Image may be NSFW. Clik here to view. ![]() |
Jie susitinka šeštadieniais 15:30 val. parapijos namuose, Tilto gatvėje.
Kartu dalyvauja šv. Mišiose 18:30 val. Katedroje, Šv. Kazimiero koplyčioje.
Jų dauguma – 15–16 metų moksleiviai, kiek mažiau – jau keletą metų jaunimo grupei priklausančių studentų.
Moksleivė Ugnė Druktenytė, antro kurso studentai Kristina Matikonytė, Lina Kalinauskaitė ir Mindaugas Petruška bei kunigas Marius Žitkauskas pasakoja apie Katedros jaunimo veiklą ir prasmę, jaunimo vietą Bažnyčioje, buvimo vyresniu broliu ar seserimi bendruomenėje svarbą.
Jaunimas svajoja, kad visa Šv. Kazimiero koplyčia šeštadienį prisipildytų vien jaunų žmonių. Kunigas Marius – kad jai prisipildžius, jaunimas ateitų į sekmadienio šv. Mišias ir ten patarnautų, kad jaunimas atsivertų vyresnio amžiaus žmonėms ir kartos imtų kalbėtis.
Ką veikia Katedros jaunimas?
Kristina. Pirmoje susitikimo dalyje kas savaitę būna skirtingos veiklos: maldos laikas, tarnystė, pasiruošimas Lietuvos jaunimo dienoms, svečias arba filmas. Po to repetuojame giesmes, ruošiamės šv. Mišioms. Po jų dar kurį laiką pabūname kartu, pastaruoju metu žaidėme stalo žaidimus, bet jau truputį atsibodo. Kunigas Marius siūlo rožančius pinti, megzti kojines, mokytis dainų.
Mindaugas. Susitikimo struktūra labai aiški: prieš šv. Mišias – rimtesnis laikas, po jų – linksmoji dalis.
Kristina. Mūsų malda yra giesmės su maldavimais. Taip pat skaitome Šventąjį Raštą.
Kun. Marius. Mintis kartą per mėnesį rengti maldos susitikimus buvo mano. Malda labiausiai sieja – kad nebūtume arbatos arba stalo žaidimų klubas. Svarbu išmokti dalintis. Įprastai maldos grupės dalinasi tuo, ką išgyveno per savaitę, ką patyrė, kur sutiko Viešpatį ir kaip gyveno pagal Dievo Žodį. Tikriausiai mums dar būtų per sunku dalintis asmenine tikėjimo patirtimi, bet nuo šio pusmečio siūlau skaityti YouCat‘ą ir dalintis tuo, ką jame supratome. Taigi šie jaunimo susitikimai – bendra malda, dalinimasis ir šv. Mišios. Klasika.
Image may be NSFW. Clik here to view. ![]() |
Lina |
Kokios tos minėtos tarnystės?
Ugnė. Šv. Kalėdų laikotarpiu arba per gavėnią važiuojame į ligoninę, vaikų namus.
Lina. Bet norėtume važiuoti ten ir eiliniu laiku, nes per šventes ten ir taip daug dėmesio, staiga žmonėms pasidaro gaila ir panašiai. Norime parodyti, jog jie mums rūpi visada. Kita tarnystės išraiška – kai kurie iš mūsų liudijo apie savo tikėjimą sutvirtinamiesiems. Dar dalyvavome „Maisto banko“ akcijoje.
Mindaugas. Dalis vyresnio jaunimo kiekvieną vasarą organizuoja stovyklą vaikams, kurie priėmė Pirmąją komuniją. Mes būname vadovai: užima daug laiko šis darbas, bet labai naudingas.
