![]() |
Artėjant medžioklės sezono atidarymui, Šv. Huberto medžiotojų bendrija tradiciškai verda ir vaišina žmones žvėrienos sriuba. Šiais metais jie kasmetinę tradiciją pavertė socialine akcija ir kviečia aukoti Kaune statomiems šv. Klaros globos namams.
Šv. Huberto bendrijos vadovas Gytis Misiukevičius tikisi, kad ši akcija pasitarnaus dviem tikslams: paremti religinės bendruomenės pagrindu statomus globos namus ir kartu pažindinti visuomenę su medžiotojų veikla ir keisti požiūrį į ją. „Žmonių požiūris neigiamas. Visi pikti ant medžiotojų. Tačiau kad ir kaip paradoksalu, bet ir pasaulyje, ir Lietuvoje mes gyvūnų rūšių turime tiek, kiek turime, daugiausia medžiotojų dėka. Ne gamtos mylėtojų, ne skautų, ne žaliųjų dėka, bet medžiotojų. Jiems įdomu gausinti fauną, smagu stebėti miško žvėris, paukščius. Aišku, malonu ir sumedžioti atitinkamą individą, – pasakoja bendrijos vadovas. – Medžiotojai rūpinasi nykstančių rūšių veisimu, išsaugojimu, perkėlimu į kitus arealus. Pavyzdžiui, Lietuvoje buvo visiškai išnykę danieliai, nes sunaikintos jų natūralios buveinės. Medžiotojai ir miškininkai grąžina danielius į Lietuvos miškus. Taip pat tetervinus, kurtinius. Lietuvoje praktiškai nebėra kurtinių, ir ne medžiotojai juos iššaudė, bet miškai iškirsti, pelkės nusausintos.“ Pasak G. Misiukevičiaus, mes patys padarome miško gyvūnams daug daugiau žalos nei manome. „Žmogus nemedžiotojas į žvėrių gyvenimą yra įsikišęs daug labiau ir juos žudo. Nutiesdami autostradą, kuria visi naudojamės, netiesiogiai nužudome daug daugiau žvėrių nei, ko gero, visi medžiotojai kartu sudėjus. Tiesdami geležinkelius, greitkelius, oro uostus, kirsdami miškus sudarkome jų natūralias buveines ir migracijų kelius, taip sumenkindami jų populiacijas.“
Medžiotojas teigia, kad neigiamas visuomenės vertinimas kyla iš nežinojimo, kad be medžiotojų darbo imtų nežabotai plisti užkrečiamosios ligos, būtų nuniokojami ūkininkų pasėliai. „Medžiotojai medžioja žvėris, pavyzdžiui, lapes, nes jos yra pasiutligės nešiotojos. Usūrinius šunis taip pat medžiojame dėl pasiutligės ir dėl to, kad jie yra kenkėjai, kurių natūraliai Lietuvoje neturėtų būti. Jie griauna čionykštę ekosistemą, naikina kurapkas, perkūno oželius. Pažiūrėkite, kiek ūkininkai skundžiasi dėl šernų daromų nuostolių derliui. Jeigu jų nemedžiotume, kaip nori visuomenė, duona kainuotų ne keturis, o penkiolika litų, nes ūkininkams labai brangiai kainuotų.“ G. Misiukevičiaus manymu, medžiotojai turėtų nesigėdydami drąsiai eiti į visuomenę ir kalbėti šiuos dalykus. Jis tikisi, kad socialinė sriubos virimo akcija paremti Šv. Klaros globos namus bus medžiotojų santykių su visuomene šiltėjimo pradžia.
Bernardinų socialinio centro direktorė Aida Jančiauskienė pasakoja, kad nuo pat Socialinio centro darbo pradžios mintyje kirbėjo senelių globa, tik tam nebuvo finansinių galimybių. Dabar, atsiradus Europos Sąjungos finansuojamai programai, remiančiai religinių bendruomenių slaugos namų steigimą, mažesnieji broliai pranciškonai ir Bernardinų socialinis centras nutarė įkurti Šv. Klaros globos namus, priklausančius Kauno Šv. Jurgio konvento pranciškonų vienuolynui. Tai bus nedideli – keturiasdešimties vietų globos namai. „Bendruomeniniai globos namai nuo valstybinių įstaigų skirsis tuo, kad čia stengsimės sudaryti šeimyninę aplinką. Kadangi namai bus iki keturiasdešimties vietų, juose dirbs apie 20 darbuotojų, visi tikrai vieni kitus pažinos, susidarys artimas ryšys. Tai ne poros šimtų žmonių globos įstaiga, kur visi svetimi, darbuotojai keičiasi, žmonės negauna dėmesio, nes jų yra daugiau nei darbuotojai gali suspėti“, – pasakojo centro direktorė. Per akciją surinktos lėšos bus skirtos įsigyti trūkstamą slaugos įrangą. „Iš Europos Sąjungos lėšų finansuojama statyba, tačiau labai trūksta pinigų slaugos įrangai – funkcinėms lovoms, neįgaliųjų vežimėliams ir kitai technikai – įsigyti“, – sako A. Jančiauskienė.
![]() |
G. Misiukevičius kviečia ateitį į renginį Kaune. „Oksalio sriubą jau virėme Vilniuje, o ateinantį sekmadienį virsime Kaune. Sriuba yra tik priemonė žmonėms papasakoti, kad yra toks mažesniųjų brolių pranciškonų vykdomas projektas, statomi senelių globos namai, kuriems dar trūksta lėšų. Dalijame skrajutes su informacija, kur pervesti aukas. Renkame lėšas ir renginio vietoje, bet svarbiau yra bendravimas ir informacijos sklaida.“
Numatoma renginio programa:
Lapkričio 4 dieną 10.30 val. – šv. Mišiosuž Kauno apskrities gyvuosius ir mirusiuosius medžiotojus, jų šeimas ir artimuosius, meldžiant Dievą palaimos ir globos, užtariant šv. Hubertui. (Šv. Jurgio Bažnyčia, Papilio g. 9, Kaunas)
11.30–11.45 val. – iškilminga eisena nuo Šv. Jurgio bažnyčios iki Rotušės aikštės;
12.00 val. – šventinis medžiotojų pasisveikinimas su miestelėnais ir miesto svečiais;
12.30 val. – medžiotojų stovyklų prisistatymai, medžiotojų sriuba, šventinis medžiotojų bendravimas su miesto bendruomene.
Parengė Monika Midverytė