Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61438

Tėčių „veteranų“ patarimai jaunesniesiems „kolegoms“

$
0
0

Kartais, esant sudėtingai situacijai šeimoje, naudingiau žinoti, ne ką daryti, bet ko nedaryti ar vengti, - teigia amerikietis šeimos santykių konsultantas Jamesas Stensonas, tinklapio Parentleadeship.com įkūrėjas. Jis apklausė  nemažai tėčių „veteranų“ (jau užauginusių savo vaikus ir išleidusių juos į platųjį pasaulį), ką jie norėtų perduoti jaunesniems, dabar vaikus auginantiems tėčiams. Štai keletetas „tėviškos išminties“ „ne“ -  ko reikėtų nedaryti, auklėjant savo atžalas.

1. Nenuvertink savo žmonos. Jai reikia to paties, ko ir kiekvienam mūsų: supratimo, meilės, dėkingumo, paramos ir įvertinimo. Vaikai, kol dar yra maži, jai to suteikti negali. Taigi jei žmona to negaus iš savo vyro, vadinasi – negaus iš nieko. Sakai, kad smulkmenos, dėl kurių vis jaudinasi tavo žmona, yra nevertos dėmesio. Pabusk! Kreipk dėmesį į tai. Išklausyk jos nuomonę, padėk jai, pasakyk, kad ji nuostabi ir karts nuo karto ją apkabink ir pabučiuok – tai turi didžiulę teigiamą įtaką šeimyniam gyvenimui.

 2. Nenuvertink savo vaikų. Daug tikėkis iš jų šiems augant ir tampant brandesniems. Mes linkę tapti tuo, apie ką galvojame. O vaikai tampa tokie, ko iš jų tikisi tėvai. Net jei jie kartais tave ir nuvilia, turi juos pataisyti, padėti jiems suprasti, kad tai tik kluptelėjimas ilgame jų kelyje. Niekada neturi suabejoti, kad jie vieną dieną taps puikiais vyrais ir moterimis. Turi visada jais didžiuotis ir pasitikėti.

3. Neiselk su paaugliais, tarsi su dideliais vaikais. Galvok apie juos ir elkis su jais beveik kaip su suaugusiais. Parodyk jiems, kaip išmintingai tvarkyti  finansinius reiklus, ieškoti darbo, profesionaliai dirbti, pagarbiai elgtis su priešinga lytimi. Išmokyk juos, kaip tinkamai išsirinkti drabužius, rūpintis savo garderobu. Kai šie priekaištauja: „Kodėl manimi nepasitiki?“ Padėk jiems suvokti, kad netapatini jų pačių su jų sprendimais. Tu tiki jų moraliniu tyrumu ir šeimos garbės suvokimu, jų sąžiningumu bei gerais ketinimais – ir visada tuo tikėsi. Tačiau privalai rezervuotai vertinti jų nepatyrimą šiems priimant sprendimus ir neleisti jiems sau kenkti darant apmaudžias klaidas. Kai tavo vaikai pradės mąstyti kaip atsakingi suaugusieji, tada galėsi pasitikėti jų sprendimais taip kaip ir jais pačiais.

4. Niekada nesakyk savo vaikams esą jų mokykliniai metai yra patys geriausi jų gyvenime. Tai netiesa. Paaauglystė iš tiesų yra vienas sudėtingiausių gyvenimo laikotarpių. Paaugliai turi susidoroti su įvairiais paklydimais ir hormonų audromis, tai leisdamiesi žemyn, tai kildami aukštyn  gyvenimo mokyklos kelyje. Pasakyk savo vaikams, o taip pat parodyk jiems savo pavyzdžiu, kad kiekvienas gyvenimo tarpsnis yra savaip įdomus, turintis savo iššūkius, smagus bei nuotykingas. Sėkmingai išugdytų paauglių laukia didis gyvenimas, toks, kokį jie matė jumyse. (Pamąstyk, kiek paauglių bei jaunų suaaugusiųjų bandė nusižudyti, būdami įsitikinę, tuo kas jiems buvo įteigta – esą tai, kas geriausia jų gyvenime, jau yra praeityje.)

