Savaitgalį, rugsėjo 15 d., keturis mėnesius keliavęs po visą Lietuvą, baigėsi Muziejų metų programos projektas „Lietuvos muziejų kelias“. 87 muziejai pristatė lankytojams 147 išskirtinius renginius. 83 dienas mus džiugino kultūriniai festivaliai, susitikimai su menininkais, keliautojais, unikalių projektų autoriais, edukaciniai projektai, svetingieji savaitgaliai muziejų ekspozicijose, parodose, istorinėse erdvėse ir kt. kultūrinės akcijos. Projektą rengė Lietuvos muziejų asociacija.
Rugsėjo 15 d. Lietuvos jūrų muziejuje vyko ne tik intriguojantys baigiamieji Muziejų kelio renginiai lankytojams, bet susirinko ir projekte dalyvavę Lietuvos muziejininkai, kurie dalinosi mintimis apie įdomiausius projekto renginius, svarstė projekto tęstinumo perspektyvas.
Pasak Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininko Raimundo Balzos, „Muziejų kelias“, startavęs 200 metų jubiliejų švenčiančiame D. Poškos Baublių muziejuje, Žemaitijoje, Aukštaitijoje, Dzūkijoje, Sūduvoje ir Mažojoje Lietuvoje, Jūrų muziejuje, pasiūlė labai įvairių renginių: nuo nemokamo muziejų ekspozicijų, parodų lankymo, kultūrinių susitikimų, edukacinio pobūdžio projektų iki tarptautinių muzikos festivalių ar rekonstruotų muziejinių erdvių pristatymo bei kultūros projektų kituose kultūros paveldo objektuose. Tad šis projektas buvo ne tik puikus kelionės po Lietuvos muziejus maršrutas, ieškant naujų įspūdžių, norint įvairiau susipažinti su muziejine kultūra, bet ir būdas atskleisti kiekvieno projekte dalyvaujančio Lietuvos regiono savitumą, svarbą ir patrauklumą.“
Kretingos muziejaus direktorės, projekto programos Žemaitijos regione koordinatorės Vidos Kanapkienės manymu, „šis nacionalinis projektas padidino muziejų žinomumą ir prieinamumą mūsų lankytojams, sustiprino krašto bendruomenių ir muziejų partnerystės ryšius, kurie, manau, taps ilgalaikiai. Jis paryškino kiekvieno muziejaus savitumą, organizuotumą, sutelkė muziejininkus bendram darbui įgyvendinant pagrindinį tikslą – tyrinėti ir propaguoti krašto istoriją.“
V. Kanapkienės minčiai pritarė ir projekto programos Aukštaitijoje koordinatorė, Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus muziejininkė Romena Liakaitė: „Projektas tikrai pavykęs jau vien dėl to, kad paskatino Lietuvos muziejus bendradarbiauti tarpusavyje, visus dirbti siekiant bendro tikslo. Sujudimas regionuose buvo jaučiamas, o renginiuose netrūko lankytojų, tai liudija išlikusios fotografijos. Sunku išskirti kurį nors renginį, nes kiekvienas renginys, kaip ir pats jį organizavęs muziejus, skirtingas tiek savo mastu, tiek idėja ir pobūdžiu. Vieni – tradiciniai muziejų renginiai, kiti organizuoti specialiai šiam projektui. Taigi galiu tik pasidžiaugti ir padėkoti visiems projekto dalyviams, ypač tiems, kurie šiame projekte dalyvavo entuziastingai, projektą suvokė ne kaip atskirų muziejų atskirus renginius, bet kaip visumą. Tiek, kiek kiekvienas muziejus įdėjo į šį projektą, tokį rezultatą ir turime. Manau, kad projektas tikrai turi būti tęsiamas ir tapti gražia tradicija.“
Renginių Dzūkijoje koordinatorė, Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė teigia: „Muziejų kelias tapo maloniu atradimu ne vienam Lietuvos gyventojui – tai galiu drąsiai tvirtinti pabuvojusi daugelyje regiono renginių, pabendravusi ir su renginių lankytojais ir su muziejininkais. Šiuose renginiuose netrūko gerų žodžių, malonių atsiliepimų, palinkėjimų tęsti šią programą. Nors laikas mūsų muziejų atkarpai buvo labai nepalankus, nes mūsų aktyviausia lankytojų dalis moksleiviai ir jaunimas atostogavo, apsilankiusiųjų renginiuose skaičius pranoko mūsų lūkesčius. Tai tvirtina beveik visi šioje programoje dalyvavę muziejai.“ Taip pat baigdama savo pristatymą Daina pacitavo V. K. Jonyno galerijos vadovės Vidos Mažrimienės mintį: „Tikimės, kad tai ne paskutinis toks prasmingas projektas, paskatinęs visus mus – muziejininkus ir kultūrą bei meną puoselėjančius žmones – susitelkti, susiburti atkreipiant visuomenės dėmesį į labai svarbią mūsų kultūros sritį – muziejininkystę.“
„Lietuvos muziejų kelio“ paskutinį renginį ir muziejininkų susitikimą organizavusi Lietuvos jūrų muziejaus direktorė, Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininko pavaduotoja Olga Žalienė apžvelgė projektą kaip naujos muziejų bendradarbiavimo strategijos pradžią ir paskatino kurti jo ilgalaikę perspektyvą. O šalies muziejų asociacijos vadovas paskelbė, kad muziejams sutartinai pageidaujant kitais metais projektas bus tęsiamas, ir pranešė, jog muziejai 2013 m. kviečiami susitelkti ypač svarbios istorinės temos – 1863-iųjų sukilimo atminimo aktualinimui ir kūrybingais, įtaigiais renginiais atskleisti prieš 150 metų įvykusio sukilimo svarbą ir prasmę.