Seimas priėmė nutarimo projektą, kuriuo daugiamandatėje apygardoje išrinktų parlamentarų sąrašas remiantis Konstitucinio Teismo (KT) išvada dėl balsų pirkimo patvirtintas be trijų "darbiečių", jų vietą užimant kitiems partijos atstovams.
Už tokį nutarimo projektą trečiadienį balsavo 77 Seimo nariai, prieš buvo 11, susilaikė dešimt. Nutarimą dėl KT išvados įgyvendinimo Seimas priėmė tik antru balsavimu, prieš tai antradienį atmetęs panašų nutarimo projektą.
Trečiadienį priimtu nutarimu konstatuota, kad Darbo partijos kandidatai Živilė Pinskuvienė, Jolanta Gaudutienė bei Jonas Pinskus nėra išrinkti Seimo nariais, o į parlamentą patenka Vilija Filipovičienė, Gediminas Jakavonis bei Larisa Dmitrijeva.
Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas trečiadienį po tokio Seimo sprendimo sakė, kad teisingiau būtų buvę dabar patvirtinti Ž.Pinskuvienės, J.Gaudutienės bei J.Pinskaus išrinkimą, o jei būtų galutinai įrodyta, kad jie prisidėjo prie balsų pirkimo, būtų buvę galima grįžti prie jų mandato klausimo, pavyzdžiui, rengiant apkaltą.
"Sąžiningai pasakius, apgailestauju dėl visos šitos situacijos todėl, kad nėra aiškios procedūros, kaip atstatyti tą teisybę, jeigu teismas galutiniam variante nuspręs, kad jie - nekalti šioje situacijoje, čia nėra palikta tiesiog jokios procedūros, kad galima būtų atstatyti jų teises. Tai yra blogai", - teigė "darbiečių" lyderis.
Nors "darbiečiai" trečiadienį balsavo prieš tai, kad Ž.Pinskuvienės, J.Gaudutienės ir J.Pinskaus išrinkimas būtų panaikintias, V.Uspaskichas sakė sutinkantis, kad nereikia "klampinti situacijos aklavietėje".
"Teko sutikti su teisininkais po vakar balsavimo, kad nereikia klampinti situacijos aklavietėje, reikia patvirtinti likusius Seimo narius, kuriems išreikštas be kažkokių priekaištų pasitikėjimas, neklampinti viso sąrašo dėl trijų žmonių", - kalbėjo V.Uspaskichas.
Naują projektą registravo socialdemokratai, kurie antradienį balsavo prieš nutarimo projektą pagal KT išvadą arba susilaikė. Vėliau socialdemokratai pakeitė poziciją, pareiškę, kad buvo padaryta klaida, o balsavimo išvakarėse socialdemokratų vadovas Algirdas Butkevičius kalbėjo, jog nepritarti KT išvadai prilygtų nusikaltimui.
"Kito sprendimo būti negali. Jei mes esame politikai ir jaučiame atsakomybę ir mes kuriame teisinę demokratinę valstybę, tai negerbti teismų priimtų sprendimų tai yra vos ne tas pats, kas ir, na, pasakysiu gal tokį stipresnį žodį - nusikaltimas", - "Lietuvos ryto" televizijai po Konstitucinio Teismo išvados dėl Seimo rinkimų rezultatų paskelbimo kalbėjo A.Butkevičius, kuris antradienį balsuodamas dėl KT išvados įgyvendinimo susilaikė.
Vėliau antradienį Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Butkevičius pareiškė, jog balsuojant prieš nutarimo projektą pagal Konstitucinio Teismo išvadą buvo padaryta klaida ir ją bus siekiama ištaisyti. "Mes gerbiam KT sprendimą, ir šiandien pripažinom, kad buvo padaryta klaida, ir rytoj bus įregistruotas atskiras teisės aktas, kad būtų galima ištaisyti šią klaidą", - žurnalistams sakė A.Butkevičius.
