Nebegaliojančio Tautinių mažumų įstatymo atkūrimas prieštarautų Konstitucijai, teigia Seimo teisininkai.
Nutarimo projektą dėl įstatymo atkūrimo įvertinęs Seimo kanceliarijos Teisės departamentas išvadoje teigia, kad "toks nebegaliojančio įstatymo "atkūrimas" Konstitucijoje nenumatytas, negalimas ir prieštarauja Konstitucijos 7 straipsniui ir teisinės valstybės principui".
"Įstatymo galiojimo pasibaigimas teisėje yra traktuojamas kaip jo išeliminavimas iš teisės sistemos, taigi Tautinių mažumų įstatymas, kaip ir bet kuris kitas įstatymas Lietuvos teisės sistemoje, galėtų atsirasti tik kaip įstatymų leidybos proceso rezultatas", - išvadoje rašo teisininkai.
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė siūlo atstatyti Tautinių mažumų įstatymo galiojimą, kol bus parengtas ir priimtas naujas įstatymas. Parlamentarė Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo nutarimo projektą, kad būtų pratęstas dar 1989 metais priimtas, vėliau Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pratęstas ir iki 2010 mtų galiojęs Tautinių mažumų įstatymo galiojimas. Siūloma, kad nutarimas įsigaliotų nuo priėmimo.
Minimas Tautinių mažumų įstatymas buvo priimtas dar sovietmečiu, jame buvo įrašyta nuostata, kad teritorijoje, kurioje gyvena tautinė mažuma, informaciniai užrašai greta lietuvių kalbos gali būti ir tautinės mažumos kalba. Taip pat šiame dar iki nepriklausomybės priimtame įstatyme Lietuva įvardijama kaip "Lietuvos LTSR".
Premjeras Algirdas Butkevičius komentuodamas koalicijos partnerių iniciatyvą sako, kad neketinama grąžinti Tautinių mažumų įstatymo. "Kol kas mes šitokių žingsnių nesiruošiame daryti", - sakė A.Butkevičius, paklaustas, ar pritartų R.Tamašunienės siūlymui.
Savo pataisą R.Tamašunienė argumentuoja tuo, kad Lietuvoje gyvena apie 16 proc. kitataučių.
"Esant tokiam dideliam skaičiui tautinių mažumų gyventojų yra privalu turėti įstatymą, kuris gintų jų teises ir reguliuotų tautinių mažumų padėtį Lietuvoje", - projekto aiškinamajame rašte teigia LLRA atstovė.
2011 metais per Lietuvos gyventojų surašymą buvo surašyti 154 tautybių gyventojai, jie sudaro apie 16 proc. visų gyventojų. Didžiausios tautinės mažumos šalyje - lenkų (apie 6,6 proc. gyventojų), rusų - 5,8 proc., baltarusių - 1,2 procentų.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.