Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61644

Kelionėse auga ne tik vaikai, bet ir tėvai: kodėl verta keliauti su mažaisiais?

$
0
0

Kelionės su vaikais gali būti ir džiaugsminga, ir iššūkių kupina patirtis. Būtent nemalonios staigmenos ir nesklandumai daugelį tėvų skatina atidėti atostogų planus iki tol, kol mažieji paūgės. Vis dėlto atsakingas pasiruošimas, tinkamos krypties pasirinkimas ir dienotvarkės pritaikymas prie šeimos poreikių kelionės patirtį gali paversti gerokai sklandesne, negu yra įsivaizduojama.

Kartu aplink pasaulį

Nors vaiko atsiradimas gyvenimą apverčia aukštyn kojomis, vis dėlto tai nėra nuosprendis, kad ką tik tėvais tapę žmonės privalo dešimčiai metų atidėti asmeninius pomėgius.

Sutuoktinių porą AISTĘ STRELČIŪNĘ ir AISTĮ STRELČIŪNĄ iki šeimos sukūrimo sujungė bendra kelionių aistra. Naujoji Zelandija, Australija, Honkongas, Indija, Tailandas ir Kinija – tik kelios aplankytos jųdviejų šalys.

„Mano kelionių pomėgis prasidėjo nuo trumpalaikių mainų programų penkiose šalyse. Jų metu susipažinau su labai daug žmonių, tarp jų ir Milane gyvenančia pora. Mainų pabaigoje sulaukiau kvietimo kartu su Aiste dešimčiai dienų apsilankyti Italijoje. Tai tapo mūsų pirmąja bendra kelione, nuo jos viskas ir prasidėjo“, – prisimena Aistis.

Nors Aisčio aplankytų šalių skaičius siekia jau pusę šimto, jis mėgstamiausią žemės kampelį atrado ne kitame pasaulio krašte, o Europoje: „Madeiros sala yra mūsų mėgstamiausia vieta – ji lengvai pasiekiama, nereikia skristi į kitą pasaulio galą. Madeira turi viską, kuo gali pasigirti ne tik Europa, bet ir Azijos šalys: senamiestį, istoriją ir gražią gamtą.“

Aistis ir Aistė Strelčiūnai. Asmeninio archyvo nuotrauka

Kelionių ne sumažėjo, o padaugėjo

2021-ųjų vasarą atšokus vestuves, kitąmet jaunavedžių šeimyninį gyvenimą papildė trečias šeimos narys – sūnus Ajus. Nepaisant pokyčių, Aistė tikina – minčių, kad gimus kūdikiui keliones teks kurį laiką pamiršti – nebuvo. Nuojauta pasitvirtino, ir pirmoji šeimos kelionė įvyko vos po trijų mėnesių.

„Iš pat pradžių žinojome, kad gyvensime taip pat, kaip ir anksčiau būdami dviese, kad vaikas netaps mūsų norų kliūtimi. Keliauti tapo dar lengviau, nes Aistis dirbo per atstumą, o man prasidėjo motinystės atostogos, todėl nebereikėjo darbo derinti su atostogomis. Galėjome bet kada išvažiuoti ir rūpintis tokiomis pačiomis atsakomybėmis, kaip ir namuose“, – džiaugiasi Aistė.

Pradėjus keliauti trise, intensyvias savaitgalio keliones pakeitė ilgesnės kelių savaičių išvykos. Tėvai šypsosi, kad toks pokytis jiems itin patiko ir buvo laukiamas.

Iki dvejų metų sūnus jau yra aplankęs 11 šalių, turėjęs 28 skrydžius, nukeliavęs 50 tūkstančių kilometrų ir išsėdėjęs lėktuve 83 valandas. Ne tik kad padidinome, bet ir pailginome užsienyje praleistą laiką.

„Laukėme kelionių su sūnumi, nes žinojome, kad atostogos taps ilgesnės ir tam turėsime gerą pasiteisinimą – išvykstame su vaiku, reikia rimtesnio pasiruošimo, todėl ir kelionės negali būti dviejų dienų“, – juokiasi Aistis.

Žvelgdamas į mobiliojoje programėlėje stebimą kelionių statistiką, Aistis pastebi, kad gimus sūnui skrydžių ir aplankytų šalių skaičius ne sumažėjo, bet padidėjo.

„Įdomu tai, kad pirmieji metai keliaujant su vaiku buvo antroje vietoje pagal skrydžių ir aplankytų šalių rekordiškumą. Pirmoje vietoje – prieš šešerius metus turėti 43 skrydžiai ir 15 šalių, o gimus Ajui – beveik 20 skrydžių.

