Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61644

Jay T. Hairston. Gospel muzika gydo žmonių širdis

$
0
0

Lapkričio 8 – 11 dienomis vyks dešimtasis jubiliejinis Vilniaus Gospel festivalis. Kaip ir kasmet jame koncertuos jungtinis Gospel choras, vienijantis visus Lietuvos chorus, ansamblius ir pavienius asmenis, giedančius gospel muziką, ir svečiai iš užsienio. Šįkart į festivalį atvyksta solistai Jay T. Hairston iš Jungtinių Amerikos Valstijų ir Monica Törnqvist bei Jonas Engström iš Švedijos. Siūlome pokalbį su pasauline gospel muzikos žvaigžde, dainų autoriumi ir atlikėju Jay T. Hairston, kuris pasakoja apie gospel muzikos istoriją, būdingus jos bruožus ir savo patirtį scenoje.

Žinome, kad gospel yra krikščioniška muzika. Jūs jai paskyrėte visą gyvenimą. Koks Jūsų santykis su Dievu? Ar reikia būti tikinčiu žmogumi, norint atlikti gospel muziką?

Turiu asmeninį santykį su Dievu, esu iš naujo atgimęs krikščionis. Tai paprasčiausiai reiškia, kad priėmiau Jėzų Kristų kaip savo Viešpatį ir išganytoją ir stengiuosi gyventi gyvenimą pagal Dievo įsakymus Biblijoje. Gospel muzika yra mano gyvenimo būdo dalis.

Žmogus neturi būti tikintysis, kad atliktų gospel muziką. Jis paprasčiausiai turi būti ja susidomėjęs ir trokšti ją dainuoti. Gospel muzika yra visiems ir kiekvienam. Viliuosi ir meldžiuosi, kad per gospel muzika nukreiptų žmones į Dievą ir Jo meilę taip stipriai, kad ir jie norėtų kurti asmeninį santykį su Viešpačiu. Nėra nieko nuostabesnio, kaip asmeniškai pažinti Dievą, apie kurį dainuoji. Tai padaro žodžius ir muziką teikiančius daug daugiau prasmės ir pasitenkinimo, nes tuomet atlieki kūrinius tikrai žinodamas, apie ką dainuoji.

Esate gospel muzikos istorijos dėstytojas. Kuo gospel išsiskiria iš kitų muzikos stilių? Kokia jos kilmė? Kodėl ši muzika tokia svarbi ypač juodaodžiams?

Taip, dėstau kursą, pavadintą „Gospel muzikos istorija“ Baldwin'o Wallace'o universitete Ohajo valstijoje, JAV. Pagrindinis gospel išskirtinumas – ši muzika yra Amerikoje gimusi afrikietiškos kilmės sakrali ir autentiška meno forma, kuriai įtakos turėjo ir Europos vergų savininkai. Ji gimė kovojant dėl išsilaisvinimo iš vergijos, kai pirmieji afrikiečiai, mano protėviai, buvo atgabenti į Jungines Amerikos Valstijas prieš jų valią ankstyvaisiais 1600 – aisiais.

Pirmosios dainuotos dainos buvo pavadintos „juodaodžių spričiueliais“ ir daugiausia bylojo apie Senojo Testamento asmenybes bei vergų laisvės ilgesį. Ritmai, sinkopės ir melodijos buvo unikaliai afrikietiškos kilmės, o kadangi vergai mokėsi anglų kalbos iš savo europiečių savininkų, ankstyvosiose dainose dažnai buvo girdima netaisyklinga kalbos vartosena. Ir nors dauguma šių kūrinių buvo sielvarto dainos dėl siaubingų gyvenimo sąlygų, jose visada skambėdavo neišsenkanti viltis, kad vieną dieną Dievas išvaduos savo žmones iš vergijos siaubo ir jie galiausiai bus laisvi. Iš ankstyvųjų juodųjų spiričiuelių kilusi kiekviena kita Amerikietiškos muzikos forma: džiazas, bliuzas, rokenrolas, kantri, bluegrass ir, žinoma, gospel muzika.

Gospel muzika svarbi visiems vyrams ir moterims, bet ji yra ypač svarbi man, kaip juodaodžiui, dėl tiesioginių mano protėvių ryšių su ja. Vergija buvo suprojektuota laikyti visą juodaodžių žmonių rasę vergovėje, sulaužant šeimos branduolį (tėvą, mamą ir vaikus), ir paverčiant šeimos galvą, kuri tuo metu buvo vyras, nereikšminga. Juodieji vyrai tapo smurto, naudoto kontroliuoti vergiją, taikiniais. Vergo šeimininkas galėjo beveik mirtinai primušti juodaodį vyrą kitų akivaizdoje, rodydamas, kas atsitiks kiekvienam, jei šis nepaklus šeimininkui. Taigi juodaodžiams gospel muzika padėjo susigrąžinti orumą, kurį buvo atėmusi vergija. Kai dainuoju apie Dievo meilę, malonę, gailestingumą ir gerumą, tai dar kartą patvirtina viską, ką Jis reiškia man, kaip žmogui, juodaodžiui ir Jo sūnui.

