Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61479

Rytas Staselis. Apsikabinę inkarus

Autorius yra Verslo žinių apžvalgininkas.

Ži­no­ma, ga­li­ma ne­mėg­ti vie­šo­jo pre­zi­den­tės sti­liaus, net įta­ri­nė­ti ją po pre­zi­den­tū­ros gvie­šin­tis pa­ma­tais pa­kiš­ti ne­pro­por­cin­gai daug val­džios, tu­rint gal­vo­je Kon­sti­tu­ci­jo­je už­fik­suo­tą val­džių įga­lio­ji­mų pa­da­li­ji­mą, ta­čiau ne­įma­no­ma pa­neig­ti, kad dau­giau­sia dėl jos įta­kos Sei­me ket­vir­ta­die­nį bu­vo at­im­ta ne­lie­čia­my­bė trims Dar­bo par­ti­jos vei­kė­jams – Vik­to­rui Us­pas­ki­chui, Vi­ta­li­jai Von­žu­tai­tei ir Vy­tau­tui Gap­šiui. Šis tei­gi­nys, ži­nia, joks at­ra­di­mas: maž­daug tą pa­tį po svar­biau­sio nau­jos ka­den­ci­jos bal­sa­vi­mo sa­kė ir p. Us­pas­ki­chas.

Ko­men­tuo­da­ma Sei­mo bal­sa­vi­mą Da­lia Gry­baus­kai­tė tei­gė, esą par­la­men­ta­rai „ap­gy­nė sa­vo ir vi­sos Lie­tu­vos gar­bę ir oru­mą“. Ir taip, ir ne. Sei­mo bal­sa­vi­mo re­zul­ta­tas, už ne­lie­čia­my­bės pa­nai­ki­ni­mą ati­duo­dant ma­žiau­siai 82 bal­sus (po tiek ga­vo po­nai Von­žu­tai­tė ir Gap­šys, p. Us­pas­ki­chas – net 86), be abe­jo­nės, yra įspū­din­gas. Ta­čiau ar jis bū­tų toks be kie­tos pre­zi­den­tės po­zi­ci­jos, jai są­mo­nin­gai au­ko­jant sa­vo po­pu­lia­ru­mo rei­tin­gus, – di­de­lis klau­si­mas. Veik ne­abe­jo­jant ga­li­ma sa­ky­ti, kad, nuo pat Al­gir­do But­ke­vi­čiaus Vy­riau­sy­bės for­ma­vi­mo pra­džios ša­lies va­do­vei nu­si­ša­li­nus ar ap­si­me­tus ne­ma­tant aki­vaiz­džios Dar­bo par­ti­jos pro­ble­mos, so­cial­de­mok­ra­tai bu­vo vi­sai ne prieš pa­si­rink­ti po­zi­ci­ją, ku­rią ne kar­tą dės­tė vie­šai. Esą jei­gu už dar­bie­čius bal­sa­vo di­de­lė da­lis Lie­tu­vos rin­kė­jų, to­kį „Lie­tu­vos žmo­nių pa­si­rin­ki­mą rei­kia gerb­ti“.

Vis dėl­to ne­pa­si­rink­da­mi to­kios po­zi­ci­jos, kaip so­cia­li­niuo­se tin­kluo­se ra­šė vie­nas in­ter­ne­to tin­kla­raš­ti­nin­kas, so­cial­de­mok­ra­tai „pra­si­tę­sė il­ga­lai­kio bi­lie­to (bū­ti) po­li­ti­ko­je ga­lio­ji­mą“. Ir, at­ro­do, po bal­sa­vi­mo di­des­nė da­lis šios par­ti­jos frak­ci­jos na­rių bu­vo sa­vi­mi net pa­ten­kin­ti. Kai ku­rių so­cial­de­mok­ra­tų po­žiū­ris, tar­si įvyk­džius ne­abe­jo­ti­ną žyg­dar­bį, ga­li kel­ti šyp­se­ną, ta­čiau nė­ra jo­kios abe­jo­nės – su­si­telk­ti to­kiam žings­niui jiems rei­kė­jo mil­ži­niš­kų pa­stan­gų. O re­zul­ta­tas par­ti­jai at­neš ir po­li­ti­nės nau­dos. Bent jau kaž­kuo iš­si­skir­ti iš sa­vo ko­a­li­ci­jos part­ne­rių, su ku­riais so­cial­de­mok­ra­tai su­vie­no­dė­jo bū­da­mi opo­zi­ci­jo­je, jiems rei­kė­jo kaip oro.