5.Neleisk savo vaikams isšisukti nuo jų įsipareigojimų. Neleisk jiems nesilaikyti duoto žodžio. Prieš šiems ką nors pažadant ar kam nors įsipareigojant, skatink juos pagalvoti apie būsimas pasekmes ir suvokti savo galimybes, kadangi tu reikalausi, kad jie savo pažadus tesėtų. Jei vaikai nori įsigyti gyvūnėlį, jie turi pirmiausia prižadėti, kad šį maitins ir juo rūpinsis. Jei vaikai priėmė kvietimą nueiti į vakarėlį (iš pradžių gavę tėvų leidimą), jie turi pareigą ten nueiti, nepaisant to, kad atsirado labiau viliojančių pasiūlymų. Jei vaikas nori mokytis groti gitara, jis turi pažadėti, jog kad ir kas būtų, jis privalės šias pamokas lankyti pusę metų ar visus metus, ar tiek, kiek atrodo išmintinga.

 6. Kai tu bandai pakoreguoti savo vaikų elgesį ar sprendimus ir šie susierzinę klausia „Kodėl?“ – nesiginčyk su jais. Jei jiems reikalingas paaiškinimas, duok jį, bet tik vieną kartą. Jei vaikai ir toliau klausinėja „Kodėl?“,  iš tiesų siekia ginčo, bet ne paaiškinimo. Padėk tam tašką. Kitaip tariant, tavo „ne“ jie turi priimti kaip atsakymą, tačiau nepriimk jų „ne“. Su vaikais gali diskutuoti apie daugelį dalykų, tačiau negali būti jokios diskusijos apie tavo, kaip tėvo, teises.

7. Nepraleisk menkiausios progos kalbėtis su savo vaikais. Išklausyk jų mandagiai ir pagarbiai. Gali su jais kalbėtis, kai vairuoji, kai drauge šeiminkaujate virtuvėje ar veikiate ką kitą – kartu einate pasivaikščioti, važinėjatės dviračiais, meistraujate;  kai guldai juos miegoti. Jei nustosi žiūrėti televizorių, pamatysi, kiek daug atsirado laiko šeimyniniam gyvenimui. Skirk tam laiko ir nepamiršk, kad jo neliko daug, nes vaikai užauga neįtikėtinai greitai.

8. Nešauk ant savo vaikų taip dažnai. Tai – tuščias burnos aušinimas. Jei reikia pasikalbėti su vaiku atskirai, išeikite drauge su juo pasivaikščioti ar į kavinukę, ir tai, ką nori jam pasakyti, sakyk ramiai ir rimtai. Nepamiršk klausytis, nes tavo vaikų požiūris, kuris nors ir atrodo klaidingas, gali turėti prasmės. Pora tokių intymių pokalbių yra geriau nei tuzinas „sprogimų“.

9. Nepakliūk į žudančius barnių spąstus, ypač bendraudamas su paaugliais ir ypač tada, kai esi supykęs. Žodžiai gali palikti ilgai negyjančias žaizdas. Jei jauti, kad tave užvaldė pyktis, atidėk pokalbį vėlesniam laikui – iki vakaro ar kito ryto – kai abi pusės bus ‚atvėsusios“. Jei vis dėlto nueisi per toli, būk pirmas, kuris atsiprašys.

10. Nepamiršk pagirti savo vaikų už konkrečius dalykus. Vaikams karts nuo karto reikalingas patapšnojimas per petį. Kaip ir mums visiems. Girk juos už pastangas, bet ne už sėkmę. Suteik savo  vaikams šią suaugusiųjų gyvenimo pamoką: kadangi sėkmė priklauso nuo pastangų, tad pastangos yra sverbesnės nei ji. Visada pagirk vaikus, kai jie stengiasi.

11. Nusileisk iki savo vaikų lygio, tačiau ten nepasilik. Vaikai yra vaikai, ir tu turi pasilenkti, kad galėtum paimti juos už rankos. Tačiau ilgalaikis tikslas yra išugdyti juos iki savo lygio – jiems kantriai vadovaujant, kad šie išmoktų mąstyti ir elgtis kaip brandūs suaugusieji. Taigi būk pats suaaugęs. Džiaukis, kad esi suaaugęs, savo gyvenimo viršūnėje, kad tavo vaikai pamatytų, ką tai reikškia. Jei jie mato tave besidžiaugiantį savo, kaip patikimo, produktyvaus sauugusiojo gyvenimu, jie matys perspektyvą ir savo gyvenime.

Parengta pagal „Catholc education recource center“ informaciją

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 61438


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>