Fizinis aktyvumas yra labai svarbus gerinant ir stiprinant žmogaus sveikatą bei mažinant riziką susirgti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis. Įvairių tyrimų duomenimis, maždaug 10 proc. mirčių pasaulyje įvyksta dėl nepakankamo fizinio aktyvumo. Tinkamas fizinis aktyvumas ramina nervų sistemą, padeda įveikti stresą, depresiją, taip pat gerėja miegas, geriau pailsime, todėl didėja darbingumas. Įvairi fizinė veikla padeda puikiai praleisti laisvalaikį su šeima ir draugais.
Nors daugeliui vasara yra atostogų metas ir dažnai norisi mėgautis saulės spinduliais, tačiau dažnai šis metų laikas primena mums apie tai, kad žiemą gyvenome pasyviai. Vasara yra palankus metas pradėti sportuoti todėl, kad tą galima daryti gryname ore.
Vasara neabejotinai tinkamiausias laikas bėgioti. Bėgti galima bet kada ir bet kur: miške, stadione. Bėgimas – tai puiki aerobinė treniruotė, kuri didina ištvermę, naudinga širdies-kraujagyslių sistemai, degina riebalus ir pagerina bendrą organizmo energetiką. Visos organizmo ląstelės intensyviau aprūpinamos reikiamomis medžiagomis, stiprinama imuninė sistema ir stangrinama oda, pagreitėja medžiagų apykaita.
Ėjimas – greitas ėjimas arba ramus vaikščiojimas – puikus sportas tiems, kuriems bėgti pernelyg didelis fizinis krūvis. Taip pat labai populiarus šiaurietiškas ėjimas – paprasta, tačiau efektyvi sveikatingumo priemonė, tinkanti tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus žmonėms.
Važiavimas dviračiu teigiamai veikia emocinę žmogaus būklę, stiprina nervų sistemą, lavina raumenis ir tirpina riebalus. Jeigu šia veikla užsiimsime reguliariai, labai greitai pastebėsime, kad sustiprėjo kojų raumenys, pagerėjo kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių sistemos veikla. Minant pedalus mažėja cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, astmos bei psichikos sutrikimų, tokių kaip depresija ar nerimo priepuoliai, rizika.
Fizinis aktyvumas ne tik dvigubai sumažina širdies kraujagyslių ligų riziką, bet ir sulėtina senėjimo procesą, suteikia žvalumo, geros savijautos pojūtį.
Didelę reikšmę fizinis aktyvumas turi žmogaus psichikai – veikia raminančiai. Nėra veiksmingesnio būdo sumažinti įtampą, nerimą, kaip gera fizinė treniruotė. Dėl raminančio poveikio saikingi fiziniai pratimai gali pagerinti mūsų miegą, jeigu bus atliekami valanda – dvi prieš miegą. Todėl nedelskime ir pradėkime judėti dabar.
Rima Smolskytė
Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija