Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61428

Budapešto gatvėse vyko masiniai piketai

$
0
0

Dešimtys tūkstančių žmonių antradienį išėjo į Budapešto gatves dalyvauti skirtingose demonstracijose, kurias organizavo Vengrijos premjero Viktoro Orbano šalininkai ir oponentai, sumažėjus charizmatiško, bet prieštaringai vertinamo lyderio populiarumui.

Per opozicijos mitingą sostinės centre buvęs premjeras Gordonas Bajnai  paskelbė steigiantis "Judėjimą 2014", kuris sutelkti pilietinės visuomenės organizacijas ir politines partijas, kad jos galėtų mesti iššūkį V.Orbanui per rinkimus tais metais.

"Pažvelkit, kiek jūsų daug! - G.Bajnai sakė džiūgaujančiai miniai. - Raginu jus pasisemti iš to stiprybės. Aš pats semiuosi iš to stiprybės."

"2010 metais žmonės balsavo už permainas, tačiau (V.Orbano partija) "Fidesz" juos išdavė", - pareiškė buvęs premjeras, kaltindamas vyriausybę "pavertus turtinguosius turtingesniais, o vargšus - neturtingesniais".

Policija oficialių vertinimų kol kas nepateikė, tačiau naujienų agentūra AFP nurodo, kad V.Orbano priešininkų mitinge dalyvavo daugiau nei 50 tūkst. žmonių.

Autoritetingas naujienų portalas "Index" paskelbė, kad renginyje dalyvavo kelios dešimtys žmonių, o opozicijos radijas "Klubradio", kovojantis prieš, kaip teigiama, vyriausybės pastangas jį uždaryti, nurodė, kad mitingo dalyvių buvo per 100 tūkstančių.

"Anksčiau nesidomėjau vaikščiojimu (į demonstracijas), tačiau su Bajnai viskas kitaip", - 43 metų banko darbuotoja Rita Cziber sakė AFP.

"Man jau gana vyriausybės, kuri man aiškina, kaip turiu gyventi, kaip galvoti ... Jie nori, kad tapčiau už juos balsuojančiu robotu, kad tapčiau moterimi, kuri nusistačiusi prieš abortus, turi bent keturis vaikus ir leidžia laiką lygindama skalbinius", - piktinosi ji.

Kaip praneša valstybinė naujienų agentūra MTI, V.Orbano šalininkų mitinge dalyvavo apie 150 tūkst. patriotiškai nusiteikusių žmonių, daugelis kurių mojavo Vengrijos vėliavomis ir plakatais su savo miestų pavadinimais.

Per šį renginį buvo aistringai sugiedotas valstybinis himnas, o dideliuose ekranuose buvo rodomi vaizdai iš 1956 metų nesėkmingo sukilimo prieš komunistinį režimą, kurio metinės buvo minimos antradienį.

Tarp dalyvių buvo daug premjero šalininkų, suvažiavusių iš provincijų ir netgi kaimyninių šalių, kuriose gyvena daug vengrų.

Mitingo dalyviai skandavo "Mylim tave, Viktorai!" ir "Mes nepasiduokim!"

"Pritariu ne viskam, ką daro ši vyriausybė ir ne viskam, ką sako Viktoras, tačiau apskritai, visuomenės ir ekonomikos požiūriu, ši vyriausybė yra tinkama Vengrijai - ji kovoja už mūsų interesus", - sakė vienas aktyvistas.

Sakydamas kalbą priešais parlamentą, V.Orbanas dar kartą užsipuolė Europos Sąjungą (ES), spaudžiančią jo vyriausybę mažinti biudžeto išlaidas, perspėdamas Bendrijos šalis nedemonstruoti "nepagarbos" Vengrijai.

"Briuselyje daugelis nori įkvėpti gyvybės negarbingam finansų kapitalizmui. Jie palaiko spekuliantus, jie nori, kad našta tektų žmonėms, tačiau patys nenori jos prisiimti, - pareiškė premjeras. - Kiti negali mums nurodinėti, ką galime ir ko negalime daryti savo tėvynėje ... Prisiimame atsakomybę, bet negalime sutikti, kad visa šalis būtų baudžiama Briuselio už socialistų klaidas."

Technokratas G.Bajnai, nepriklausantis jokiai partijai, giriamas dėl savo indėlio stabilizuojant Vengrijos ekonomiką, atsidūrusią prie bankroto slenksčio dėl pasaulinės finansų krizės, kai dirbo premjeru nuo 2009 metų balandžio iki V.Orbano pergalės per rinkimus 2010 metų gegužę.

Jis laikomas geriausiu opozicijos kandidatu, galinčiu nuversti V.Orbaną, kuris 2010 metais iškovojo triuškinamą pergalę rinkimuose, suteikusią "Fidesz" dviejų trečdalių daugumą parlamente.

Nuo to laiko V.Orbanas, pramintas "Viktatoriumi", vadovavo priimant daug teisės aktų, kurie šalyje ir užsienyje daugelio laikomi keliančiais grėsmę demokratijai.

Tačiau jam vadovaujant Vengrijos forintas nuvertėjo, ekonomiką apėmė recesija, šalies skolinimosi kaina smarkiai padidėjo, o Budapešto obligacijų statusas prilygintas "šiukšlėms", todėl V.Orbanui teko kreiptis su ištiesta ranka į Tarptautinį valiutos fondą (TVF) ir ES.

Spalio 18 dieną paskelbti agentūros "Szonda Ipsos" apklausos rezultatai rodė, kad tik 20 proc. respondentų balsuotų už V.Orbano "Fidesz". Tuo tarpu 16 proc. apklausos dalyvių sakė, jog rinktųsi didžiausią opozicijos partiją - socialistus, o tai buvo jų geriausias įvertinimas nuo rinkimų.

V.Orbano partija taip pat pralaimėjo neseniai vykusius papildomus rinkimus - pirmąkart nuo atėjimo į valdžią.

Kita vertus, analitikai mano, kad vyriausybei neseniai pakeitus rinkimų įstatymus V.Orbaną ir "Fidesz" būtų įmanoma išversti iš valdžios tik tuomet, jeigu socialistai sugebėtų suformuoti koalicijas.

"Jeigu opozicija pajėgi susivienyti, kartu jie galėtų įveikti Orbaną ... o Bajnai galėtų atlikti esminį vaidmenį šioje vienybėje", - sakė politinių analizių centro "Political Capital" vadovas Peteris Kreko (Pėteris Krekas), pridūręs, kad antradienį vykusi opozicijos demonstracija yra "2014 metų rinkimų kampanijos pradžia".

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 61428


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>