Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas A. Paulauskas sako, jog priimant sprendimus dėl strateginių energetikos projektų negalima užmiršti Rusijos suinteresuotumo.
Trečiadienį Seimo NSGK uždarame posėdyje išklausė energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus informaciją apie strateginių energetikos projektų įgyvendinimą ir Ignalinos atominės elektrinės nutraukimo darbus bei vykdomus projektus, taip pat Valstybės saugumo departamento vadovo Gedimino Grinos informaciją dėl grėsmių energetiniam saugumui.
Tiek VSD vadovas, tiek energetikos ministras žurnalistams po posėdžio tepasakė, jog buvo kalbėta apie energetiką, o NSGK vadovas A.Paulauskas, klausiamas, ar kaip galima grėsmė įvardinti Rusijos įmonių dalyvavimas bei siekiai Lietuvos energetikoje, sakė: „Buvo įvardinamos kaip ne galbūt tiesioginės grėsmės, bet buvo pasakyta, kad reikia vertinti jų šitą norą ir žiūrėti, ar yra naudinga Lietuvos interesams“.
„Reikia tą situaciją vertinti, žinoti, ir, aišku, priimant sprendimus, atitinkamai galvoti“, - apie Rusijos interesus ir siekius Lietuvos energetikoje kalbėjo NSGK vadovas. Jis pabrėžė, jog svarbu, kad komitete išklausytą informaciją gautų visi Vyriausybės nariai: "Aš manau, kad ministras išklausė, ir aš pasakiau, kad Vyriausybės nariai turėtų turėti šitą informaciją, tada bus išvengta įvairių klaidų".
Premjeras Algirdas Butkevičius yra patvirtinęs, kad „Rosatom“ atstovai pareiškė esantys suinteresuoti Kruonio hidroakumuliacine elektrine ir galimybe joje užtikrinti rezervinius pajėgumus Rusijos Karaliaučiaus srityje statomai atominei elektrinei. Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbus Lietuvoje vykdo „Rosatom" valdoma Vokietijos bendrovė „Nukem“.
Energetikos ministras J.Neverovičius apie komiteto posėdį kalbėjo labai lakoniškai: "Aptarinėjom visus strateginius projektus, iškylančias rizimas, kokie galimi neigiami scenarijai ir ką Vyriausybė daro, kad jų išvengtų".
„Konkrečiai informacijos negaliu teikti, galiu tik patvirtinti, kad apie energetiką kalbėjom“, - dar trumpiau apie komiteto posėdį žurnalistams pasisakė VSD generalinis direktorius G.Grina.
„Nacionalinio saugumo interesas yra sumažinti energetinę priklausomybę nuo vieno tiekėjo, šiandien Lietuva yra tapusi energetine sala. Ir ne tik tos grėsmės, bet ir statyba, jungčių, objektų, kurie mažins tą mūsų priklausomybę, yra nacionalinio saugumo interesas. Todėl mes pirma klausėm, kaip vykdomi darbai, ar jie bus laiku pastatyti, aš turiu mintyje su Švedija, su Lenkija jungtys, suskystintų dujų terminalas, ir aišku, VSD klausėm, kokios gali būti ekonominės, kitokios grėsmės statant šituos objektus. Be abejo, manau, kad buvo naudinga šita informacija ir energetikos ministrui, ir VSG galėjo pabendrauti su ministru. Aš pabrėžiau, kad labai svarbu, kad tą informaciją, kuri šiandien būtų pateikta, turėtų ir Vyriausybės nariai, nes jie priiminėja sprendimus dėl statybų, jungčių“, - po komiteto posėdžio žurnalistams sakė A.Paulauskas.
„Aš manau, kad dalis tos informacijos yra neskelbtina, todėl aš esu ribotas ją teikti žiniasklaidai. Be abejo, buvo įvardintos šitos grėsmės, labai konkrečiai, tikrai yra interesas kai kurių valstybių ir uždarant mūsų atominę elektrinę, dalyvauti, kiek tai įtakoti šituos procesus, tiek ir vėliau tiesiant linijas. Buvo teisingai pabrėžta, kad mes visų pirma turim būti ir gamintojai, netapti tik tranzitine valstybe. Todėl reikia kalbėti apie gamybą čia, pas mus, ir apie energiją, kurią mes eksportuosim“, - prašomas konkrečiai įvardinti išsakytas grėsmes sakė NSGK vadovas.
Šiuo metu Lietuva visas dujas gauna iš Rusijos koncerno „Gazprom“. Uždarius Ignalinos atominę elektrinę taip pat padidėjo Lietuvos priklausomybė nuo importuojamos elektros.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.