Rusijos specialiosios tarnybos bando įtraukti Lietuvą į kovą su savo opozicija, antradienį sakė politologas Nerijus Maliukevičius, komentuodamas Maskvos kaltinimus, esą Lietuvoje perversmui buvo ruošiami Rusijos opozicionieriai.
"Šiuo atveju mes esame įtraukiami į Rusijos specialiųjų tarnybų kovą su savo opozicija", - BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas N.Maliukevičius.
"Tai yra besitęsianti aktyvioji priemonė, taikyta sovietiniais laikais specialiųjų tarnybų ir efektyviai pritaikoma šiais laikais Rusijoje, kai pasitelkiami neva slapti įrašai, neva išmetama medžiaga į televizijas, neva įtraukiami Gruzijos ir Lietuvos dalyviai, kuriuos bandoma pateikti kaip nusiteikusius sugriauti dabartinę Rusiją, paremti opoziciją", - teigė politologas.
Tarptautinių santykių ekspertas sakė manantis, kad laiką Rusija pasirinko neatsitiktinai, o reaguodama į parlamento rinkimus Gruzijoje ir Lietuvoje, po kurių naujoji šių šalių valdžia ėmė kalbėti apie santykių perkrovimą su Rusija.
"Bandoma dar labiau diskredituoti ankstesnes politikas", - sakė N.Maliukevičius.
Taip politologas komentavo Rusijos prezidentui pavaldaus Tyrimo komiteto pareiškimą, esą surinkta įrodymų, kad Rusijos piliečiai dalyvavo seminare Lietuvoje, skirtame planuoti "spalvotąsias revoliucijas". Kelių žmonių namuose antradienį atliktos kratos, jie apklausti kaip liudytojai.
Tyrimo komiteto atstovas spaudai Vladimiras Markinas nekonkretizavo, kas rengė seminarą, bet teigė, kad jį finansavo Gruzijos parlamentaras Givis Targamadzė. Anot N.Maliukevičiaus, šis politikas yra Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio aplinkos žmogus.
Šie Rusijos kaltinimai priminė 2006 metų įvykį. Tuomet per Rusijos televiziją buvo transliuojami tuometinio Gruzijos parlamento Gynybos ir saugumo komiteto vadovo G. Targamadzės tariami pokalbiai telefonu su tuometiniais Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pareigūnais Albinu Januška ir Renatu Juška.
Keli BNS kalbinti Lietuvos pareigūnai ir stebėtojai teigė, kad nauji Rusijos kaltinimai gali būti susiję su Rytų Europos studijų centro prieš Valstybės Dūmos rinkimus rengtu seminaru, po kurio Rusijos žiniasklaidoje buvo pasirodę kaltinimų, esą Lietuvoje taip ruošiama opozicija revoliucijai.
Centro vadovė Kristina Vaičiūnaitė antradienį teigė, kad seminare buvo aiškinama apie rinkimų stebėjimą.
"Mūsų centras organizavo keturias ar penkias rinkimų stebėjimo misijas, taigi mes turime metodologijas. Seminare pasakojama, kokie dažniausiai pažeidimai, kaip reikia stebėti rinkimus, kokios rinkimų stebėtojų teisės", - BNS sakė K.Vaičiūnaitė.
"Mes kaip centras buvom įsteigti jau po visų spalvotųjų revoliucijų, tad net gebėjimų neturime mokyti tokių dalykų, nors tai vienur, tai kitur mus vis mus neteisingai apkaltina, matyt, dėl projektų Baltarusijoje", - kalbėjo K.Vaičiūnaitė.
Jos teigimu, po seminaro rusiško Pirmojo Baltijos kanalo televizijos žurnalistai prašė interviu ir parengė reportažą, kuriame buvo pateikti neteisingi kaltinimai.
Pirmojo Baltijos kanalo redaktorius Sergejus Perepilica BNS antradienį paneigė, kad reportažą rengė Pirmasis Baltijos kanalas - pasak jo, reportažas buvo parengtas Rusijoje veikiančio Pirmojo kanalo (Pervyj Kanal).
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.