Lygiagrečiai užsiimate dviem veiklomis: esate profesionalus dainų autorius bei atlikėjas, o taip pat ir biologijos mokslų ekspertas. Kaip šios dvi sritys dera Jūsų gyvenime?

Turiu Biologijos bakalauro laipsnį ir esu baigęs paruošiamąjį medicinos kursą. Ir nors vėliau lankiau aukštąją mokyklą bei tapau Biologijos magistru, toliau medicinos mokykloje nestudijavau ir šioje srityje nesiverčiu jokia praktikos. Dirbu universitete administratoriumi, organizuoju programas ir kviečiu pranešėjus, o tai reiškia, kad kartais man tenka universitetui pristatyti ir gospel muzikos atlikėjus. Mėgstu žvelgti į save kaip į asmenį, kuriame vienodai aktyvūs kairysis ir dešinysis smegenų pusrutuliai. Pusė manęs mėgaujasi mokslinėmis studijomis ir programų pristatymu, o kita pusė - atlikdama gospel muziką. Tai Dievas davė man šį talentą, nes nemoku nei skaityti muzikos natų, nei pats jų rašyti. Paprasčiausiai atsisėdu ir groju, ką girdžiu galvoje ir širdyje. Visada sakydavau, kad gospel padėjo išlaikyti mane sveiką, nepaisant didžiulio krūvio studijuojant. Mokslinė veikla yra mano pašaukimas, o gospel muzika – mano aistra, ir aš vis dar matau save kaip žmonių „gydytoją“, tik užuot juos gydęs juos fizine medicina, manu, kad gydau jų širdis ir sielas šios muzikos galia. Esu širdžių ir protų gydytojas, dalindamasis šlovinga gospel muzikos nešama žinia. Bet noriu pabrėžti, kad tai Dievas yra tikrasis Gydytojas, o aš paprasčiausiai esu vienas iš jam atsidavusių pasiuntinių, per kuriuos jis veikia.

Kokią žinią norite perteikti savo muzika dešimtajame gospel muzikos festivalyje Vilniuje?

Noriu parodyti, kad žmonėms susidūrimas su šia muzika gali tapti gyvenimą keičiančia patirtimi, nes mes nešame žinią apie Dievo meilę, malonę, gailestingumą, atleidimą ir gerumą bei jo galią perkeisti gyvenimus! Lietuvos žmonės, kurie dalyvauja Vilniaus Gospel festivalyje yra puikūs šios muzikos ambasadoriai, ir aš dėkoju jiems visiems, kad jie apkabina tai, kas taip artima ir brangu manajai širdžiai. Gospel muzika yra gyva ir kokybiška šiame pasaulio krašte tik dėl jūsų!

Esate dirbęs su daugybe profesionalių muzikantų bei chorų Jungtinėse Valstijose ir Europoje, o ypač Šiaurės Europos šalyse. Kokia jūsų nuomonė apie Lietuvos gospel muzikos atlikėjus? Ar matome augantį muzikos profesionalumą ir geras perspektyvas mūsų šalyje?

Žmonių, Lietuvoje atliekančių gospel muziką, profesionalumas nuo tada, kai čia lankiausi pirmą kartą, nepaprastai išaugo. Pirmą kartą į festivalį atvykau 2009 metais, o dar kartą dalyvavau 2010- aisiais. Muzikantai groja stilingiau ir labiau pasitikėdami savimi. Vokalistai dainuoja aistringiau ir žinodami, apie ką dainuoja. Tad yra nuostabu matyti, kaip stipriai kiekvienas patobulėjo ir išaugo. Tikiu, kad visoje Lietuvoje atsiras dar daugiau galimybių atlikti šio stiliaus muziką, nes vis daugiau žmonių festivalyje atsiskleidžia kaip ypatingi talentai. Festivalis pritraukia žmones, kurie jau yra pelnę apdovanojimų, ir taip pat yra gera praktika tiems, kurie dar tik pradeda mokytis šio stiliaus muzikos. Taigi visai nesvarbu, ar jau esi profesionalus dainininkas ar muzikantas, ar tiesiog domiesi gospel muzika ir turi troškimą jos išmokti – šis festivalis skirtas tau.

Kol sieksime meistriškai atlikti tai, ką darome, ir atiduosime Dievui šlovę, Jis atvers duris gospel muzikos sklaidai Lietuvoje ir visame pasaulyje. Tikiuosi, kad vieną dieną ateityje galėsiu pristatyti pirmąjį gospel chorą iš Lietuvos savo universitete. Tai gali įvykti, ir aš tikiu, kad tai įvyks!