"Koks bus premjeras, jei juo taps A.Butkevičius - tai mes matysime premjerą, kuris vieną rytą pasakys, kad atominė elektrinė yra geras dalykas, o vakare - niekam tikęs. Tai bus premjeras, kuris iš vakaro pasakys, kad gerbia Konstituciją, o kitą dieną per pietus kartu su visais vieningai blokuos tą Konstitucijos pagarbą, o vakare eis dėl to į ekranus ir verkšlens, kad padarė klaidą, nes jį suklaidino kažkokie anonimiški teisininkai", - pasikeitusią socialdemokratų poziciją vertino per plenarinį posėdį pasisakęs konservatorius Kęstutis Masiulis.
"Vadinasi, tai bus premjeras, kuris neturės savo nuomonės, bet koks anoniminis teisininkas pakiš jam kokį raštelį ir jis tą savo nuomonę keis. Tai bus premjeras, kuris neturės savo nuomonės ir pozicijos, premjeras, kuriam nuomonę formuos anoniminiai neaišku iš kur atsirandantys patarėjai ir jei toliau viskas taip vyks, tvyros chaosas", - kalbėjo konservatorius.
LSDP lyderis A.Butkevičius tuo tarpu kaltino konservatorius pernelyg skubinus projekto priėmimą. "Tam buvo daug priežasčių vakar, kai jūs skubinot priimt, kai nebuvo pilnai išaiškinta, ir nereikia buldozeriu važiuot, kaip jūs važiuojat visus ketverius metus", - gynėsi socialdemokratų vadovas.
Darbo partijos lyderis V.Uspaskichas žurnalistams komentuodamas socialdemokratų sprendimą pakeisti poziciją ir teikti nutarimą dėl trijų "darbiečių" braukimo iš Seimo narių sakė nesijaučiantis išduotas.
"Aš ne teisininkas, ir mums paaiškino taip, kad vis tiek reikia patvirtinti visą daugiamandatės sąrašą tokioj sudėtyje, kokią pasiūlė Konstitucinis Teismas. Nesu teisininkas, mūsų teisininkai, dirbę prie to klausimo sakė, kad taip riekia daryti", - sakė V.Uspaskichas, nors antradienį balsuojant dėl analogiško pagal esmę projekto "darbiečiai" buvo prieš arba susilaikė.
"Ne, visiškai nesijaučiu išduotas, vakar buvo daug ginčų, aišku, mums būtų malonu, kad nebūtų perdėliotas mūsų sąrašas, bet Darbo partija paklusni Konstitucijai", - į klausimą, ar nesijaučia partnerių socialdemokratų išduotas, atsakė V.Uspaskichas.
Seimas antradienį balsavo dėl nutarimo projekto, kad "darbiečių" pirmumo balsai buvo nustatyti pažeidžiant įstatymą, bet balsų jam priimti neužteko. Už projektą balsavo 51 Seimo narys, prieš buvo 29, susilaikė 25 parlamentarai.
Nutarimu siūlyta konstatuoti, kad galutinėje Darbo partijos kandidatų į Seimo narius sąrašo eilėje įrašius Ž.Pinskuvienę, J.Gaudutienę, J.Pinskų, Vytautą Gricių ir Viačeslavą Ždanovičių buvo pažeistas įstatymas, ir šie kandidatai negali įgyti Seimo nario mandato.
Konstitucinis Teismas šeštadienį paskelbė, kad Vyriausiajai rinkimų komisijai nustatant Darbo partijos kandidatų eilę buvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas, tačiau mandatų skaičius daugiamandatėje apygardoje nustatytas teisingai. KT savo išvadoje konstatavo, kad VRK turėjo informacijos apie galimą balsų pirkimą minėtų kandidatų naudai, tačiau į ją neatsižvelgė.
"VRK sprendimu tvirtindama galutinę Darbo partijos kandidatų į Seimo narius sąrašo eilę ir nustatydama, kokie konkretūs asmenys pagal Darbo partijos kandidatų sąrašą yra išrinkti į Seimą daugiamandatėje rinkimų apygardoje, neatsižvelgė į turimą informaciją, kad buvo organizuojamas masinis balsų pirkimas bausmės vykdymo vietose skatinant paduoti pirmumo balsus už konkrečius Darbo partijos kandidatų į Seimo narius sąraše esančius asmenis, t.y. J.Pinskų, Ž.Pinskuvienę, J.Gaudutienę, V.Gricių, V.Ždanovičių", - rašoma KT išvadoje.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.