Dažniausiai turinčiam priklausomybę žmogui norėtųsi pakeisti diagnozę, su kuria būtų mažiau gėda, baisu ir jautiesi amžinai kaltas. Dar bėda tame, kad tą diagnozę – alkoholizmą, narkomaniją ir kitas, priklausomas žmogus pamato paskutinis ir jokiais būdais to nenori pripažinti.
Artimieji, draugai, kolegos, seniai bando paaiškinti, parodyti, jog su tavimi, švelniai tariant, kažkas ne taip, tačiau itin sudėtingas ligos/priklausomybės mechanizmas bando „suvystyti“ į saviapgaulės, melagystės pasiteisinimų sūkurį ir net pats patiki, kad nieko ypatinga čia neatsitiko. Bet atsitiko! Juk sako tai ne vienas žmogus iš šalies, juk ir pats jauti, kad „velnias koją kiša“ kas kart vis labiau. Kiap ištrūkti ir pajusti laivę iš priklausomybės? Kur kreiptis, ypač pradžioje, kad tik niekas nesužinotų? Juk aš geras, gabus, darbštus...tik ne visi tai supranta...
Sovietmečiu vyravo sovietinis mąstymas, jokio individualumo, jokios tolerancijos kitokiems ir, žinoma, jokio supratimo apie priklausomybes. Buvo naudojami baimės terapijos metodai, tokie kaip „esperalis“, „torpedo“, „kodavimas“, priverstinis gydymas ir panašūs. Šie metodai neleido pažinti savo priklausomybės, priimti ją ir susitaikyti kaip su diagnoze, o ne kovoti su ja.
Priklausomybės didysis destruktyvusis pobūdis sveiku protu sunkiai suvokiamas fenomenas, yra charakteringas tuo, kad žmogus pats negali nustoti svaigintis. Kad ir kokio didelio noro jis būtų genamas, vienas jis yra bejėgis prieš priklausomybę. Taip pamažu reikalai eina blogyn, kol pagreitį įgavęs svaigalų smagratis galutinai sumala...Cheminė priklausomybė yra lėtinė liga, turinti savo eigą, dėsningumus, tad kaip ir sergant kokia nors kita lėtine liga stebuklingai neišgyjama. Reikia pradėti gydymosi procesą, dėti pastangas, galiausiai – norėti pasveikti. Priklausomybė suformuoja tam tikrą asmenybės tipažą. Jame dominuoja neigiamas mąstymas, manipuliacinis elgesys. Jausmai, emocijos yra chaotiškos, asmenybė pamažu degraduoja. Norint pasveikti, reikia visa tai pakeisti, „užauginti“ naują asmenybę. Priklausomybė yra klastinga liga, kuri „užkonservuoja“ žmogų savotiškose iliuzijose. Jam vis klaidingai atrodo, kad gali nustoti pats, kada tik panorėjęsm tik vis kokios nors aplinkybės sutrukdo tai padaryti. Jis visada bando neigti, mažinti vartojimo pasekmes, neva jis dar ne toks kaip kiti...Vidada sugalvos kaip pasiteisiniti, paaiškinti, kad su juo viskas gerai ir netrukus jis nustos vartoti...Liūdna, kad tokie žmonės pasirenka sunkias ligas ir mirtį, bet nepripažįsta esą turintys priklausomybę. Taip jie atsisako galimybės pasveikti.
1949 metasi, Amerikoje, Minesotos valstijoje, viename iš priklausomybės ligų centrų, buvo pradėtas taikyti taip vadinamas Minesotos modelis. Esmė buvo paprasta, bet žavinti savo efektyvumu. Pažangūs tos gydyklos medikai, psichologai pakvietė dirbti į komandą pasveikusius alkoholikus pagal Anoniminių Alkoholikų 12 žingsnių programą. Ši programa ir tapo baziniu pamatu šiam terapiniam, 28 dienų, (keturių savaičių trukmės), taip vadinam Minesotos modeliui.
Lietuvoje Minesotos modelis atsirado prieš 20 metų. Tai vienas efektyviausių gydymosi metodų, leidžiančių sveikti priklausomybes turintiems žmonėms, sąmoningai, nuosekliai ir tikslingai. Gaunama didelė tikimybė sugrįžti geriems vyrams namo, geroms mamoms pas vaikus, geriems vaikams pas mylinčius tėvus.
Nuo 2013 metų sausio 15 dienos, Bernardinų socialinės pagalbos centre pradės veikti anoniminė keturių savaičių edukacinė-terapinė programa asmenims, kurie turi problemų dėl priklausomybių (pagal Minesotos programos modelį). Kodėl verta rinktis šį kelią pas mus? Turbūt ne kiekvienas nori ar sugeba gydytis stacionare, praleisti ligoninėje 28 dienas, nors tai ir yra racionalu. Mes siūlome tas pačias keturias savaites darbo dienomis, vakarais, nuo 18 iki 21 valandos praleisti pas mus, intensyviuose terapiniuose kursuose, leidžiančiuose suderinti darbą, šeimą, laisvalaikį ir terapinę edukacinę naudą. Mes siūlome grupinę terapiją bei individualias konsultacijas su psichologu ir priklausomybių konsultantais, paskaitų bei užsiėmimų ciklą priklausomybių tematika – sužinosite priklausomybės kaip ligos sampratas, jos pagrindinius mechanizmus (simptomus), svarbiausius faktorius, įtakojančius priklausomybės atsiradimą, išgirsite apie ligos eigą, fazes, pagalbos būdus, sveikimo kelius. Esame paruošę užsėmimų ciklą apie vieną populiariausių pasaulyje blaivybės įtvirtinimo programų – 12 žingsnių programą. Numatomi kassavaitiniai dvasininko užsiėmimai, atkryčio prevencijos užsiėmimai, kuriuose sužinosite kaip įveikti gyvenimo sunkumus ir išlikti blaivybėje. T.p. bus vykdomi edukaciniai užsiėmimai šeimos nariams.
Mūsų specialistų komanda - psichologas, priklausomybių konsultantai, dvasininkas suteiks žinių, pozityvių jausmų, emocijų, padės sudaryti praktinių veiksmų planą, pagelbės ne tik jums, bet ir jūsų šeimos nariams atverti duris į naują, prasmingą gyvenimą.
Kviečiame padėti sau, o mes padėsime jums su meile ir nuoširdumu.