Italijoje – tyla prieš prasidėsiančių visuotinių rinkimų audrą. Italai balsuos dvi dienas, rinkimų rezultatų ypač sunerimusios laukia senojo žemyno šalys. Jeigu Italijai, kurios ekonomika trečia Europos Sąjungoje, nepavyktų sudaryti tvirtos vyriausybės, ji nuklystų iš taupymo, reformų kelio, tai būtų katastrofa visai eurozonai.
Dar ne taip seniai rinkimai Italijoje vykdavo dažnai ir greitai pasimiršdavo. Bet ne dabar, jie turės įtakos visai Europai.
Ko gero, centro kairiųjų vyriausybę teks formuoti Pierui Luigi Bersani. Jis ir kalba kaip Francois Hollande`as: įtikinsiu Europą, kad vien taupyti maža, reikai investicijų ir darbo vietų.
„Valdyti ir nesiimant permainų būtų beprasmiška“, – sako kairiųjų lyderis P. L. Bersani.
Žmonėms jis atrodo stovįs tvirtai ant žemės, buvęs komunistas, bet skelbia rinkos ekonomikos idėjas, žada sekti pirmtaku Mario Monti, giriamu, kad išgelbėjo Italiją nuo dar didesnės bėdos negu Graikijos.
Kad jam atiteks daugiausia balsų, analitikams abejonių nekyla, bet ar pakaks, kad kairieji galėtų sudaryti stabilią daugumą abejuose parlamento rūmuose turinčią vyriausybę? P. L. Bersani sakė: jam tiktų M. Monti, kuris įtariai vertina kairiuosius – esą jie savo ideologijos tramdomųjų marškinių įkaitai.
Ne tik M. Montį, bet ir rinkas šiurpina S. Berlusconi pažadai panaikinti italų nekenčiamą nekilnojamojo turto mokestį, kompensuoti jau sumokėtus. Panašūs pažadai jam padėjo per 2008-ųjų rinkimus. Dabar dalis italų įsitikinę – pats laikas išvaduoti Italiją nuo S. Berlusconi. Bet jis antras po P. L. Bersani, už kurio partiją balsuotų 34 procentai rinkėjų, o už S. Berlusconi – 30 procentų.
M. Monti centro susivienijimui žadama vos 11 procentų balsų, bet ekonomikos profesoriui teks svarbus vaidmuo, kai bus formuojama koalicija. M. Montį aplenkė šių rinkimų „laukinė korta“ – komikas, pasukęs į politiką. S. Berlusconi aišku, kaip Beppei Grillo pavyko iškopti į aukštumas – kritikuok politikus ir viską, kas su jais susiję, ir būsi populiarus.
„S. Berlusconi lyg mašinos kapotas su savo tais geltonais plaukais, sunku jau pasakyti, kokios jie spalvos, atrodo lyg nudvėsusi katė“, – sako komikas ir politikas B. Grillo.
Nors pats ne jaunuolis, iš Italijos politikos lyderių B. Grillo šaiposi – jie planuoja ateitį, kurios neišvys. P. L. Bersani, kuriam 61-eri, jauniklis šioje gerontokratijos viršūnėje. Mat S. Berlusconi amžių – 76-eri, sunkiai slepia plastinės operacijos. M. Monti kovą sukaks 70 metų.
Artėjant rinkimams Milano universitetas atliko tyrimą – vidutinis Italijos įstatymų leidėjų amžius – 53-eji, tik Prancūzijoje iš senųjų Europos demokratijų – vyresni parlamentarai. Gal tai atspindi visuomenės, kuri viena labiausiai senėjančių paasulyje, būklę.
Jolanta Paškevičiūtė