Tinkamas vado elgesys ne tik padeda palaikyti gerą karių savijautą, bet ir užtikrina geresnius rezultatus - apie tai penktadienį vykusioje konferencijoje diskutavo kariškiai ir jų psichologai.
Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo (LK JŠ) ir Psichologinės paramos grupės surengtoje diskusijoje „Kaip tampama milžinais? Psichologinio nusiteikimo reikšmė kariui, padaliniui sistemai“ siekta ne tik priminti apie geros psichinės savijautos svarbą, bet ir padrąsinti karius kreiptis pagalbos, kai jos prisireikia. Pasak vienos iš konferencijos organizatorių, kariuomenės psichologės kapitonės Danutės Lapėnaitės, tarp karių vis dar gajus nenoras kreiptis į psichologą.
„Kariams reikia matyti psichologus, jų nebijoti, nes mūsų visuomenėje vis dar egzistuoja tam tikri barjerai, tad stengiamės juos griauti“, - BNS sakė psichologė.
Ši problema gaji ir tarp policininkų: Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato psichologės Simos Dirvelytės pranešime buvo kalbama apie tai, jog psichologinės pagalbos paieškos policijos pareigūnų tebėra laikomos silpnumo ženklu.
D.Lapėnaitės teigimu, svarbiausią žinią renginyje stengtasi perduoti vadams: būtent jie gali itin lemti ne tik viso dalinio, bet ir kiekvieno jame esančiojo asmens nuotaiką.
„Labai gražiai šnekėjo patys aukšto rango vadai: kad svarbiausia yra pamatyti kiekvieną karį, išgirsti, laiku įžvelgti problemas. Turi būti kartu ir vadas, ir lygus su pavaldiniu - tik tada karys bus labiau motyvuotas“, - teigė ji.
Šiuos teiginius docentas Valdas Rakutis savo pranešime pagrindė istoriniais pavyzdžiais: didžiuosius istorinius mūšius laimėjusios kariuomenės pasižymėdavo artimu ryšiu su savo vadu - būtent tikėjimas lemdavo daug daugiau nei, pavyzdžiui, finansinis paskatinimas.
D.Lapėnaitės teigimu, paprastai psichologų veikla kariuomenėje - prevencinė: tarnauti atrenkami tik stiprios psichikos žmonės. Kita vertus, jiems taip pat pasitaiko problemų dėl priklausomybių, streso dėl pakrikusių santykių su sutuoktiniu ar vaikais, konfliktų su kolegomis. Pasitaiko, kad dėl blogos atmosferos dalinyje pagalbos kreipiasi vadas.
Psichologinės paramos grupės penkerių metų gyvavimo proga surengtoje konferencijoje dalyvavo Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, į ją susirinko daugiau nei 120 klausytojų.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.