Slapumu pasižyminti valdančioji Kinijos komunistų partija ketvirtadienį oficialiai pradėjo savo 18-ąjį suvažiavimą, per kurį bus pristatyti daug naujų lyderių, vadovausiančių antrajai didžiausiai pasaulio ekonomikai ateinantį dešimtmetį.
Antrasis pagal rangą partijos narys Wu Bangguo (U Banguo) paskelbė suvažiavimą atidarytu Pekino didžiojoje liaudies salėje, kur daugiau nei 2 200 delegatų posėdžiaus savaitę ir paskirs viceprezidentą Xi Jinpingą (Si Dzinpingą) naujuoju partijos generaliniu sekretoriumi.
Prasidėjus suvažiavimui prezidentas ir dabartinis partijos vadovas Hu Jintao (Hu Dzintao) pradėjo skaityti pranešimą apie partijos pasiekimus nuo paskutinio jos suvažiavimo 2007 metais, o jo kalbą tiesiogiai transliavo nacionalinė televizija.
"Įveikėme daug sunkumų ir pavojų bei pasiekėme naujų laimėjimų kuriant šiuolaikišką, klestinčia visuomenę", - Hu Jintao, kuris įžengė į tribūną lydimas plojimų ir nusilenkė daugybei delegatų.
Tačiau vieno Kinijos revoliucijos didvyrio sūnus Xi Jinpingas, kuris buvo akivaizdus Hu Jintao įpėdinis nuo 2007 metų, perims šalies vairą tuo metu, kai ji išgyvena retą ekonomikos sulėtėjimą, o partijos aukštuosius sluoksniui krečiant dideliam skandalui.
Skandalas dėl nužudymo ir korupcijos, susijęs su buvusiu vieno regiono lyderiu Bo Xilai (Bo Silai), kuris buvo pašalintas iš partijos ir dabar laukia teismo, atskleidė Kinijos lyderių susipriešinimą ir vidines intrigas, varžantis dėl aukščiausių postų.
Delegatai, išrinkti iš 82 mln. Kinijos komunistų partijos narių, susirinko į suvažiavimą, kuris vyks iki lapkričio 14 dienos, kai bus paskelbti naujieji lyderiai. Suvažiavimo metu Pekino centrinėje Tiananmenio aikštėje ir jos apylinkėse bus imtasi griežtų saugumo priemonių.
Partijos elitas matomai jau apsisprendė dėl Politinio biuro nuolatinio komiteto, kuris yra aukščiausiasis sprendimus priimantis organas Kinijoje, sudėties.
Šiam komitetui vadovaus 59 metų Xi Jinpingas, kuris anksčiau vadovavo kai kuriems sparčiausiai besivystantiems ir daugiausiai reformų vykdantiems šalies regionams.
Tačiau netgi geriausiai informuoti Kinijos reikalų ekspertai sako, kad apie Xi Jinpingą žinoma gana mažiai, ir neaišku, kaip jis reaguos į iššūkius, su kuriais jo šalis susiduria viduje ir išorėje tuo metu, kai Pekinas vis labiau varžosi su Jungtinėmis Valstijomis įvairiose srityse.
Mažai kas prognozuojam, kad Xi Jinpingo iškilimui gali būti sutrukdyta. Perėmęs partijos vairą, jis ateinantį kovą bus paskirtas šalies prezidentu vietoje Hu Jintao.
Tačiau prieš prasidedant suvažiavimui valdžia ėmėsi visu atsargumo priemonių.
Pekino centre aplink Didžiąją liaudies salę buvo sutelkta daug policijos, o pareigūnai ėmėsi neįprastų priemonių - pavyzdžiui, buvo uždrausta pardavinėti peilius ir netgi stalo teniso kamuoliukus, baiminantis, kad jie gali būti panaudoti "reakcingoms" žinutėms platinti.
Kaip praneša žmogaus teisių organizacijos, šimtams aktyvistų buvo skirtas namų areštas, o taksistams buvo nurodyta užrakinti savo automobilių galinius langus – matomai, kad keleiviai negalėtų barstyti politinių atsišaukimų.
Vienas valstybinis dienraštis trečiadienį paskelbė tyrimo rezultatus, rodančius, kad aštuoni iš dešimties Kinijos didžiųjų miestų nori politinių reformų. Taip pat stiprėja raginimai imtis kokių nors pokyčių šalies valdyme, kurį vykdo korumpuota Komunistų partija.
JAV prezidento Baracko Obamos perrinkimo triumfas akivaizdžiai pademonstravo, kaip politiniai reikalai tvarkomi Amerikoje, o šio proceso skirtumai nuo tvarkos Kinijoje neliko nepastebėtas tarp kinų komentatorių populiariuose socialiniuose tinkluose ir naujienų portaluose.
Kaip teigiama viename pranešime, eilinių kinų susidomėjimas JAV rinkimais pasiekė "naujas aukštumas", nes "Kinijos žmonės atsisakė savo pačių reikalų ... jiems neleidžiama jų tvarkyti!"
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.