Autorius yra Verslo žinių apžvalgininkas.
Nespėjo netrukus išgarsėjančios Žygaičių miestelio (Tauragės r.) bendruomenės žygeiviai gerai apšilti kojų Vilniuje, kur Seime protestavo prieš numatomą skalūninių dujų žvalgybą, o socialiniuose tinkluose pasirodė nuotraukų, kurios esą liudija, kad žygaitiškiams gresia ne numanomos, bet labai konkrečios ekologinės nelaimės. Visai ne dėl skalūnų dujų, o dėl banalesnių dalykų. Dar nežinia, ar skelbiami vaizdeliai – kalnai šiukšlių, plastinių medžiagų, pusiau nuskendusios rūdijančios cisternos, kaip teigiama, miestelio pakrašty – yra autentiški (vien jau dėl to, kad vasariniai). Tačiau nenustebčiau, jeigu būtų tikri. Todėl, kad, neradęs kurioje nors šalies vietovėje kalno šiukšlių, nustebčiau daug labiau.
Pastaraisiais metais paūmėjęs mūsų susidomėjimas aplinkosauga, susirūpinimas kraštovaizdžiu, manding, virsta bjauria tautine veidmainyste.
Prabylama apie naftos importo terminalą (tą, kuris vėliau radosi Būtingėje), į karą kyla ne tik vietos gyventojai, bet ir viso regiono žalieji, finansuojami naftos prekyboje konkuruojančių Latvijos uostų. Prasideda visai šaliai gyvybiškai svarbios elektros jungties su Lenkija („LitPol Link“) tiesyba, ima piestu stoti vietos bendruomenės Lazdijų rajone. Mat elektros linija bus nutiesta „vos už kilometro“ nuo Rudaminos piliakalnio, „darkys kraštovaizdį“. Kalbama apie galimybę Klaipėdoje ręsti giliavandenį uostą (projektas lyg ir dar arčiau kūno, nes kvepia tūkstančiais darbo vietų), sukyla Melnragės bendruomenė, nes uostas jai „darkys vaizdą į jūrą“ (nors didelis klausimas, ar dabartinis uosto gilinimas nekelia didesnės ekologinės grėsmės, tarkime, Kuršių marioms). Kažkas pakaunėje investuoja į, geologų požiūriu, „pačią ekologiškiausią kalnakasybos rūšį“ – mineralo anhidrito gavybą (žadama 200 mln. litų investicijų, 700 darbo vietų, per 100 mln. litų mokesčių į biudžetą), kryžium prieš ją „dėl kraštovaizdžio reikalų“ gulasi Pagirių (Kauno r.) bendruomenė. Pradedama kuriame nors mieste projektuoti atliekų deginimo įrenginius – aptriušusių daugiabučių bendruomenės, nesugebančios net renovuoti savo būstų, akimirksniu susivienija „dėl blogo ir sveikatai kenksmingo kvapo grėsmės“. Ir atvirkščiai – jeigu tada atliekoms ryžtamasi rengti sąvartynus, „kvapų sindromas“ pakerta jau kitas bendruomenes.
Dabar štai protestai dėl skalūnų dujų paieškos Geologijos tarnybos sudarytame Šilutės ir Tauragės licenciniame plote. „Jūs įsivaizduojate, kaip su tuo gręžimo bokštu atrodys šitas Lietuvos kampelis?“ – dramatišku balsu prieš kameras virkauja Seimo narys Algimantas Salamakinas. Žygaičių bendruomenės žygūnai dalijasi baimėmis, esą ieškant skalūninių dujų „bus suniokota melioracijos sistema (įdomu, kada pastarąjį kartą į ją buvo investuota?) ir užterštas gruntinis vanduo“. „Drąsos kelio“ atstovė Aurelija Stancikienė, Žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys, socialdemokratas Gintautas Mikolaitis (kol kas pagarsėjęs labiausiai tuo, kad po seimelį kartkartėmis pasišlaisto labai jau keistos būsenos) siūlo apskritai sustabdyti licencijų išdavimą.
Jūsų dar nesužavėjo mūsų pilietiško bendruomeniškumo ir tyro susirūpinimo kraštovaizdžiu įrodymų sąrašas (sąmoningai neminėjau Visagino AE)? Aš nuo jo, tiesą sakant, tuojau prileisiu į kelnes. Tačiau tik dėl tos pačios veidmainystės. Stačiai mimikrijos – kitaip tariant, masinio susitapatinimo su aplinka ir kraštovaizdžiu – šalis, kurioje vyrauja įgimtas ekologinis sąmoningumas, o kraštovaizdis – neįvertintas pasaulio stebuklas. Triukšmo, susirūpinimo ir skalambijimo tiek, kad atrodo, jog kiekvienu paminėtu atveju griaunama prieš puspenkto tūkstančio metų statyta Egipto piramidė, kurią kasmet aplanko milijonas turistų iš viso pasaulio.
Kažkodėl nemanau, kad verta gaišti laiką, ieškoti argumentų ar įrodinėti, kas šiuo atveju tikra, o kas išgalvota. Nėra prasmės deklaruoti, kad kiekvienam savininkui turi būti teisingai atlyginta už visuomenės reikmėms naudojamą arba paimamą nuosavybę. Jokio reikalo ginčytis, ar konstitucinė nuostata apie tai, kad žemės paviršius gali būti privatus, o gelmės – valstybinės, neprieštarauja sveikam protui. Diskusijos verda visai ne toje plotmėje.
Tikra yra tai, kad skurdžioje ir Europos Sąjungos mastu atsilikusioje šalyje faktiškai karaliauja reketinininkai, trukdę ir trukdantys investuoti kelis milijardus litų. Šioje šalyje nereikia darbo vietų ir investicijų. Šioje šalyje, tiesą sakant, niekam neįdomus esą širdį glostantis kraštovaizdis. Protestuotojus sieja godumo instinktas ir banalus interesas gauti pinigų. Sklypų savininkus, vietos valdininkus-kunigaikštukus, kaukes keičiančius politikus, kurie, atsižvelgiant į padėtį, virkauja arba dėl kraštovaizdžio likimo, arba dėl emigracijos, tačiau beveik niekada – dėl investicijų. Apie įvairaus plauko žaliuosius taip pat jau kurį laiką neturiu jokių iliuzijų: žalioji politika seniai tapo politinio reketo forma.