Nevyriausybinės organizacijos ketvirtadienį paragino Vyriausybę iš esmės pertvarkyti vaikų globos sistemą, išteklius nukreipiant kurti nedidelius šeimyninio tipo globos namus ir daugiau dirbti su šeimomis, užuot toliau finansavus dabartines dideles vaikų globos įstaigas.
Spaudos konferenciją surengę nevyriausybininkai pabrėžė, kad dabartinė institucinė sistema yra sovietinis reliktas ir nepasiteisina, o tai įrodo paskutinis nualintos neįgalios mergaitės atvejis.
„Laikas pasakyti ne tik energetikoje ir ekonomikoje, bet ir šioje gyvybiškai svarbioje srityje, kokia bus šios Vyriausybės politika“, – žurnalistams sakė vaikų psichiatras, Vilniaus universiteto profesorius Dainius Pūras.
Eksperto teigimu, institucinė globa „užprogramuoja sisteminius žmogaus teisių vaikų teisių pažeidimus“, tačiau jos iki šiol neatsisakoma, priešingai – ji dar stiprinama Europos Sąjungos (ES) fondų lėšomis remiant dabartines įstaigas.
Organizacijos SOS vaikų kaimų draugija Lietuvoje atstovė Virginija Pleckevičienė pabrėžė, kad „dabartinės vaikų globos įstaigos nėra draugiškos vaikui“, o šalyje iki šios dienos yra institucijų, kur po vienu stogu gyvena pusantro šimto vaikų.
Nevyriausybininkai finansinius ir žmogiškus išteklius ragina skirti „bendruomeninių paslaugų, nukreiptų į paramą šeimoms, plėtrai, o ne institucinės globos įstaigų protegavui ir nuolatiniam jų renovavimui“.
Išplatintame pranešime organizacijos pareiškė, kad „vietoje absurdiškos idėjos apie 60 vietų šeimyninio tipo globos namus ar įrengimą kelių atskirų įėjimų 100 vietų globos namuose, turi būti nedelsiant kuriami tikri šeimyninio tipo globos namai, neviršijantys aštuonių vaikų vienuose namuose“.
Jie taip pat paragino „užtikrinti žymiai kokybiškesnes negu iki šiol paslaugas biologiniams tėvams (šeimų stiprinimo ir prevencines), kad jiems geriau sektųsi auginti vaikus, ir sudaryti geras galimybes Lietuvoje įsivaikinti arba globoti vaikus šeimose, sukuriant profesionalių globėjų tinklą ir skatinant globos alternatyvų, paremtų šeimos modeliu, atsiradimą“.
↧
NVO ragina iš esmės pertvarkyti vaikų globos sistemą
↧