Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61428

JAV ruošiasi federalinių išlaidų karpymams

$
0
0

Jungtinės Valstijos ruošiasi penktadienį įsigaliosiančiam federalinių išlaidų sumažinimui 85 mlrd. dolerių, šio smūgio šaliai nepavyko išvengti dėl ideologinio susipriešinimo tarp prezidento Baracko Obamos ir respublikonų. Karpymai, kurie gali kainuoti milijoną prarastų darbo vietų, paveiks viešąsias paslaugas ir sukels pavojų vangiai atsigaunančiai ekonomikai. Tuo tarpu abi pagrindinės politinės stovyklos sutaria tik dėl vieno – kad kalta kita pusė.

Automatinis išlaidų gynybai ir vidaus reikmėms mažinimas, dar vadinamas sekvestravimu, buvo laikomas „paskutiniojo teismo dienos“ scenarijumi, turėjusiu stumti priešingų ideologinių stovyklų įstatymų leidėjus labiau pasistengti ieškoti geresnių kompromisinių priemonių biudžeto deficitui mažinti.

Tačiau Vašingtono politinio aparato paralyžius buvo toks gilus, kad nė viena pusė per daug nesistengė susitarti, o B.Obamos raginimai padidinti mokesčius turtingiesiems ir stambiajam verslui griežtai atmesdavo respublikonai.

„Užuot užkamšę vieną mokesčių sistemos spragą, palankią pasiturintiems ir turintiems gerų ryšių, (respublikonai) pasirinko variantą nutraukti gyvybiškai svarbias paslaugas vaikams, senjorams, mūsų uniformuotiems vyrams ir moterims bei jų šeimoms“, – sakė B.Obama.

„Jie balsavo taip, kad visa deficito mažinimo našta tektų vien viduriniajai klasei“, – pažymėjo prezidentas, kuris surengė virtinę susitikimų, panašių į rinkimų kampanijos mitingus, stengdamasis nuteikti visuomenę prieš respublikonus dėl šio klausimo.

Įstatymai įpareigoja B.Obamą paskelbti biudžeto sekvestravimą penktadienį ir visi karpymai turės būti atlikti iki metų pabaigos, jeigu nebus priimtas kitoks politinis susitarimas.

Respublikonai, pralaimėję kovą dėl mokesčių didinimo turtingiesiems praėjusių metų pabaigoje, atsisakė priimti bet kokį pasiūlymą didinti mokesčių surinkimą, kuris taptų dalimi prezidento palaikomo „subalansuoto“ sprendinio, taip pat apimančio išlaidų karpymus kai kuriose srityse. „Paklojome savo kortas ant stalo“, – sakė Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Johnas Boehneris, aiškindamas, kodėl žemieji Kongreso rūmai nesiims jokių tolesnių veiksmų, jeigu demokratų kontroliuojamas Senatas nežengs pirmojo žingsnio.

Antrasis pagal rangą Senato respublikonas Johnas Cornynas sakė, kad B.Obama ir demokratai sutirština spalvas, skelbdami sekvestravimo poveikio „apokaliptines prognozes“. „Jie pranašauja katastrofą, kuri neįvyks“, – pažymėjo J.Cornynas.

Baltieji rūmai ketvirtadienį pripažino, kad turės praeiti laiko, kol pasireikš visas sekvestravimo poveikis. Daugeliui viešojo sektoriaus darbuotojų gresia priverstinės neapmokamos atostogos, o kai kurios svarbios paslaugos, tokios kaip švietimo programos specialių poreikių turintiems vaikams, gali būti sustabdytos.

„Neįmanoma per septynis mėnesius atsakingai nurėžti nuo biudžeto 85 mlrd. dolerių, nesukeliant ... dramatiškų padarinių gynybos pramonei ir valstybės tarnautojams, mūsų nacionalinei saugumo parengčiai, mokytojams“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney.

Dabar didžiausios viltys dėl susitarimo dedamos į lygiagrečias derybas dėl naujos vyriausybinių programų finansavimo 2013-aisiais fiskaliniais metais schemos, kuri turi būti užbaigta iki kovo pabaigos. Baltieji rūmai perspėjo, kad beatodairiški karpymai įstatymuose suformuluoti taip, kad jų padarinių nebus įmanoma sušvelninti.

Perspėjama, kad 800 tūkst. civilių Gynybos departamento darbuotojų privalės nedirbti vieną dieną per savaitę, o jūrų pajėgos bus priverstos sumažinti reisų skaičių. Antrojo lėktuvnešio dislokavimas Persijos įlankoje jau atšauktas.

Apie 70 tūkst. vaikų iki penkerių metų amžiaus negalės dalyvauti ikimokyklinio ugdymo programoje „Head Start“, todėl darbo neteks 14 tūkst. pedagogų. Taip pat nukentės programos specialių poreikių turintiems vaikams.

Pareigūnai perspėja, kad į JAV atvykstantiems keleiviams teks 30-50 proc. ilgiau laukti prie JAV imigracijos tarnybos langelių, o per didžiausią keleivių antplūdį metu eilėse gali tekti stovėti ilgiau nei keturias valandas.

Pašalpų prašančių žmonių eilės taip pat tikriausiai pailgės, kai Susisiekimo saugumo administracija (TSA) įšaldys naujų darbuotojų priėmimą, panaikins dalį etatų ir išleis neapmokamų atostogų 50 tūkst. darbuotojų.

Nacionaliniai sveikatos apsaugos institutai ir kiti federalinės valdžios finansuojami mokslininkai turės atidėti arba sustabdyti tyrimus, o Maisto ir vaistų administracija atliks 2 100 mažiau patikrinimų, todėl padidės su maistu susijusių ligų pavojus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 61428


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>