Kon­ser­va­to­rių ir li­be­ra­lų opo­zi­ci­ja ne­lie­čia­my­bės klau­si­mu ob­jek­ty­viai bu­vo be­jė­gė, ne­pai­sant ak­ty­vių ko­men­ta­rų. Men­kos jos gre­tos šiuo at­ve­ju – le­mia­mas veiks­nys, nes šian­dien sun­ku įsi­vaiz­duo­ti, kad Tė­vy­nės są­jun­ga-Lie­tu­vos krikš­čio­nys de­mok­ra­tai ir Li­be­ra­lų są­jū­dis , dis­ku­tuo­jant dar­bie­čių ne­lie­čia­my­bės klau­si­mu, ge­bė­tų im­tis kraš­tu­ti­nės po­li­ti­nės ko­vos prie­mo­nės – kvies­ti žmo­nes iš­ei­ti pro­tes­tuo­ti į gat­ves. Im­tis gal ir ga­lė­tų, tik kas iš to iš­ei­tų – štai kur pa­grin­di­nis klau­si­mas. To­dėl ir kon­ser­va­to­rių, ir li­be­ra­lų spren­di­mas – sa­vo bal­sais pa­lai­ky­ti p. But­ke­vi­čiaus Sei­mui pa­teik­tą vals­ty­bės biu­dže­to pro­jek­tą tuo me­tu, ka­da dėl sa­vo in­te­re­sų jį mė­gi­no tor­pe­duo­ti p. Us­pas­ki­cho ben­dra­par­tie­čiai siek­da­mi so­cial­de­mok­ra­tų įsi­pa­rei­go­ji­mų tri­ju­lės ne­lie­čia­my­bės klau­si­mu – iš­min­tin­gas.

Tai jo­kia „vai­vo­rykš­tė“ (taip va­di­na­ma ben­dra kai­rių­jų ir de­ši­nių­jų pa­žiū­rų par­ti­jų ko­a­li­ci­ja) ir jo­kio pa­grin­do kal­boms apie ki­to­kios su­dė­ties ko­a­li­ci­ją. Pra­ra­ja tarp so­cial­de­mok­ra­tų ir de­ši­nių­jų veik ne­įvei­kia­ma. Bet tai vi­siš­kai nie­ko blo­ga. Svar­biau­sia, kad ver­ty­bių ir prin­ci­pų po­žiū­riu ab­so­liu­ti di­du­ma par­la­men­ti­nių par­ti­jų ga­li su­si­vie­ny­ti. To­kių bal­sa­vi­mų te­be­ti­kin­tiems, kad šio­je ša­ly­je mes ga­li­me su­kur­ti de­mo­kra­tišką ir at­sa­kin­gą vi­suo­me­nę, rei­kia kaip oro. Ne­daž­nai – tie­siog vie­no ki­to per vie­ną Sei­mo ka­den­ci­ją.

