Jau išleista ir plačiajai visuomenei pristatyta “Evangelijos kasdien” penktoji C metų ciklo knyga. „Evangelija kasdien“ – unikalus leidinys, skirtas kasdieniam Šventojo Rašto skaitymui. Solidi knyga iliustruota Šventosios Žemės nuotraukomis, derintomis prie skaitinio minties. Nuotraukos – Šiaulių vyskupo Eugenijaus Bartulio ir knygos bendraautoriaus Evaldo Darškaus. C dalis - paskutinė rinkinio knyga. Pirmosios trys knygos A, S ir E išleistos 2010-aisiais metais. B tomas pasirodė praeitais – 2011m.
Atsakymai į šiandienos klausimus – Šventajame Rašte
Šiandieninėje begalinės informacijos kultūroje sunku atsirinkti teisingą, naudingą informaciją. Dar sunkiau – rasti tiesą. Siūlomi populiarūs sprendimai atrodo patraukliai, tačiau dažnai nuvilia. Atitrūkę nuo tiesos gyvenimiškosios teorijos neišvengiamai kuria problemas, dažnai skaudinančias pačius artimiausius, mylimus žmones. Šiaulių Vyskupas siūlo išeitį primindamas Jėzaus Kristaus žodžius “Aš esu Kelias, Tiesa ir Gyvenimas. Niekas nenueina pas Tėvą kitaip, kaip tik per mane“ (Jn 14, 6). Kristaus mokiniai, kalbėdami su Mokytoju pripažįsta: „Tu turi amžinojo gyvenimo žodžius“ (Jn 6, 68). Šiaulių ganytojas taip pat moko, jog Dievas, suteikęs gyvenimą, geriausiai ir gali paaiškinti, kaip jį gyventi. Šie paaiškinimai - Biblijoje. Šventasis Raštas Jo Ekscelencijos teigimu yra gyvenimo kelrodis. Todėl svarbu jį skaityti, kai sprendžiame įvairias problemas, kai ieškome atsakymo į rūpimus klausimus. Būtent šioje knygoje, talpinančioje Dievo žodį, randame tiesą. Todėl svarbu jį skaityti kiekvieną dieną, kad nepapultume į blogio žabangas, kad kasdien būtume pasirengę pasipriešinti nuodėmei, nes „Kristus yra tas, kuris naikina pasaulio nuodėmes“.
„Evangelija kasdien“ – kompasas, rodantis kelio kryptį
Įsigiję knygas mes su jomis elgiamės dvejopai: padedame į lentyną arba perskaitome ir tada padedame į lentyną. Dar kartais ištraukiame, nušluostome dulkes norėdami duoti paskaityti draugui ar patys prisiminti ir vėl didžiuojamės reikšmingais, gražiai įrištais tomais lentynose. „Evangelija kasdien“ ne tokia knyga. Kaip pats pavadinimas sufleruoja, ji skirta skaityti kasdien. Ir ne tik skaityti, o gyventi Evangelija. Vyskupas Eugenijus Bartulis aiškina, kas Evangelijos žodis, nors ir perskaitytas, kartais nepasiekia mūsų gelmių. Išeiname ir pamirštame. Todėl svarbu, kad Evangelija priartėtų prie mūsų, mokytų kasdienės išminties. Knygą ganytojas ragina laikyti pagarbioje vietoje ir atverstą, kad būtų galima „dienos kelionėje kartas nuo karto sugrįžti prie ištarto Meilės žodžio“.
Kad būtų aišku, kurią (A, B, C, E ar S) knygą ir kuriame puslapyje skaityti, kiekvienais metais parengiamas informacinis kalendorius. Kad būtų patogiau, nuo kitų metų kalendorių galima bus rasti internetiniame vyskupijos puslapyje.
Dvasinės išminties ir meno vienovė
Pristatydamas „Evangeliją kasdien“ vyskupas aiškino: kaip mūsų kūnui kasdien reikia maisto, taip ir mūsų dvasiai reikalingas dvasinis maistas, kad ji nenusilptų. Jėzus sako: „Mano maistas - vykdyti Dievo valią“ (Žr.: Jn 4, 34). Dovanodamas „Evangeliją kasdien“ Šiaulių ganytojas kviečia tuo pačiu maitintis – gyvojo Dievo žodžiu.
Leidinio puslapius puošia Šventosios Žemės nuotraukos, suteikiančios patrauklumo, žadinančios vaizduotę. Vertindamas leidinį apaštalinis nuncijus Luigi Bonazzi pabrėžė, kad meninė kūryba papildo, padeda geriau suprasti ištartą Dievo žodį, kartu tampa žmogiškuoju Dievo kūrybos tęsiniu.
Pristatydamas pirmuosius tomus Šiaulių vyskupas atviravo, jog lankydamasis Šventojoje žemėje, ypatingai Kristaus gimimo, mirties ir prisikėlimo vietose, patyrė stiprius išgyvenimus, kuriais, nuotraukų pagalba, nori pasidalinti su visais tikinčiaisiais. Ketvirtoji knyga paskatino dar kartą nuvykti į Šventąją žemę, nes pritrūko nuotraukų. Rengiant penktąją dalį Izraelyje lankytasi Didžiosios savaitės laikotarpiu. D. Bukontienė „bernardinai.lt rašo: „Skaitome dienos Evangelijos tekstą ir čia pat regime paties vyskupo, arba jo bičiulio Evaldo Darškaus iškalbingą nuotrauką,vis kitą, atrinktą tik tos dienos skaitiniui, tarsi gyvą Gerosios Naujienos liudijimą iš Betliejaus, Jeruzalės, Nazareto, nuo džiaugsmu ir skausmu alsuojančių Alyvų, Taboro, Palaiminimų kalnų, kur nuo pastarojo atsiveria slėpiningojo Genezareto ežero vandenys, Galilėjos laukų platumos. Matome Kafarnaumo šventovės likučius, ten Petro uošvė išgydyta ir paralyžuotasis prikeltas, aklajam regėjimas grąžintas… Vartant knygas nejučiomis supranti, kad nereikia nei didelio pasiryžimo, nei kažkokio atskiro laiko įsileisti Viešpaties Žodį į savo sielą ir namus, kad šventas alsavimas lydėtų mūsų dienos darbus bei žingsnius“.
Evangelijos skaitymo tradicijos
Pirmosios trys knygos pasirodė prieš dvejus metus, šiandien jau galime matyti „Evangelijos kasdien“ skaitymo tradicijas. Pavyzdžiui, „Evangelija kasdien” pritapo Seime: „Yra žmogus, kuris Palaimintojo Jono Pauliaus II maldos ir susikaupimo kambaryje kas rytą atverčia Knygą, kad dienos eigoje Seimo nariai galėtų pasidomėti, ką jiems Viešpats byloja“ (bernardinai.lt). Šį leidinį atverstą galima matyti mokyklose, kitose įstaigose ar organizacijose, rekolekcijų namuose.
Vyskupas ragina Evangeliją kasdien skaityti šeimose: kiekviena šeima turėtų savo gyvenimu kurti mažąją šventovę ir kiekvieną rytą pradėti Evangelija – linksmąja, gerąja naujiena. O prieidami pasiskaityti ir pasigrožėti kelis kartus per dieną, mokysimės gyventi Kristaus dvasioje, mylėti ir kurti Dangaus karalystę. Tam skatina ir prasidėję Tikėjimo metai.
Inesė Ratnikaitė
Šiaulių vyskupijos inf.