Viešėdamas Lietuvoje taip pat vesite mokymus tema „Muzikos verslo plėtra ir finansavimo galimybės‘‘. Kokia jūsų patirtis šioje srityje JAV? Kokios strategijos gali būti pritaikytos mažoje Lietuvos muzikinėje rinkoje?

Pasidalinsiu keletu strategijų, kurias naudojau Jungtinėse Valstijose, būdamas gospel muzikos atlikėjas, ir tuo, kaip jos gali būti įgyvendintos Lietuvoje. Profesionalios gospel muzikos srityje esu daugiau kaip 25 metus, išleidau tris solinius albumus ir daugelį įrašų kituose projektuose. Organizavau gospel muzikos praktinius kursus universitetų miesteliuose, kuriuose dirbau, ir įvairiose bendruomenėse, kuriose teko gyventi. Esu teikęs paraiškas ir iš meno agentūrų gavęs finansavimą gospel muzikos užsiėmimams bei įrašų projektams paremti. Tai yra sritys, kuriose galėtų atsirasti potencialių rėmėjų, kuriems gospel meninė raiška pasirodytų įdomi. Taip pat kalbėsiu apie marketingo strategijas ir kaip suformuoti bendradarbiavimo partnerystę su agentūromis, bažnyčiomis, grupėmis ir panašiai. Tai turėtų būti įdomi prezentacija. Daugiau detalių atskleisiu per pačias pačius mokymus, tad kviečiu dalyvauti.

Jau du kartus esate dalyvavęs Vilniaus Gospel festivalyje. Kaip jaučiatės grįždamas į Lietuvą? Kuo šis festivalis ypatingas ir ką naujo planuojate parodyti lietuvių auditorijai?

Esu labai sujaudintas, grįždamas atgal į Vilnių. Myliu čia gyvenančius žmones. Myliu šį miestą. Mėgstu čia pirkti batus (šypsosi). Labiausiai myliu žmonių aistrą, kurią jie rodo šiai muzikai. Girdėti tokius melodingus balsus, matyti tokias nuostabias emocijas žmonių veiduose, džiaugsmo ašaras, byrančias per dainininkų skruostus, matyti muzikantų linkčiojimus pagal muzikos ritmą, kai jie groja, liudyti, kaip mes visi galime susirinkti kartu garbinti ir šlovinti Dievą, nepaisant mūsų odos spalvos, lyties, tautybės, svorio, amžiaus, kalbos, religinių įsitikinimų ir taip toliau, kad būtent įvairovė padaro šlovinimą tokį nuostabų. Tai, mano nuomone, yra pamatymas ir paragavimas to, kaip atrodys Dangaus karalystė. Žmonės iš visų tautų, kalbų ir giminių ateis šlovinti ir garbinti Dievo.

Nežinau, ar atvešiu kažką nematyto, išskyrus keletą naujų muzikos kūrinių ir naują klubą (man buvo atlikta klubo sąnario keitimo operacija 2010 metais, tik grįžus iš Lietuvos). Taigi esu laimingas galėdamas vėl vaikščioti be skausmo, kurį patirdavau anksčiau. Atsivešiu ir naujos energijos, ir įsipareigojimą šlovinti Dievą su savo broliais bei sesėmis Lietuvoje, nes, kaip vienas mano mėgstamiausių dainų autorių yra parašęs: „Jis buvo toks geras man!”.

Ko norėtumėte palinkėti Lietuvos žmonėms, kurie atlieka ar mėgsta klausytis gospel muzikos?

Linkiu jums Dievo meilės ir ramybės. Linkiu, kad atrastumėte pasitenkinimą ir paguodą šioje muzikoje. Aukite tikėjime ir santykyje su Dievu bei prisiminkite, kad niekada ne vėlu pradėti. Linkiu patirti džiaugsmą, kylantį klausantis šios muzikos ir būti perkeistiems Dievo meilės žinios pagal Jono Evangelijos žodžius: „Dievas taip pamilo pasaulį, kad atidavė savo viengimį sūnų, kad kiekvienas, kuris jį tiki, nepražūtų, bet turėtų amžinąjį gyvenimą“. Galiausiai tikiuosi, kad jūs dažnai mane kviesite į Lietuvą garbinti ir šlovinti Viešpaties drauge su jumis! Myliu jus ir linkiu didžiausių Dievo malonių. Ačiū!

Jubiliejinis Vilniaus Gospel muzikos festivalis vyks š.m. Lakričio 8-11 dienomis, Vilniuje. Festivalį rengina Asociacija Lietuvos jaunųjų krikčšionių sąjunga. Daugiau informacijos: www.vilniusgospel.lt

Parengė Monika Midverytė

Bernardinai.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 61644


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>