sri­tis) tu­rė­tų bū­ti pa­grin­di­nė gal­vos skaus­mo prie­žas­tis. Klau­si­mas: ar so­cial­de­mok­ra­tai tu­ri po­li­ti­nės va­lios ir yra pa­si­ren­gę sa­vo re­kla­muo­ja­mą kom­pe­ten­ci­ją pri­tai­ky­ti spręs­da­mi to­kias pro­ble­mas. Drįs­čiau sa­ky­ti, kad iki šiol bu­vo at­virkš­čiai: anks­tes­nės so­cial­de­mok­ra­tų vy­riau­sy­bės leis­da­vo su­pras­ti ar at­vi­rai sa­ky­da­vo, esą „jo­kių už­sie­nie­čių Lie­tu­vo­je ne­rei­kia, nes ša­lies ūky­je su­si­tvar­kys „ge­ri be­igi tei­sin­gi vy­rai“ (ki­taip ta­riant, LSDP ar­ti­mi ver­sli­nin­kai). Ki­ta ver­tus, man ky­la di­džių abe­jo­nių, ar p. But­ke­vi­čiaus, ar p. Vė­sai­tės pa­ty­ri­mas ro­do, kad bū­tent jie ga­lė­tų bū­ti tie po­li­ti­kai, ku­rie ge­bė­tų įti­kin­ti už­sie­nio in­ves­tuo­to­jus kel­ti ko­jas Lie­tu­von?


Viewing all articles
Browse latest Browse all 61438


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>