Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61449

Lietuvos pirmininkavimo ES metu – dėmesys neaktyviam jaunimui

$
0
0

Jaunų žmonių, kurie nedirba, nesimoko, neturi veiklos ir nepriklauso jokioms organizacijoms, įtraukimas į aktyvų visuomeninį socialinį gyvenimą tampa vis svarbesnė užduotis daugelyje valstybių. Lietuva – ne išimtis. Mūsų šalyje toks jaunimas sudaro 10-14 proc. Apie tai kalbėta šiandien LR Seime vykusioje spaudos konferencijoje „Europos Sąjunga pasitiki jaunimu! O Lietuva?“.

Artimiausia Lietuvos ateitis priklauso nuo beveik 710 tūkst. jaunuolių, kuriems dabar yra nuo 15 iki 29 metų. Mažiau galimybių turintys jaunuoliai yra patekę į socialinę atskirtį, jiems stinga įgūdžių sėkmingai integruotis visuomenėje, todėl labai svarbu tokį jaunimą skatinti įvairiomis priemonėmis būti aktyvesniu, dalyvauti visuomeniniame gyvenime, nes tai atveria daug kelių į sėkmingą ateitį jaunam žmogui“, - tvirtino socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Audra Mikalauskaitė.

Anot viceministrės, ypatingas dėmesys tokiam jaunimui bus skiriamas būsimo Airijos-Lietuvos-Graikijos TRIO ES pirmininkavimo metu. Airija, Lietuva ir Graikija nuo 2013 m. sausio 1 d. pradės 18 mėnesių trunkantį bendradarbiavimą kaip ES pirmininkaujančios šalys. Praėjusią savaitę ES ministrų taryboje buvo patvirtinti visų trijų šalių prioritetai jaunimo politikos srityje. Lietuvos prioritetas skiriamas jaunų žmonių grupei, kurie šiuo metu nedirba, nesimoko ir nedalyvauja mokymuose, jų socialinei integracijai.

Kaip rodo 2011 m. agentūros „Eurofound” atliktas tyrimas, visose Europos Sąjungos šalyse yra apie 14 mln. nedirbančių ir niekur nesimokančių žmonių, kuriems dabar nuo 15 iki 29 metų. Toks didžiulis nedarbas tarp jaunimo ES šalims atsieina 153 mlrd. eurų kasmet arba 1,2 proc. visos ES bendrojo vidaus produkto (BVP). Į šią sumą įeina ne tik išmokamos pašalpos, bet ir pajamos, kurių bedarbiai jaunuoliai šaliai neuždirbo.

Lietuvos gerieji pavyzdžiai Europai dirbant su jaunimu

Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (JRD prie SADM) direktorius Mindaugas Kuliavas džiaugiasi, kad trijų šalių bendradarbiavimo metu turėsime galimybę su Europa pasidalinti gerąja savo šalies patirtimi, rengiant jaunimo darbuotojus ir steigiant atvirus jaunimo centrus.

„Airija savo pirmininkavimo metu didelį dėmesį skirs kokybiškam darbui su jaunimu. Lietuvoje mes taip pat skiriame daug dėmesio darbo su jaunimu sistemai vystyti ir jau yra dirbama ne vienerius metus, rengiant kvalifikuotus jaunimo darbuotojus ir steigiant regionuose Atvirus jaunimo centrus, kurie skatina jaunimo užimtumą regionuose bei suteikia galimybę jaunam žmogui save realizuoti“, - sako JRD prie SADM direktorius M. Kuliavas.

Jaunimo klausimai bus sprendžiami kartu su jaunimu

Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) Prezidentė Loreta Senkutė teigia: „Artėjančius metus matome kaip unikalią progą sutelkti visos Europos bei Lietuvos institucijų dėmesį ties Lietuvos jaunimui svarbiais klausimais. Socialinė atskirtis yra viena opiausių visos Europos problemų, paliečiančių jauną žmogų, todėl tikime, artėjančių metų diskusijos turės įtakos ir rezultatų gerinant visos Europos jaunų žmonių situaciją.“.

Pasak LiJOT prezidentės, vyks struktūrinis dialogas su jaunimu, t. y. jaunimo klausimai bus sprendžiami kartu su jaunimu. Trijų šalių bendradarbiavimo metu bus konsultuojamasi su jaunais žmonėmis apie jau minėtą nacionalinį prioritetą – nedirbančius, nesimokančius ir mokymuose nedalyvaujančius jaunus žmones. Šios konsultacijos vyks ne tik Lietuvoje, bet ir visose Europos Sąjungos valstybėse. Surinktų ir apibendrintų jaunimo pasiūlymų pagrindu, rugsėjo mėnesį į konferenciją Vilniuje susirinkę ES valstybių narių ir narystės siekiančių valstybių jaunimas diskutuos kartu su už jaunimo politiką atsakingais valstybių pareigūnais ir priims rekomendacijas. Pastarosios, taps pagrindu ES Tarybos Rezoliucijai, o vėliau į jas bus atsižvelgiama ES bei valstybių narių lygmenyje.

Jaunimas turės galimybę įsitraukti į įvairias veiklas

Kitais metais vyks ir daugiau renginių, kurie skirti jaunimo problematikai ir siekiantys įgalinti bei įtraukti jaunimą. Pavyzdžiui, 2013 m. spalio mėnesį vyks Rytų partnerystės forumas, skirtas plėtoti bendradarbiavimą su Europos Sąjungos kaimynėmis Rytų Europoje ir bus skirtas dalintis patirtimi darbo su jaunimu klausimais.

Pasak Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros (JTBA) projektų vadovės Agnės Kviklienės, Europos Komisijos programa „Veiklus jaunimas“ parems daug jaunimo projektų ir iniciatyvų, kurios prisidės prie pirmininkavimo temų atskleidimo, jaunimo įtraukimo. Taip pat, buriama jaunųjų žurnalistų komanda, kuri nušvies pirmininkavimo temas bei renginius jaunimo akimis.

Jaunimo rekalų departamentas


Viewing all articles
Browse latest Browse all 61449


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>