Laiko kaitaliojimui mes turime ruoštis. Taip į dienraščio „Bernardinai.lt“ klausimą, ką reikėtų žmonėms žinoti apie perėjimą į žiemos laiką, atsako žinomas gydytojas, psichiatras-psichoterapeutas RAIMUNDAS ALEKNA. Jis priduria, kad piktintis, jog keičiamas laikas, yra neatsakinga savo atžvilgiu.
Laikas iš vasaros į žiemos keičiamas šį sekmadienį, spalio 27-osios rytą. Kai laikrodžių rodyklės rodys ketvirtą valandą ryto, tuo metu turėsime jas pasukti viena valanda atgal – iki trečios valandos. Šiandien tik maža pasaulio gyventojų dalis naudoja laikrodžių persukimo sistemą, nes beveik visos Azijos ir Afrikos šalys joje nedalyvauja. Kitos šią sistemą panaikino arba planuoja panaikinti. Europos Sąjunga 2021-aisiais nusprendė nutraukti privalomą laiko keitimą, leisdama kiekvienai valstybei narei savarankiškai pasirinkti, ar visam laikui įvesti vasaros, ar žiemos laiką.
Laiko kaitaliojimo įtaką žmogui komentuoja gydytojas psichiatras-psichoterapeutas R. Alekna.
Nors politikai ir ekonomistai teigia, kad sezoninis laiko keitimas padeda taupyti energetinius išteklius, medikai pastebi nevienareikšmę tokios praktikos įtaką žmonių sveikatai. Kokį poveikį jai daro laiko keitimas?
Prisijungiu prie medikų, kurie teigia, kad laiko keitimo negalime vertinti vienareikšmiškai. Žmogaus, kaip ir gamtos, gyvenimas yra glaudžiai susijęs su tam tikru ritmu. Kai ilgą laiką gulamės ir keliamės tuo pačiu metu, tai tampa labai svarbu sveikatai. Dienos režimo struktūra yra ypač reikšminga psichinei sveikatai. Žinoma, kai išsibalansuoja psichinė sveikata, chroniškas stresas paveikia ir fizinę būklę.
Psichiatrijoje, stabilizuojant žmogaus būseną, vienas svarbiausių dalykų yra pastovi struktūra, tam tikras ritmas. Bet koks įprastas ritmas padeda žmogui nusiraminti. Kai nusiramini ir jautiesi saugesnis, poilsis tampa kokybiškesnis. Žmonės paprastai skundžiasi miego sutrikimais, kai būna pervargę, o chaotiškas dienos režimas išvargina. Tuomet, kai nervų sistema perdegusi, tampa sunkiau užmigti, miegas būna paviršutiniškesnis.
Žmonėms, turintiems psichologinių sunkumų ar psichinės sveikatos sutrikimų, mes ypač akcentuojame miego kokybę ir pastovų režimą. Nors laiko keitimas viena valanda gali atrodyti nereikšmingas, nemažai asmenų, ypač dirbančių ir turinčių tam tikrus charakterio bruožus – perfekcionistų, mėgstančių kontroliuoti – į tai reaguoja jautriau nei stabilesnės asmenybės, kurios sąmoningai prisitaiko prie pokyčių.

Kokias amžiaus grupes skaudžiausiai paliečia laiko kaitaliojimas?
Labiausiai pažeidžiami yra vaikai. Jų asmenybė dar nėra visiškai susiformavusi. Taip pat vyresnio amžiaus žmonės dėl sumažėjusių gebėjimų adaptuotis. Tiesa, vyresniems žmonėms, kurie nedirba, laiko pasikeitimas gali būti mažiau jaučiamas. Šeimos, kuriose yra vaikų, lankančių darželį ar mokyklą, dažniausiai patiria didesnį stresą.
Ar galima kaip nors sumažinti neigiamą laiko keitimo poveikį?
Taip, galima. Rekomenduojame dvi valandas iki miego vengti telefonų, kompiuterių ir televizorių. Vietoj to – pasivaikščioti, ramiai pasiruošti nakčiai. Tuomet užmigti būna lengviau. Svarbu ne ruoštis likus dienai ar dviem iki laiko keitimo, bet šiek tiek anksčiau pradėti keisti miego režimą. Toks pasiruošimas padeda greičiau adaptuotis.
The post Psichiatras-psichoterapeutas R. Alekna: laiko kaitaliojimui mes turime ruoštis appeared first on Bernardinai.lt.