Iki dvejų metų sūnus jau yra aplankęs 11 šalių, turėjęs 28 skrydžius, nukeliavęs 50 tūkstančių kilometrų ir išsėdėjęs lėktuve 83 valandas. Ne tik kad padidinome, bet ir pailginome užsienyje praleistą laiką“, – kelionių statistika dalijasi jis.

Aistis ir Aistė Strelčiūnai. Asmeninio archyvo nuotrauka

Baimę malšina tinkamas pasiruošimas

Tėvai su mažamečiais vaikais bijo keliauti dėl įvairių priežasčių: nenuspėjamas vaikų elgesys, ligų rizika, nežinomybė, kaip vaikas prisitaikys prie naujos aplinkos, komforto trūkumas.

„Kai kuriems žmonėms kyla baimė vien dėl buvimo oro uoste ir skrydžio, kelionės pasiruošimo. Vaikas yra dar vienas asmuo, kuriuo reikia pasirūpinti ir kuris ne tik kad nepadeda, bet dar ir atima dalį laiko“, – apie tėvų baimes svarsto Aistis.

„Daugelio tėvų baimė yra pradėti pasiruošimą kelionei ir nusipirkti lėktuvo bilietą. Tiems, kurie neturi keliavimo patirties, atrodo, kad tai yra labai sunku, tačiau užtenka vieno karto, kuris įrodytų, jog viskas yra gerokai paprasčiau“, – prideda žmona Aistė.

Numalšinti su keliavimu susijusias baimes ir stresą padeda išankstinis pasiruošimas. Kruopščiai suplanuota kelionė suteikia kontrolės jausmą ir padeda išvengti nemalonių staigmenų.

„Užsakydamas nakvynės vietą visada pasirūpinu, kad netoliese būtų ligoninė. Viešbučio ar nuomojamo būsto šeimininko paprašau vaikiškos lovelės – tai yra nemokama, bet labai patogi paslauga. Jeigu apsistojame ilgesniam laikui, vaikų turintys šeimininkai palieka kokių nors žaislų“, – pasiruošimo proceso eigą vardija tėtis.

„Prieš skrydį suruošiame maisto, kurį vaikas valgys prieš, per ir po skrydžio, kuprinę. Pasirūpiname vaiko nuraminimo ir užsiėmimo būdais, apgalvojame galimus „kas būtų, jeigu būtų“, suruošiame vaistinėlę, atsarginius drabužius, jeigu nutiktų kokia avarija“, – priduria mama.

Aistis ir Aistė Strelčiūnai. Asmeninio archyvo nuotrauka

Vietoj „Netflixo“ – buvimas su vaiku

Ilgas laukimas oro uoste ir keleto valandų skrydis lėktuvu – kelionių dalis, kelianti nerimą mažamečių vaikų tėvams. Mažieji gali nerimauti, jausti diskomfortą pakilimo ir nusileidimo metu. Be to, jų verksmas gali kelti stresą ne tik jiems patiems, bet ir tėvams dėl aplinkinių nepasitenkinimo.

Aistė prasitaria – pirmaisiais sūnaus gyvenimo metais skrydžiai būdavo lengvesni, lyginant su tuo laikotarpiu, kai jam sukako dveji metai. Nepaisant to, šeimos ir kitų keleivių ramybę palaiko vaikui skiriamas dėmesys ir žaidimai.

„Pirmaisiais metais buvo labai lengva, nes vaikas arba miegodavo, arba ramiai žaisdavo. Dabar jis turi tiek energijos, kad jos užtenka ir oro uostui, ir lėktuvui. Ajus tapo labai aktyvus, jam norisi judėti, bėgioti ir šokinėti.

Pagrindine veikla skrydžio metu tapo vaiko užimtumas, žaidimai ar raminimas. Labai gelbėja lipdukų klijavimas į knygutes, žaidimai su vienkartiniais puodeliais ir viskuo, kas vaikui atrodo neįprasta bei nematyta“, – veiklas lėktuve vardija Aistė.

Mama džiaugiasi, kad per dvejus kelionių su sūnumi metus pavyko sutikti tik draugiškus ir teigiamai vaikų atžvilgiu nusiteikusius pakeleivius: „Dauguma žmonių yra geranoriški, šypsosi, kartais net padeda. Gerokai rečiau susiduriame su tokiais atvejais, kai kažkas supyksta, pavyzdžiui, dėl pastumtos kėdės. Galima ant rankų pirštų suskaičiuoti tokius atvejus.“

Aistis pridurdamas mylimajai šypsosi – serialų žiūrėjimą skrydžio metu kol kas tenka pamiršti: „Iki tapdami tėvais galėdavome žiūrėti „Netflixą“, klausytis muzikos ir skirti laiko sau. Dabar tokių dalykų nebėra, o „Netflixą“ pakeitė buvimas su vaiku.“

Vis dėlto tėtis įžvelgia ir teigiamą pusę. „Turint kuo užsiimti, laikas praeina kur kas greičiau“, – sako jis.

