![]() |
Parlamentarai ketvirtadienį ketina apsispręsti dėl įstatymų pataisų, kuriomis siekiama pristabdyti saulės elektrinių plėtrą.
Atsinaujinančių išteklių energetikos ir Elektros energetikos įstatymų pataisų projektai Seimui buvo pateikti antradienį. Komitetuose jie apsvarstyti skubos tvarka.
Pasak energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus, pataisomis siekiama apginti viešąjį interesą, nes jos padėtų ateityje išvengti elektros kainų didėjimo ir atsinaujinančios energetikos diskreditavimo.
Projektuose numatyta, kad jau suteikti leidimai įrengti saulės elektrines galiotų iki kovo 1 dienos. Iki šio termino leidimo turėtojui nepateikus Energetikos ministerijai prašymo gaminti elektros energijos, leidimo galiojimas būtų panaikintas.
„Asmenims, kurie pradėtų įgyvendinti projektus, būtų suteikta galimybė juos tęsti, jeigu jie galės pagrįsti, kad iki minėto termino jau investavo 50 proc. projektui numatytų investicijų. Be to, terminas galėtų būti pratęstas septyniems mėnesiams“, – teigė J.Neverovičius.
Dokumente taip pat numatyta galimybė kompensuoti nuostolius tiems, kurie iki įstatymo įsigaliojimo nespės padaryti ir įgyvendinti viso projekto.
Taip pat siūloma nustatyti, kad leidimo plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus nereikėtų elektrinėms, kurių galia neviršytų 10 kilovatų.
„Šis, atsinaujinančių išteklių energetikos, įstatymas numatė galimybę plėtoti mažąsias saulės elektrines, o dabar turime tai, kad didžiąją dalį paraiškų sudaro didelių įmonių, didelių verslo subjektų projektai, kurie padalyti į atskirus mažus gabaliukus – 30 kilovatų dydžio, (...) kur leidimų skaičius vienam subjektui viršija šimtą. Naudojamasi įstatymo spraga, prisidengiant mažomis elektrinėmis, kai realiai vystomas didelis projektas“, – antradienį Seime kalbėjo energetikos ministras.
Opozicinės Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai ketina Seimui siūlyti drauge su įstatymų pataisomis priimti protokolinį nutarimą, kuriuo Energetikos ministerijos prašoma iki kovo 10 dienos pateikti Seimui informaciją, kas padaryta, kad leidimai plėtoti ne didesnės kaip 30 kilovatų galios saulės šviesos energijos elektrines nebūtų išduodami dirbtinai susiskaldžiusiems ūkio subjektams.
Jame taip pat ministerija raginama įvertinti elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių supirkimo kainodarą, kad būtų užtikrintas mažiausių sąnaudų ir poveikio elektros energijos kainai galutiniams vartotojams kriterijus.
J.Neverovičius yra sakęs, kad jeigu būtų įgyvendinti visi projektai, kuriems duoti leidimai, per metus valstybė už superkamą energiją turėtų sumokėti 500 mln. litų.
Atsinaujinančios energetikos atstovai kritikuoja Vyriausybės projektą ir teigia, kad siūlymas naikinti jau išduotus leidimus saulės jėgainių plėtrai yra neteisingas. Pasak jų, plėtrą reikėtų riboti ekonominėmis priemonėmis – mažinti per didelius tarifus.
Energetikos ministerijos duomenimis, 2011-2012 metais išduota daugiau nei 15 tūkst. leidimų statyti saulės jėgaines, šiuo metu veikia 259 elektrinės.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.