Kun. Marius. Tai proga augti pačiam kaip tarnaujančiam žmogui. Prie tarnysčių priskirčiau ir praėjusių metų vasaros stovyklą Šventežerio parapijoje, Lazdijų rajone – dažėme bažnyčios šventoriaus tvorą. Buvo daug įvairaus darbo, vieną dieną net ir bažnyčios grindis šveitėme švitriniu popieriumi, mat lauke lijo. Nors visa tai buvo vienkartinė tarnystė, ji buvo reikli, davė džiaugsmo. Matėme rezultatą: balti betoniniai stulpeliai ir ruda tvora tarp jų nuostabiai atrodė. Taip pat nemaža dalis Katedros jaunimėlio praėjusiais metais buvo „Alfa“ kurso vedėjai – vadovavo mažoms grupelėms. Man jų pagalba buvo didelė ir teikianti daug džiaugsmo. Didžioji dalis jaunų žmonių gauna Sutvirtinimo sakramentą ir dingsta iš Bažnyčios, mūsų tikslas – kad bent dalis pasiliktų, įsitrauktų į Katedros jaunimo veiklą.
Image may be NSFW. Clik here to view. ![]() |
Kristina |
Kokia jaunimo vieta parapijoje, Bažnyčioje?
Lina. Mes pagelbėjome ir šeimų stovykloje Šventojoje, šeši iš mūsų patarnavo, padėjo rengti programą ir kitus dalykus. Dalyvaujame visų Katedroje esančių bendruomenių vakaruose.
Kun. Marius. Neužmirščiau ir Šv. Kazimiero šventės, tai tam tikras indėlis į parapijos veiklą, savanoriaujant kartu su Vilniaus arkivyskupijos jaunimo centru.
Kristina. Esu važiavusi gal du kartus padėti kunigui Sauliui šeimų rekolekcijose. Katedros jaunimo savanorių veikla ten – užimti vaikus, kol tėvai mokosi.
Lina. Jau pasakojome apie pagalbą, rengiant jaunimą Sutvirtinimo sakramentui, taip pat padedame ir ruošiantiems vaikus Pirmajai komunijai, tam tikromis progomis su jais reikia pabūti, pažaisti, suorganizuoti viktoriną.
Kun. Marius. Na, o jaunimo vietą Bažnyčioje prasmingiausiai apibūdina Jėzus, atsakydamas turtingam jaunuoliui Evangelijoje pagal Matą: „laikykis įsakymų, parduok viską ką turi ir sek paskui mane“. Aišku, jaunimas dar nedaug ką turi „parduoti“, bet svarbiausia – ne tai. Svarbiausia sekti Jėzų ir nuolat sau priminti: jeigu Jėzus – pirmoje vietoje, visa kita – savo vietose.
Image may be NSFW. Clik here to view. ![]() |
Mindaugas |
Kodėl Jūs čia ateinate? Juk yra daug kitų būdų praleisti šeštadienį.
Kristina. Ateinu, nes žinau, jog šeštadienio laikas bus praleistas prasmingai. Tas septynias valandas aš tobulėju, būdama su žmonėmis. Esu įsipareigojusi Dievui ir sau, jog šeštadienio antra dienos pusė yra skirta Katedros jaunimui.
Ugnė. Praėjusiais metais šeštadieniais lankydavau choro repeticijas, taip pat „Alfa“ kursą, tas laikas būdavo užimtas. Dingus chorui atrodo labai tuščias šeštadienis. Gera ateiti, būti užimtam. Kai nelieka iki tol buvusios bendrystės, jos ima trūkti.
Lina. Man asmeniškai galbūt reikėtų kažko daugiau tikėjimo požiūriu, bet kai matau, kad naujai atėjusiems čia gera, jie laisvai jaučiasi, jog mes galime daug visko jiems duoti, vis dar ateinu. Čia daug skirtingų žmonių, tačiau mes vienas kitą priimame, papildome, nėra pašaipų, tiesiog leidžiame kitiems atsiskleisti, patys atsiskleisdami. Tai yra vieta, kur gali išreikšti savo tikėjimą. Šiais laikais jaunimui sunku pasakyti „aš tikiu“, o čia apie tai dar gali ir padiskutuoti.