Man ne penk­ta­die­nį taip ir ne­įvy­ku­sios pa­sau­lio pa­bai­gos nuo­jau­tos kė­lė siau­bą, o ti­ki­my­bė, kas mū­sų vi­sų lau­kia p. Us­pas­ki­chą po­li­ti­kams ap­gy­nus nuo tei­sin­gu­mo. Re­gis, po pir­mo­jo rin­ki­mų tu­ro eu­fo­ri­jos pa­gau­tas Dar­bo par­ti­jos ly­de­ris vie­šai vož­te­lė­jo – „pir­miau­sia tu­ri­me su­tvar­ky­ti tei­sę, o tik po to im­tis tei­sin­gu­mo“ – ka­da jo kaž­kas pa­klau­sė apie teis­me nag­ri­nė­ja­mą suk­čia­vi­mo by­lą, ku­rio­je jis yra kal­ti­na­ma­sis. Jei­gu kam la­bai įdo­mu, ką reiš­kia „su­tvar­ky­ti tei­sę“, – ga­li pa­žiū­rė­ti, kur vie­na po ki­tos grimz­ta ša­lys į ry­tus nuo Lie­tu­vos, ka­dai­se ke­ly­je į de­mo­kra­tiją sto­vė­ju­sios vi­sai ša­lia. Ne ofi­cia­liai ir Lie­tu­vo­je pri­ki­ša­mai tran­sliuo­ja­mą tų ša­lių pro­pa­gan­dą, o šiek tiek gi­liau: pa­si­skai­tant vie­ną ki­tą ana­li­ti­nį teks­tą apie Bal­ta­ru­si­jos, Ru­si­jos, o da­bar jau, at­ro­do, ir Uk­rai­nos re­ver­są į kaž­ko­kias au­to­ri­ta­riz­mo pel­kes.

„Su­tvar­ky­ti tei­sę“ – va­di­na­si, pa­kreip­ti jos vys­ty­mą to­kia kryp­ti­mi, kad ti­kė­tis tei­sin­gu­mo ga­lė­tų tik tie, ku­rie yra val­džio­je ar­ba tie, ku­rie tu­ri stam­bes­nio ka­lib­ro gin­klus. Kad il­gai­niui, gal net per ko­kius ket­ve­rius me­tus, val­džią il­gam ar­ba vi­sai ne­grįž­ta­mai įgy­tų tie, ku­rie ge­ba var­ty­ti juo­dus pi­ni­gus, pa­pir­ki­nė­ti ži­niask­lai­dą, da­ry­ti įta­ką teis­mų spren­di­mams (ma­ty­da­mas vie­nos po­li­ti­ke ta­pu­sios bu­vu­sios Kau­no apy­gar­dos teis­mo tei­sė­jos is­to­ri­ją kaž­ko­dėl ne­la­bai ti­kiu tei­sė­jų luo­mo imu­ni­te­tu), kiš­ti į ka­lė­ji­mus duok­lės ne­mo­kan­čius ver­sli­nin­kus. Iki to­kios ri­bos, ka­da im­tu­me svars­ty­ti, ar tie vie­nin­te­liai NA­TO ir ES in­ka­rai yra to­kie pa­tva­rūs, kad ne­leis­tų mums vi­siems lai­kams at­si­dur­ti po­so­vie­ti­nė­je erd­vė­je.

Po­nas Us­pas­ki­chas Sei­mo tri­bū­no­je re­to­riš­kai kvie­tė „pa­lik­ti ra­my­bė­je tą jau­ni­mą“, tu­rė­da­mas ome­ny 30-me­tį V.Gap­šį ir 31-erių su­lau­ku­sią V.Von­žu­tai­tę. Gal­būt ne vi­si mes sa­vo vai­kus mo­ko­me ak­lai ne­ti­kė­ti ne­tik­rais pra­na­šais, ta­čiau ab­so­liu­ti dau­gu­ma jiems sa­ko­me, kad už sa­vo veiks­mus rei­kia mo­ky­tis at­sa­ky­ti. To­kio am­žiaus žmo­nės vie­ną ar ki­tą dės­nį ga­lė­tų bū­ti įsi­sa­vi­nę. Teis­mo pro­ce­sas ir bus aki­sta­ta su at­sa­ko­my­be. Tie­są sa­kant, kaip jis baig­sis – ant­ra­ei­lė pro­ble­ma, ku­rios baig­tis pri­klau­so nuo pro­ku­ro­rų dar­bo ko­ky­bės, tei­sė­jų kva­li­fi­ka­ci­jos ir tei­sia­mų­jų gy­ny­bos tak­ti­kos.

Image may be NSFW.
Clik here to view.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 61479


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>