Šiandieną Europos Parlamente priimtas akto projektas, kuris siekia smarkiai sumažinti variklinių transporto priemonių sukeliamą triukšmą ir taip apsaugoti ES piliečių sveikatą. Šio dokumento svarstyme dalyvavusi europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė, iš esmės pritardama jo keliamiems tikslams, atkreipė europarlamentarų dėmesį į du kritinius aspektus - būtinybę Europos Sąjungos valstybėse narėse suvienodinti triukšmo matavimo reikalavimus bei apsaugoti akluosius ir silpnaregius nuo tyliau riedančių automobilių keliamo pavojaus.
R. Morkūnaitės teigimu, automobilių keliamo triukšmo nustatymas ES lygiu reglamentuojamas jau pakankamai seniai, taigi jau egzistuoja išsami visų naujai pagaminamų automobilių techninių duomenų bazė su nustatytu didžiausiu keliamu triukšmo lygiu. „Deja, kai kurių valstybių narių, tarp jų – ir Lietuvos, kompetentingos institucijos, atlikdamos techninį nenaujų automobilių patikrinimą, remiasi ne šiais duomenimis, o triukšmo lygiu, apskaičiuojamu pagal automobilio variklio parametrus“, - pažymėjo ji. Toks apskaičiavimo lygis, EP narės manymu, yra pasenęs ir, kaip rodo praktika, neužkerta kelio ES keliais važinėti automobiliams, kurių keliamas triukšmas kelia pavojų žmonių sveikatai. Jos įsitikinimu, naudojant minėtus duomenis nenaujų automobilių patikrinimui, turėtų būti atsižvelgiama ir į tikrinamų automobilių amžių, tačiau – nenukrypstant nuo ES taisyklėmis patvirtinto ir reguliuojamo automobilio keliamo triukšmo lygio.
Antrasis svarbus aspektas, anot R. Morkūnaitės, susijęs su siekiamo tikslo – sumažinti automobilių keliamą triukšmą – galimu neigiamu poveikiu. „Naujos technologijos leidžia gaminti elektromobilius, kurių varikliai nekelia beveik jokio triukšmo. O tai yra pavojinga aklųjų ir silpnaregių, aplinkoje besiorientuojančių pagal garsus, gyvybei. Todėl privalu užtikrinti, jog tokie automobiliai būtų aprūpinti silpnai regintiems asmenims atpažįstama ir suprantama garsinio signalizavimo sistema“, - akcentavo europarlamentarė.
Manoma, kad dėl nuolatinio didelio eismo triukšmo lygio didėja sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis, prastėja pažintinės funkcijos, atsiranda miego sutrikimai ir ūžesys ausyse. Pusė ES miestų gyventojų dėl aplinkos triukšmo keliuose kenčia 55 decibelų lygį viršijantį triukšmą.
Todėl naujosios taisyklės nustato žemesnes garso ribines vertes keleivinėms ir krovininėms transporto priemonėms. Jos įsigaliotų vėliausiai po šešių metų ir visų pirma būtų taikomos naujoms transporto priemonėms.
Remiantis egzistuojančia transporto priemonių degalų sunaudojimo, padangų sukeliamo garso ar anglies dvideginio išmetimo lygio ženklinimo praktika, teisės akto projektas įpareigos žymėti ir jų sukeliamo triukšmo lygį. Potencialiems pirkėjams turės būti sudaryta galimybė sužinoti dėl transporto priemonės sukeliamom triukšmo lygio pardavimo vietose ir techninėje reklaminėje medžiagoje.