Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61544

Ignalinos krašto muziejuje – bajoriško gyvenimo atspindžiai

$
0
0
Bajorų Žižniauskų šeimyninė fotografija (Panevėžys, 1908 m.).

Kovo 7 d. Ignalinos krašto muziejuje atidaryta senųjų nuotraukų paroda „Tarpukario bajorai“, informuoja Ignalinos miesto savivaldybė.

Parodą sudarė ir parengė Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos narys, Lietuvos technikos bibliotekos direktoriaus Kazys Mackevičius ir fotografas Rimantas Vilavičius.

Daugiau nei šimto fotografijų paroda, apkeliavusi bene visą Lietuvą ir neseniai parsivežta iš Briuselio, ignaliniečiams tapo tikrai svarbiu įvykiu ir gražia dovana. Ji unikali savo istorine verte, tematika ir be galo patraukli buvusiojo laiko, bajoriškojo gyvenimo būdo ir aplinkos vaizdingu liudijimu.

Ši paroda, pradėta rengti 2006 metais, kaip tik ir yra vienas iš visuomenei pristatomų bajorų sąjungos darbų. Taip pat išleistas albumas „Tarpukario bajorai fotografijose“.

Parodoje eksponuojamos Radavičių, Ragauskų, Mackevičių, Vonsavičių, Vambutų, Bogdanų,  Žadeikų, Garbauskų, Margevičių, Jucevičių ir kitų bajorų giminių palikuonių nuotraukos. Jose atsiskleidžia to meto gyvenimo būdas, mados ir kultūra. Įdomūs portretai, svarbių renginių, šeimų susiėjimų, vestuvių, laidotuvių akimirkos... Labai gražūs ir įdomūs vaikų portretai - puošnūs drabužėliai, šalia išdėlioti to meto žaisliukai... Daugelis nuotraukų darytos žymių to meto fotografų.

Fotografas Rimas Vilavičius dalyvavęs parodos atidaryme prisiminė, kaip gimė idėja atnaujinti daugiau nei šimto metų  senumo  nuotraukas. Jas reikėjo restauruoti ir kelis kartus didinti. Restauruojant pasirinktas anais laikais madingas rusvas tonas, kuris suteikia vaizdui šiltą ramų atspalvį. Prie kai kurių nuotraukų teko dirbti net kelias dienas. Šiuolaikinės technikos pagalba teko netgi atkurti kai kuriuos elementus.

Parodą pristačiusi Marija Kirkienė, pasakojo apie bajorų luomo susidarymą Lietuvoje ir pažymėjo,  kad vien Ignalinos krašte buvo apie 300 skirtingų bajoriškų giminių. Apie Lietuvos bajorų palikuonis ir jų darbus pasakojo parodos sudarytojas Kazys Mackevičius, kuris netgi prisiminė jaunystėje dirbęs Palūšėje turizmo instruktoriumi.

"Kažkas gali paklausti, kam reikalinga tokia paroda. Tai mūsų praeities įamžinimas, tai mūsų istorija ir atminimas...",- sakė renginyje dalyvavęs Lietuvos karališkosios bajorų sąjungos Geneologijos ir heraldikos draugijos vadovas Kazys Tracevskis, pasakojęs apie kai kurių bajorų šeimų likimus.

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 61544


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>