Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61459

Rudens ABC: tyko rudeninis rotavirusas

Vaikų rotavirusinės infekcijos suaktyvėja vėlyvą rudenį ir žiemą, mat, skirtingai nuo kitų ūmių žarnyno infekcijų, rotavirusas puikiai tarpsta esant žemai temperatūrai.

Greičiausiai šis virusas puola 1–3 metų vaikus. Mažesni kaip metų kūdikiai nuo šios infekcijos saugomi motinos antikūnų, stabdančių viruso skverbimąsi į organizmą. Taigi, krūtimi maitinami vaikai apdrausti nuo rotaviruso infekcijos. Ūgtelėjus vaikui, rizika ja susirgti padidėja.

Kur galima pasigauti šią infekciją?

Virusas labai išplitęs, taigi, susirgti galima greitai. Tai nešvarių rankų liga, ji perduodama kitam per buities daiktus, paruoštą maistą. Dar vienas itin paplitęs užsikrėtimo būdas – per vandentiekio, šulinio, upės vandenį. Virusas ne tik gerai užsigrūdinęs – išgyvena ir esant nulio temperatūrai, bet ir puikus plaukikas – gali ilgai išbūti vandenyje, o vėliau patekti į maistą.

Ligos pradžia

Iš pradžių atsiranda nedidelė sloga ir skauda gerklę. Todėl galima šią ligą supainioti su kvėpavimo takų susirgimais, o jei dar pakyla temperatūra – ji tampa panaši į gripą. Bet tai tik pradžia. Virusas plečiasi virškinamajame trakte, pažeidžia virškinimo fermentus ir sukelia viduriavimą. Inkubacinis periodas užsikrėtus virusu trunka 1–4 dienas. Liga prasideda ūmiai: pakyla temperatūra iki 39–40 laipsnių, ji laikosi 1–2 dienas. Pirmomis valandomis vaikas vemia (gali pykinti maždaug tris dienas). Skauda galvą, kankina mieguistumas, kartais krečia šaltis. Tą pačią arba kitą dieną prasideda viduriavimas – dažnas vandeningas tuštinimasis iki 20 kartų per dieną. Pilvo paprastai neskauda. Maži vaikai tuštintis gali įprastai, tik bespalvėmis išmatomis. Viduriavimas trunka 5–6 dienas.

Image may be NSFW.
Clik here to view.

Rotaviruso infekcija dažnai praeina savaime, ligoninės prireikia tik sunkiais atvejais, kai netenkama daug vandens. Taigi, tėvai turi kontroliuoti, kad vaikas dažnai ir gausiai gertų. Ligos metu būtina laikytis dietos. Maitinti vaiką reikia dažnai nedideliais kiekiais, daugiausia virtu maistu. Tinka košės, vegetarinės sriubos, trintos daržovės, kepti obuoliai su cukrumi, skrudinta duona. Atsisakoma pieno, mėsos produktų ir sultinių, sulčių.

Užsitęsus viduriavimui ar pilvo skausmams būtina kreiptis į gydytoją, jis nustatys negalavimo priežastis ir skirs reikiamą gydymą.

Image may be NSFW.
Clik here to view.

Nuotraukos autorius Šarūnas Mažeika/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Kaip išvengti ligos?

Paprastai infekcijos šaltinis yra dažnai žarnyno infekcijomis sergantis vaikas. Labiausiai rizikuoja susirgti tie vaikai, kurie nuolat serga ūmiomis rotavirusinėmis infekcijomis.

Rotavirusas greitai žūna virinant, taigi, pagrindinė profilaktikos taisyklė – virinti geriamąjį vandenį. Antras patarimas dar paprastesnis – reikia nuolat plauti rankas.

Susirgus rotavirusu namiškiui, reikia jį izoliuoti, jis turi naudotis atskirais indais ir rankšluosčiu.

Sveikos gyvensenos specialistė I. Grabauskienė

www.mamairvaikas.lt


Viewing all articles
Browse latest Browse all 61459


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>