Aistis ir Aistė Strelčiūnai. Asmeninio archyvo nuotrauka

Svarbus atostogų krypties pasirinkimas

Atostogų krypties pasirinkimas – atsakinga užduotis, turinti įtakos kelionės patirčiai, komfortui, saugumui ir bendrai sėkmei.

„Pirmosioms kelionėms su vaiku nerekomenduotume kalnuotų vietovių, kuriose gali būti sunku judėti su vežimu. Viena iš tokių nepatogiųjų šalių yra kalnuotoji Portugalija, kurioje prie kai kurių lankomų vietų net nėra galimybės privažiuoti. Geriau tokiais atvejais rinktis lygesnes vietas, pavyzdžiui, Ispaniją“, – siūlo keliautojas Aistis.

Laiką leidžiame intensyviai, todėl už gulėjimą prie baseino gerokai svarbiau yra nauji potyriai, vaizdai ir atradimai.

Pašnekovas taip pat priduria – jeigu yra noro, yra ir galimybių: „Turint tinkamų priemonių vykti galima bet kur. Madeiroje sutikome ne vienus tėvelius, kurie su mažais vaikais ėjo į žygius ir lipo į kalnus.“

Paklausta, ar keliaujant su vaikais įmanoma atsipalaiduoti ir pailsėti, Aistė nedvejodama atsako – jųdviejų su vyru kelionių tikslas niekada nebuvo poilsis, nesvarbu, su vaiku ar be jo.

„Nemėgstame būti vienoje vietoje ir nieko neveikti. Tokių kelionių iki šiol turėjome tik dvi. Laiką leidžiame intensyviai, todėl už gulėjimą prie baseino gerokai svarbiau yra nauji potyriai, vaizdai ir atradimai. Žinoma, nuovargio būna – intensyvios dienos, daug įspūdžių, triukšmo, žmonių, bet grįžę namo atsimename tik tai, ką nuveikėme“, – sako ji.

Degančios vaiko akys

Gali kilti klausimas – kokia yra keliavimo su vaikais prasmė, jeigu pirmaisiais gyvenimo metais patirtų įspūdžių jie neprisimins? Dvimečio Ajaus tėvai teigia – kelionės formuoja platesnę pasaulėžiūrą, ugdo gyvenimiškus įgūdžius ir asmenybę.

„Kelionėmis nuo pat mažų dienų formuojame vaiko gyvenimo ritmą ir supratimą apie tai, kaip iš tiesų veikia realybė – viskas keičiasi, todėl nėra būtina gyventi standartiniu ritmu. Pastebėjome, kad keliaujančių draugų vaikai lengviau adaptuojasi, prisitaiko ir greičiau susiranda bičiulių.

Mes matome, koks vaikas būna laimingas kas kartą įėjęs į naują patalpą ar išlipęs iš lėktuvo. Namuose suteikti tokią laimę nėra paprasta“, – apie pasaulio pažinimo naudą kalba tėtis.

Aistis ir Aistė Strelčiūnai. Asmeninio archyvo nuotrauka

Tam, kad ūgtelėjęs sūnus prisimintų aplankytas šalis ir patirtus nuotykius, šeima keliones dokumentuoja – kuria jutube videoįrašus, fiksuoja akimirkas fotosesijose.

„Tikime, kad tai padės Ajui suprasti, iš kur kilo jo noras keliauti“, – sako jis.

Keliautojų šeima drąsina visus abejojančius tėvus: jeigu nori pamatyti vaiko akyse laimę – verta surizikuoti ir keliauti kartu su juo. „Kelionėse auga ne tik vaikai, bet ir tėvai, nes tenka išmokti labai daug dalykų. Kad ir kiek kelionėse esame turėję nesklandumų, grįžę namo atsimename tik geras akimirkas, o patirtos problemos tampa istorijomis, iš kurių galima pasimokyti. Tad sėkmė kelionėje stipriai nusveria sunkumus“, – įkvepia Aistis.

„Kelionės su vaikais nėra sunkios, jeigu tinkamai pasiruoši. Vos išdrįsęs pabandyti suprasi, kad malonumų yra gerokai daugiau nei iššūkių“, – apibendrina Aistė.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

The post Kelionėse auga ne tik vaikai, bet ir tėvai: kodėl verta keliauti su mažaisiais? appeared first on Bernardinai.lt.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 61644


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>