Sugiharos fondo- Diplomatai už gyvybę valdybos pirmininkas Ramūnas Garbaravičius, pradėdamas 2012 metų Toleracijos žmogaus pagerbimo ceremoniją, teigė: „Kasmetiniai ritualai ir tradicijos visuomet turi pavojų subanalėti, pasikartoti, prarasti žmogišką budrumą, nebepastebėti to, kas mūsų Respublikoje keičiasi, atsiranda iš naujo arba išnyksta. Chaotiškoje kasdienybėje ataidint skandalams, tikriems ir padirbtiems, nebesuvaldant savo elgesių ir žodžių net tiems, kurie ilgai stovėjo padorių ir protingų visuomenės kritikų gretose, nėra paprasta susigaudyti. Ir neretai gali kilti pagunda patiems, įskaitant Fondo valdybos narius, pasijausti visa ką išmanančiais ir neklystančiais mus supančių reiškinių atpažinime.
Jaustis netobulu, silpnu ir klystančiu yra nelengva šalyje, kur valdžios, jėgos, galios geismai dažnai užtemdo akis. Tačiau visados maniau, kad tolerancija prasideda nuo gebėjimo suprasti, atjausti silpnesnį, juolab nuo pastangų jo neužgauti.
Mūsų vertybių skalėje Tolerancija yra kažkas, kas vienu metu susieja mus ir su apskritojo stalo riterių legendomis, ir su literatūriniais Don Kichoto nuotykiais.“
R. Garbaravičius apgailestavo, kad pastarieji metai buvo ypaę sudėtingi Lietuvai, nes „visuomenė toliau skaldėsi į mažas uždaras gentis, bet pedofilijos byla ypač padalino ją į dvi stovyklas, kaip reta prieštaringai nuspalvinta žiniasklaidos.“ Prie susiskaldymo, deja, prisidėjo ir Seimo rinkimai, nes „gandų ir įrodymų nerandančių įtarinėjimų miglose buvo paskandintos ideologinės nuostatas, kilnumo ir padorumo ženklus.“ Pasak R. Garbaravičiaus, tenka pripažinti, kad tolerancijos balsas kiek pritilo, jį užgožė nauji pagiežos, įtarumo, anoniminio aparato ar beširdės sistemos žmonių ksenofobijos, fanatizmo ar nacionalizmo proveržiai. „Tiesiog atrodo, kad daugelis anksčiau visuomenės gyvenime ir viešoje erdvėje pasirodžiusių žmonių, kurių išmintis, rami samprotavimų maniera ir argumentų kalba turėjo stipresnį poveikį bendroms nuotaikoms, pritilo. O gal visų su visais susipykusių, garso prisukti nebesugebančių, elementarų mandagumą į verslo nuostolius nurašiusių naujos veidaknygės minios šurmulys juos užstelbė“ – sakė R. Garbaravičius. Tačiau, pasak jo, neturėtume prarasti vilties, nes tai tikrai nėra kelio pabaiga, bet veikiau kažkokio tvyrančio gerosios naujienos laukimo būsena.
Jau skelbėme, kad Tolerancijos žmogaus titului šiemet buvo nominuoti politologas Darius Udrys, poetas ir rašytojas Sigitas Parulskis, Jurbarko krašto muziejaus darbuotojos Lilija Akelaitienė ir Adelija Meizeraitienė, muzikantas ir kompozitorius Viktoras Diawara. Tolerancijos metu žmogumi pasklebtas S. Parulskis, kuris tradiciškai apdovanotas Edmundo Frejaus sukurtu atminimo medaliu ir diplomu.
Tolerancijos žmogaus nominaciją yra įsteigęs Sugiharos fondas, įkurtas saugoti garsaus Japonijos diplomato Čijunės Sugiharos ir Nyderlandų garbės konsulo Jano Zwartendijko atminimą. Fondas taip pat skatina laisvų piliečių visuomeninį ryžtą nesitaikstyti su reiškiniais, kurie kelia grėsmę visuomenės atvirumo ir liberaliosios demokratijos ateičiai.