Kun. Marius. Noriu dar vieną prasmę jums pasiūlyti – vyresnių brolių ir seserų vaidmuo. Lina apie tai užsiminė. Ateinu ne tik tam, kad ką nors gaučiau, bet ir kad savo pavyzdžiu būčiau vyresnis brolis ar sesuo.
Lina. Nors mūsų amžius labai skirtingas: ir studentai, ir aštuntokai, devintokai, bendraujame kaip lygūs. Nematau jų kaip jaunesnių, žemesnių. Gera būti draugiškam, kai kitas tave supranta ir priima.
Kun. Marius. Ir vis dėlto jūs esate vyresni, nors jaučiatės lygūs. Ir tai gali būti viena iš svarbiausių prasmių – nors skiriasi poreikiai, ateini, kad būtum vyresnis brolis ar sesuo.
Kristina. Prisimenu, kai pati atėjau į Katedros jaunimo bendruomenę, buvau labai nedrąsi ir vyresni esantys žmonės mane užaugino. Negalvojau, jog pati būsiu vyresnė ir paskatinsiu kitą žmogų, pavyzdžiui, skaityti skaitinį per šv. Mišias, kai pastebiu, kad labai bijo. Tu jį padrąsini ir matai, jog tai veikia. Gera būti ta vyresne sese.
Ugnė. Bažnyčia man tiesiogiai siejasi su bendruomene. Visi ateina dėl vieno tikslo – susitikti su Dievu, priimti Jėzų. Man atrodo, kad ir pati malda yra stipresnė, kai daug žmonių meldžiasi dėl tos pačios intencijos. Lengviau būti Bažnyčioje turint bendruomenę – bent dalį žmonių parapijoje pažįstant.
Image may be NSFW. Clik here to view. ![]() |
Ugnė |
Kaip Jūsų aplinka reaguoja į tokius šeštadienius?
Kristina. Kai buvau jaunesnė, nedrąsiai pasakydavau, kad einu į jaunimo susitikimus ir dar susijusius su Bažnyčia, bet dabar, labiau užaugus, paaiškinu žmonėms, kur einu. Būna situacijų, kai imu pasakoti apie Katedros jaunimą net nepaklausta, ką veikiu šeštadienį. Didžiuojuosi tuo.
Ugnė. Mane mama labai palaiko, ji mane ir į „Alfa“ kursą užrašė. O draugai, kurių didžioji dalis netikintys, nelabai supranta. Porą kartų buvau atsivedusi čia savo geriausią draugę, kuri yra netikinti, jai patiko, kitaip pradėjo žiūrėti į tai, ką aš veikiu. Dabar jau žino, kad šeštadieniais nieko kito neveiksiu.
Mindaugas. Po truputį ta aplinka ir susidaro iš Katedros jaunimo. Per ketverius metus ne tik aktyvios veiklos būta, bet ir aplinka, didžioji dalis draugų tapo iš čia, iš Bažnyčios.
Kristina. Man pasisekė, jog aš pradėjau studijuoti kartu su mergina iš Katedros jaunimo viename kurse – mes labai drąsiai diskutuodavome apie tai, ką veikiame. Iš pradžių kiti kurso draugai keistai žiūrėjo, net nekomentuodavo, paskui pradėjo klausti. Dabar draugė perstojo kitur, tačiau aš tęsiu tradiciją šnekėti apie tai, ką veikiu Bažnyčioje.
Ugnė. Daug kas čia atsiveda draugų, pusbrolių, bendraklasių. Taip mūsų ratas ir plečiasi.
Lina. Sluoksniuojamės. Atsiranda kartos.
Kas pasikeitė Jūsų požiūris į tikėjimą nuo tada, kai ateinate į šiuos susitikimus?
Lina. Supratau, jog Dievas veikia ir per žmones. Maldos, Šventojo Rašto supratimas vis gilėja, ir į kitus klausimus vis lengviau atsakyti: kodėl aš einu į Bažnyčią, ką man tai duoda, kodėl svarbi išpažintis.
