2012 m. spalio 17 d., trečiadienį, 17.00 val., minint Prisikėlimo apygardos vado Juozo Paliūno-Ryto 60-ąsias žūties metines, Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje (Žirmūnų g. 1F, Vilnius) vyks naujo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) leidinio „Partizano keliu: partizano Juozo Paliūno-Ryto prisiminimai“ pristatymas. Renginyje dalyvaus LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, vienas iš knygos sudarytojų – istorikas Darius Juodis, Lietuvos Respublikos Seimo narė Dalia Kuodytė, kiti svečiai. Susirinkusieji sužinos, kaip 1994 m. Krakių-Gudžiūnų apylinkėse buvo rastas užkastas bidonas, kuriame greta Maironio rinktinės dokumentų buvo rasti ir mašinėle spausdinti J. Paliūno-Ryto (1915–1952) prisiminimai, kaip atkūrus Nepriklausomybę buvo įamžintas narsaus kovotojo atminimas. Renginio metu taip pat bus pristatyta paroda „Partizano keliu. Prisikėlimo apygardos vadas Juozas Paliūnas-Rytas (1915–1952)“, kurią parengė LGGRTC Genocido aukų muziejus.
Image may be NSFW. Clik here to view. ![]() |
Leidinys „Partizano keliu: partizano Juozo Paliūno-Ryto prisiminimai“ patenka į knygų sąrašą šalia kito gerai žinomo partizano – Liongino Baliukevičiaus-Dzūko dienoraščio. Jame skelbiami prisiminimai parašyti sudėtingomis ginkluotojo pogrindžio kovos sąlygomis. Autentiškame liudijime užfiksuoti partizanų kautynių ir kasdienio gyvenimo vaizdai, organizacinis laisvės kovotojų darbas. Įvadiniame straipsnyje pristatomas J. Paliūno-Ryto kovos kelias nuo eilinio kovotojo iki Prisikėlimo apygardos vado. Pateikiama išsami prisiminimuose minimų asmenvardžių rodyklė, kai kurių įvykių aprašymai. Prieduose publikuojami su partizano Ryto ir jo bendražygių kovos aplinkybėmis susiję dokumentai.
Naują Genocido aukų muziejaus parodą „Partizano keliu. Prisikėlimo apygardos vadas Juozas Paliūnas-Rytas (1915–1952)“ sudaro dešimt stendų. Juose eksponuojamos fotografijos taip pat pasakoja apie J. Paliūno-Ryto kovos kelią, o panaudotos prisiminimų ištraukos atskleidžia aukštos moralės ir tvirtų įsitikinimų asmenybę. Lankytojai turės galimybę pamatyti pirmą kartą publikuojamus J. Paliūno-Ryto pasirašytus Prisikėlimo apygardos dokumentus. Parodoje panaudota medžiaga ne tik iš Genocido aukų muziejaus, bet ir iš Kauno tremties ir rezistencijos, Kėdainių krašto muziejų rinkinių, Lietuvos ypatingojo archyvo ir privačių asmenų kolekcijų. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse paroda bus eksponuojama iki spalio 21 d. Vėliau su ja galės susipažinti Genocido aukų muziejaus lankytojai – nuo spalio 24 d. ji bus eksponuojama Genocido aukų muziejaus Konferencijų salėje.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro informacija