Irako Chaldėjų Katalikų Bažnyčios vyskupai penktadienį per savo sinodą, kuris saugumo sumetimais buvo surengtas ne Bagdade, o Romoje, vienos seniausių pasaulyje krikščioniškų Bažnyčių patriarchu išrinko Kirkuko arkivyskupą, pranešama Bažnyčios tinklalapiuose.
Louisas Sako patriarcho poste pakeis Emmanuelį III Delly, kuris gruodžio mėnesį atsistatydino jo amžiui pasiekus šiam postui numatytą 85 metų limitą.
Babilono chaldėjų patriarchu L. Sako išrinko 15 vyskupų iš Irako ir kitų Artimųjų Rytų vietų, taip pat – Europos ir Šiaurės Amerikos, į kurias per dešimtmetį po JAV vadovaujamos 2003-iųjų invazijos emigravo šimtai tūkstančių Irako krikščionių.
L. Sako laikomas palankiu kurdams; savo arkivyskupijoje jis pritarė bendradarbiavimui su musulmonų lyderiais.
Sinodui pirmininkavo kardinolas Leonardo Sandri (Leonardas Sandris), Vatikano kongregacijos Rytų Bažnyčioms prefektas.
Saugumo sumetimais sinodas vyko Romoje, o ne Bagdade, kur įsikūręs patriarchatas.
Chaldėjų Katalikų Bažnyčia, kuri vienija 700 tūkst. tikinčiųjų, pripažįsta popiežiaus ir Vatikano autoritetą, bet išlaiko savo hierarchiją. Oficiali jos kalba yra aramėjų – ja turėjo kalbėti ir Jėzus Kristus. Šios Bažnyčios ištakos siekia apaštalą Tomą.
Pastarąjį dešimtmetį Bažnyčia nukentėjo nuo neramumų ir intensyvėjančio islamizmo Irake. Po JAV vadovaujamos invazijos krikščionys buvo pradėti diskriminuoti ir imti laikyti Vakarų „kryžininkų“ sąjungininkais. Dvasininkai buvo žudomi ir grobiami, keliose bažnyčiose buvo susprogdintos bombos.
Chaldėjų Katalikų Bažnyčiai Irake iki 2003 metų priklausė 550 tūkst. sekėjų, o išeivijoje – dar 150 tūkst. tikinčiųjų. Dabar ji turi maždaug 150 tūkst. narių Irake ir 550 tūkst. narių užsienyje.
Romos autoritetą Chaldėjų Katalikų Bažnyčia pripažino 1551 metais, bet galutinai prisijungė prie Romos tik 1830-aisiais.
↧
Irako chaldėjų katalikų lyderiai išsirinko savo patriarchą
↧