Kun. Marius. Aš norėčiau papildyti, kad anksčiau per Katedros jaunimėlio šv. Mišias giesmes vesdavo viena mergina, kuri dabar išėjo į vienuoliją. Atsiradusią tuštumą užpildė Lina, kuri dabar vadovauja šlovinimui. Tai – auginantis iššūkis ir žmogiška, ir tikėjimo prasme.
Kristina. Aš žinojau, kas yra malda, bet kartu lyg ir ne. Prieš „Alfa“ kursą skirstėmės atsakomybėmis: ruošti maistą, pasitikti žmones ir kt. Viena mergina buvo paskirta atsakinga už maldą, tuomet man atrodė, kad ji nieko neveiks. Dabar suprantu, kokia svarbi malda mano ir kitų žmonių gyvenimuose.
Ugnė. Prieš „Alfa“ kursą ir dar anksčiau aš eidavau į bažnyčią, kad eičiau. Prasėdi tą valandą sekmadienį, ir tiek. Dabar kitaip suprantu šv. Mišių esmę. Dabar šv. Mišioms ruošiamės, jų laukiu.
Image may be NSFW. Clik here to view. ![]() |
Kun. Marius |
Su kokiais klausimais čia ateinate?
Lina. Kartu svarstyti, diskutuoti dar reikia mokytis. Dažniausiai sprendžiame individualiai iškylančius klausimus. Erdvę turime, reikia išdrįsti.
Kun. Marius. Kartą diskutavome apie muzikos poveikį žmogui. Ką klausyti, o ko neklausyti, kodėl bei kaip klausyti. Kalbėjome ir apie Lady Gagą, ir apie Fredį Merkurį, kuris, nors ir talentingas, kai kuriuose klipuose pristato labai keistų vaizdų. Tai plati tema, bet priėjome išvadą, kad svarbiausia sąmoningai klausyti, nepritarti vulgariam dainos tekstui, prieštaraujančiam krikščioniškoms vertybėms. O Lady Gagos iš principo patarčiau neklausyti, nes jos klipuose atvirai tyčiojamasi iš krikščioniškų simbolių.
Štai kunigas Marius pataria neklausyti Lady Gagos. Ar reikia besąlygiškai pasitikėti jo patarimu, ar visgi pačiam apsvarstyti už ir prieš bei sąmoningai apsispręsti? O gal mano daroma skirtis tarp laisvės ir autoriteto yra dirbtinė?
Ugnė. Kiekvienas, išgirdęs daug nuomonių, pats turi galų gale nuspręsti, kas jam atrodo teisinga, atsižvelgęs ir į autoriteto nuomonę, padaryti išvadą. Tai ir yra laisvė. Autoritetas duoda pamatus, padedančius priimti sprendimą.
Kristina. Mano asmenybės augimui reikalingi autoritetai. Dažnai gyvenime tam tikri kunigo Mariaus pasakymai, mintys padeda man teisingai pasielgti, priimti sprendimus.
Ir paskutinis klausimas – kaip Jums sekasi skaityti katekizmą Tikėjimo metais, kai popiežius kviečia nepamiršti šio Bažnyčios lobio?
Kristina. Man sunku imtis jį skaityti. Laukiu, kai pradėsime tai daryti kaip bendruomenė. Tuomet bus įsipareigojimas: kaipgi aš ateisiu viena neperskaičiusi?
Kun. Marius. Kartu lengviau skaityti, juolab kad YouCat‘as yra patraukli knyga. Jis yra dovana: labai patraukliai išleistas su papildomomis citatomis iš šventųjų gyvenimų, krikščionių rašytojų.
Mindaugas. Man YouCat‘as atrodo paprastas skaityti. Gali bet kada išsiimti jį iš knygų lentynos, yra daug įdomių vietų. Grupėje skaitant norėtųsi, kad iškiltų diskusija: su kuo sutinku, su kuo ne ir kodėl.
Image may be NSFW. Clik here to view. ![]() |
Parengė Rosita Garškaitė
Nuotraukos Zenekos